Чи реально сільським громадам оформити у комунальну власність землі за межами села без створення ОТГ
Дата публікації: 08.11.2019
На сьогодні не тільки об’єднані територіальні громади (ОТГ), а й сільські, селищні та міські ради, які не об’єдналися, мають всі правові підстави в межах своїх адміністративно-територіальних одиниць оформити землі сільськогосподарського призначення за межами населених пунктів, крім приватизованих, у комунальну власність і бути господарями та отримувати плату за землю до своїх бюджетів. Роз’яснення на актуальну тему подають юристи Скадовського офісу Мережі правового розвитку.
Консультацію правники Офісу при громадській організації «Скадовщина – мій рідний край» підготували на основі власного досвіду допомоги сільським та міській радам Скадовського району, яку змогли надати, проаналізувавши матеріали, надані сільрадами і вивчивши законодавчу базу.
Законодавчі засади права на землі ОТГ
Кабінет Міністрів України з метою стимулювання до об’єднання рад, розпорядженням від 31 січня 218 р. № 60-р «Про передачу земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність об’єднаних територіальних громад» погодив законодавчі механізми передачі у власність об‘єднаних територіальних громад (ОТГ) землі, у тому числі землі поза межами населених пунктів.
Асоціацією міст України за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку, в рамках Проекту USAID ПУЛЬС, у лютому 2018 року був розроблений «Практичний посібник з питань передачі земель сільськогосподарського призначення державної власності за межами населених пунктів у власність об’єднаних громад»
У Посібнику був розписаний Алгоритм передачі земель сільськогосподарського призначення державної власності за межами населених пунктів у комунальну власність об’єднаних територіальних громад; розкриті особливості окремих етапів передачі земель; розроблені Зразки документів та сформована добірка нормативно-правових актів, що стосуються процесу передачі земель з державної до комунальної власності та інвентаризації земель.
Вищезазначене Розпорядження КМУ стосувалося виключно передачі державних земель сільськогосподарського призначення за межами населених пунктів у власність уже об’єднаних територіальних громад. Це Розпорядження не розповсюджувалося на інші сільські, селищні та міські ради, які не створили ОТГ. Це було зроблено з метою стимулювати ради різних рівнів до створення об’єднаних громад.
Щодо сільських рад, які не створили ОТГ
Враховуючи чисельні звернення, Верховна Рада України 10 липня 2018 року прийняла Закон №2498-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вирішення питання колективної власності на землю, удосконалення правил землекористування у масивах земель сільськогосподарського призначення, запобігання рейдерству та стимулювання зрошення в Україні», який з набрав чинності 01.01.2019 року.
Цим законом внесені суттєві зміни до Земельного Кодексу України, Лісового кодексу України, Законів України: «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)»; «Про меліорацію земель»; «Про землеустрій»; «Про Державний земельний кадастр»; «Про оренду землі», «Про оцінку земель»; «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».
Так, розділ Х «Перехідні положення» Земельного кодексу доповнено 21пунктом, яким «Установлено, що з дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вирішення питання колективної власності на землю, удосконалення правил землекористування у масивах земель сільськогосподарського призначення, запобігання рейдерству та стимулювання зрошення в Україні», землі колективних сільськогосподарських підприємств, що припинені (крім земельних ділянок, які на день набрання чинності зазначеним Законом перебували у приватній власності), вважаються власністю територіальних громад, на території яких вони розташовані. Зазначений Закон є підставою для державної реєстрації права комунальної власності на земельні ділянки, сформовані за рахунок земель, які в силу зазначеного Закону переходять до комунальної власності».
На жаль, такого посібника, про який говорили раніше, державними органами чи Асоціацією міст Україн, де було б розписано Алгоритм дій сільських рад щодо державної реєстрації права територіальних громад, на землі колективних сільськогосподарських підприємств, що припинені (крім земельних ділянок, які на день набрання чинності зазначеним Законом перебували у приватній власності) не було розроблено.
Як засвідчила практика співпраці з сільськими радами нашої та інших громадських організацій у сфері земельних відносин, у більшості рад відсутність юристів та коштів, аби підписати договір з адвокатами для вирішення вищезазначеного питання, дозволяла чиновникам місцевих органів Держгеокадастру просто «відфутболювати» деяких «настирливих» керівників сільських рад і продовжити одноосібно розпоряджатися землями сільськогосподарського призначення на території цих рад, ігноруючи інтереси сільрад.
Проаналізувавши матеріали, надані сільськими радами і вивчивши законодавчу базу, правління Громадської організації «Скадовщина – мій рідний край», яка мала досвід у вирішенні земельних питань, прийняла рішення допомогти сільським та міській радам Скадовського району.
Для реалізації вимог пункту 21 розділу Х Земельного кодексу України (ЗКУ), за ініціативи заступника міського голови О. Бутенка і члена виконкоми міської ради В. Шульги (члени правління ГО «Скадовщина – мій рідний край») розпорядженням секретаря Скадовської місткої ради О. Сокольчука від 10.07.2019 року №82-р була створена робоча група щодо інвентаризації земель, які залишилися у колективній власності колишнього КСП «Племзавод Україна» після розподілу земельних ділянок між власниками земельних часток (паїв) за межами міста Скадовська у складі О. Бутенка, В. Шульги, Л. Хотієнка, Г. Мурадлі, І. Островської, Л. Бабенко.
