facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Чи законно встановлювати камери відеоспостереження у дитсадках

Дата публікації: 25.10.2021

На сайті Президента України створили електронну петицію з вимогою дозволити в кожному закладі дошкільної освіти України встановлювати камери відеоспостереження. Аргументують тим, що з кожним днем випадків жорстокого поводження вихователів із малечею стає більше, а ось довести їх потім фактично неможливо. Правову сторону ймовірного нововведення прокоментувала у сюжеті Хмельницької телекомпанії «33 канал» адвокатка, керівниця Хмельницького офісу Мережі правового розвитку Анастасія Площинська

Автори петиції «Щодо обов’язкового обладнання всіх закладів дошкільної освіти системами відеоспостереження» вимагають, щоб камери, встановлені у дитсадках, були здатні записувати не лише відео, а й звук та онлайн через інтернет транслювали все, що відбувається у групах – аби батьки змогли в режимі реального часу спостерігати за своєю малечею.  За даними на 25.10.2021 електронне звернення набрало вже 25 тис 244 голоси із необхідних 25 тисяч і знаходиться на розгляді Президента.

При цьому думки щодо необхідності такого постійного відеонагляду розділилися. Противники такого «стеження» є серед батьків та психологів. Перші говорять про те, що між батьками та педагогами має бути перш за все довіра – в іншому випадку навіщо й віддавати дитину в садок, якому не довіряєш. Психологи ж звертають увагу на те, що деякі батьки і так занадто прив’язані до дітей, а якщо наглядатимуть за дитиною 24/7, то і взагалі не зможуть відпустити її у самостійне життя – і це недобре для обох сторін. Також осторогу викликає можливе надто прискіпливе ставлення до вихователів, і як наслідок – постійні конфлікти та непорозуміння.

  •   Кожна людина може реагувати по різному на те, що відбувається у групі, як вихователі спілкуються з дітьми. І, на мою думку, це насправді не буде корисним. Тому що діти дорослішають, сепаруються від батьків, і їм потрібно вчитися самостійно знаходити спільну мову зі своїми однолітками, з дорослими, зокрема й вихователями та нянечками, – вважає психологиня Тетяна Матвійчук.

Інша справа, коли під відеоспостереженням перебувають входи-виходи дошкільних закладів – аби ні вихователям, ні дітям не нашкодили чи не винесли якесь майно сторонні люди. У цьому випадку психологиня – за безпеку. Такої ж думки і юристи. Щоправда, вони звертають увагу на певні нюанси: у коридорах, на входах-виходах про приватне життя не йдеться – тут дозволи на встановлення відеокамер не потрібні. А от у самих групах – навпаки, зазначає адвокатка, керівниця Хмельницького офісу Мережі правового розвитку Анастасія Площинська (на фото). 

Фотоскрін програми ” Новини Хмельниччини”.
  • Цивільний кодекс України говорить про те, що ми можемо знімати людину лише за її згодою. Коли йдеться про дитсадок, ми розуміємо, що тут потрібно врахувати інтереси і працівників трудового колективу, і самих дітей. Оскільки останні є неповнолітніми, відеозйомка повинна здійснюватися тільки за згодою всіх батьків – без винятків. Або за відсутності заперечень щодо такої відеозйомки. Водночас варто звернути увагу на те, що поширювати інформацію, зафіксовану у вигляді відеозапису, не можна без згоди батьків. І часто піднімається питання про те, що навіть за згодою батьків поширювати ці відео не можна, оскільки діти самі не можуть прийняти таке рішення, а в подальшому така інформація може бути використана проти честі та гідності дитини, – коментує адвокатка.

У будь-якому випадку перед встановленням системи відоспостереження слід повідомити про це всіх зацікавлених осіб, а в приміщеннях із камерами повісити відповідні оголошення.

P.S. Будьте в курсі кожної новини та події – підпишіться на наш Telegram-канал: https://t.me/LegalDevelopmentNetwork

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×