facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Чи повинен пацієнт оформлювати е-направлення до лікаря вузької спеціалізації

Дата публікації: 12.04.2021

Чи дійсно відтепер пацієнт повинен обов’язково оформлювати електронне направлення до лікаря вузької спеціалізації? З таким запитанням до Сумського офісу Мережі правового розвитку звернулася місцева мешканка.  У змінах в обслуговуванні пацієнтів та можливостях звернень до лікарів розбиралась експертка Офісу при громадській організації «Північна правозахисна група» Наталія Єсіна.

На фото: Наталія Єсіна,
експертка Сумського офісу МПР.

Дійсно, з 1 квітня 2021 року розпочалась дія Програми медичних гарантій-2021. Для користування безоплатними медичними послугами фахівців-медиків пацієнту потрібно укласти декларацію з сімейним лікарем та отримати електронне направлення до лікарні, що має контракт з Національною службою здоров’я України.

Електронне направлення* виписує той лікар, якому потрібні результати того чи іншого обстеження для оцінки стану здоров’я пацієнта. Це може бути спеціаліст, який надає первинну допомогу: сімейний лікар, терапевт, педіатр.

Але залишаються випадки, коли до вузьких спеціалістів таки можна звернутися напряму, і НСЗУ оплатить такий візит за пацієнта. Оформлювати направлення не потрібно в разі звернення до:

– гінеколога, зокрема дитячого та підліткового;

– психіатра, зокрема дитячого та підліткового;

– нарколога;

– стоматолога (ургентна допомога для всіх та планова для дітей);

– фтизіатра, зокрема і дитячого;

– педіатра;

– лікаря, у якого під наглядом перебуває пацієнт із хронічними захворюваннями.

Варто відзначити, що лікар-спеціаліст також має можливість самостійно створювати е-направлення, і для цього пацієнтові не потрібно повертатися до лікаря первинної медичної допомоги (терапевта або сімейного лікаря), з яким укладено декларацію.

Технічні можливості самостійно створювати в електронній системі охорони здоров’я направлення мають бути у будь-якого лікаря, зареєстрованого в електронній системі охорони здоров’я (ЕСОЗ), незалежно від форми власності закладу чи спеціальності лікаря. Таким чином, якщо лікуючий лікар під час консультації призначає пацієнтові певні обстеження, то він і має створити відповідне електронне направлення.

Водночас нагадаємо, що екстрена медична допомога надається безоплатно усім без винятку без направлення й декларації. Екстрена медична допомога – це така допомога, яка полягає у здійсненні працівниками системи екстреної медичної допомоги відповідно до Закону України «Про екстрену медичну допомогу» невідкладних організаційних, діагностичних та лікувальних заходів, спрямованих на врятування і збереження життя людини у невідкладному стані та мінімізацію наслідків впливу такого стану на її здоров’я. Невідкладний стан – це раптове погіршення фізичного або психічного здоров’я, яке становить пряму та невідворотну загрозу життю та здоров’ю людини або оточуючих її людей і виникає внаслідок хвороби, травми, отруєння або інших внутрішніх чи зовнішніх причин.

*Що таке електронне направлення до лікаря і як його оформити, читайте за посиланням.

P.S. Будьте в курсі кожної новини та події – підпишіться на наш Telegram-канал: https://t.me/LegalDevelopmentNetwork

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×