Враховуючи різну трактовку норми пункту 21 розділу Х ЗКУ органами державної виконавчої влади, а саме: що «… землі колективних сільськогосподарських підприємств, що припинені (крім земельних ділянок, які на день набрання чинності зазначеним Законом перебували у приватній власності), вважаються власністю територіальних громад, на території яких вони розташован(…), і особливо норми, що « Зазначений Закон є підставою для державної реєстрації права комунальної власності на земельні ділянки, сформовані за рахунок земель, які в силу зазначеного Закону переходять до комунальної власності».
Робоча група, яка була створена Скадовською міською радою для письмового закріплення позицій різних місцевих органів державної влади підготувала та направила відповідні запити до Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області, Скадовської РДА, Скадовського відділу ГУ Держгеокадастру у Херсонській області.
Відповіді державних установ засвідчили про їх небажання надати конкретні роз’яснення щодо реалізації вище зазначеної норми пункту 21 Х розділу ЗКУ права власності міської громади на землю КСП «Племзавод Україа».
На прохання робочої групи громадська організація «Скадовщина – мій рідний край», враховуючи вищевикладене, направила, додатково запити безпосередньо Мінюсту України та Держгеокадастру України з проханням надати відповідні роз’яснення про по шагові дії (алгоритм дій) міських, сільських та селищних рад, які потрібно їм зробити для реалізації положень пункту 21 розділу Х «Перехідні положення» Земельного кодексу України.
Мінюст у своєму листі однозначно засвідчив, що із 01.01.2019 року землі колективних сільськогосподарських підприємств, що припинені (крім земельних ділянок, які на день набрання чинності зазначеним Законом перебували у приватній власності), вважаються власністю територіальних громад, на території яких вони розташовані. Крім того,підкреслили, що зазначений Закон є підставою для державної реєстрації права комунальної власності на земельні ділянки, сформовані за рахунок земель, які в силу зазначеного Закону переходять до комунальної власності».
Таку ж думку висловив Держгеокадастр Україні у листі громадській організації від 10.09.2019 за №26-28-0.13-6550/2-19. Крім того, Державна служба звернула увагу, що відповідно до час. 2 ст.79-1 ЗКУ формування земельних ділянок здійснюється, не тільки, у порядку відведення земельних ділянок із земель державної та комунальної власності, а і шляхом інвентаризації земель у випадках, передбачених законом. На сьогодні інвентаризація земель проводиться відповідно до Порядку проведення інвентаризації земель, затверджених постановою КМУ від 5 червня 2019 року №476. Цей Порядок розроблений на вимогу частини третьої статті 35 Закону України «Про землеустрій» у редакції вище згаданого Закону № 2498-VIII від 10 липня 2018 року.
Згідно з абзацом другого пункту 8 вище означеного Порядку підставою для проведення інвентаризації масиву земель сільськогосподарського призначення є:
· для земель державної власності – рішення органу виконавчої влади, уповноваженого здійснювати розпорядження земельною ділянкою;
· в інших випадках – рішення сільської, селищної, міської ради, на території якої розташований масив.
Після звернення громадської організації безпосередньо до Держгеокадастру і отримання необхідних роз’яснень, на повторне звернення Скадовської міської ради за №03-14-683 від 22.07.2019 року Головне управління Держгеокадастру у Херсонській області, листом від 16.08.2019 року за №18-21-0.301-4173/2-19 зокрема повідомило: «…Слід зазначити, що землі ліквідованого колективного сільськогосподарського підприємства «Україна» ( крім земель приватної власності) згідно із Законом України № 2498-VIII від 10 липня 2018 року «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вирішення питання колективної власності на землю, удосконалення правил землекори-стування у масивах земель сільськогосподарського призначення, запобігання рейдерству та стимулювання зрошення в Україні» вже є землями комунальної власності.
В той же час…Право комунальної власності у державному реєстрі прав може бути зареєстровано при формуванні земельних ділянок за результатами інвентаризації або реєстрації похідного права на земельну ділянку при відведені її у користування фізичній або юридичній особі…»
В подальшому робоча група зустрілася із представниками Михайлівської сільської ради, які теж розпочали працювати в напрямку отримання у комунальну власність землі колишнього КСП, яке діяло на їх території. Під час проведеної робочої зустрічі було обговорили проблемні питання оформлення права комунальної власності шляхом інвентаризації земель та напрацьовано заходи щодо спільної координації дій між радами.
Висновок: на сьогодні не тільки ОТГ, а і сільські, селищні та міські ради, які не об’єдналися, мають всі правові підстави в межах своїх адміністративно-територіальних одиниць оформити землі сільськогосподарського призначення за межами населених пунктів, крім приватизованих, у комунальну власність і бути господарями та отримувати плату за землю до своїх бюджетів.
Якщо сільські ради проявлять бажання щодо отримання у комунальну власність землі колишніх КСП, які діяли на їх території вони можуть звернутися за роз’ясненням до Скадовського Офісу Мережі Правового Розвитку при ГО «Скадовщина – мій рідний край» за адресою: м. Скадовськ, вул. Гагаріна, 15 офіс 4 або зателефонувати: 095-876-43-39.
P.S. Офіси Мережі правового розвитку створені та працюють за підтримки програмної ініціативи «Права людини та правосуддя» Міжнародного Фонду «Відродження».
Погляди, відображені у цьому матеріалі, належать його авторам і можуть не співпадати з думкою Міжнародного фонду «Відродження».
Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.
Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!
Надрукуйте постер
Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi
Станьте волонтером
Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим
Потрiбна консультацiя?
Онлайн
Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).
В офiсi
Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.
Приєднатися
Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.
Підтримати
Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.