facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Домашнє насилля: як захистити себе, свою дитину і не стати заручником ситуації

Дата публікації: 12.11.2019

У своїй консультації юрист Білозерського офісу Мережі правового розвитку при громадській організації «Білозерський центр регіонального розвитку» В’ячеслав Лях насамперед радить звернути увагу на правову базу, яке регулює та гарантує ефективний захист від такого явища як «жорстоке поводження з дитиною». Цей термін включає у себе будь-які форми фізичного, психологічного, сексуального, економічного та домашнього насильства над дитиною.

Особам, які постраждали від вчинення протиправних дій над ними, або тим, хто став очевидцем цього, слід керуватися наступним.
Відповідно до Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству», постраждала дитина має всі права постраждалої особи, реалізація яких забезпечується з урахуванням найкращих інтересів дитини, її віку, статі, стану здоров’я, інтелектуального та фізичного розвитку.

Серед пріоритетних прав, про які кожна особа повинна пам’ятати є:
1. Звернення до суб’єктів, що здійснюють заходи у сфері запобігання та протидії домашньому насильству.
2. Право на конфіденційність інформації особистого характеру та захист персональних даних;
3. Право на відшкодування кривдниками завданих матеріальних збитків і шкоди, заподіяної фізичному та психічному здоров’ю, у порядку, визначеному законодавством;
4. Право на своєчасне отримання інформації про остаточні рішення суду та процесуальні рішення правоохоронних органів, пов’язані з розглядом факту вчинення стосовно неї домашнього насильства, у тому числі пов’язані з ізоляцією кривдника або його звільненням.

Закон передбачає ряд спеціальних заходів, що застосовуються до кривдників, які є винуватцями у вчиненні домашнього насильства.
До таких заходів належить:
1) терміновий заборонний припис стосовно кривдника;
2) обмежувальний припис стосовно кривдника;
3) взяття на профілактичний облік кривдника та проведення з ним профілактичної роботи;
4) направлення кривдника на проходження програми для кривдників.
Винесення термінового заборонного припису затверджено Наказом Міністерства внутрішніх справ України 01 серпня 2018 року N 654.

Взяття на профілактичний облік кривдника та проведення з ним профілактичної роботи затверджено Наказом Міністерства внутрішніх справ України 25 лютого 2019 року № 124. Уповноважений підрозділ органу Національної поліції України бере на профілактичний облік кривдника з моменту виявлення факту вчинення ним домашнього насильства на встановлений законодавством строк і проводить з ним профілактичну роботу.

З метою запобігання повторного вчинення домашнього насильства та забезпечення виконання програми для кривдника, дитину кривдника може бути тимчасово влаштовано до родичів, у сім’ю патронатного вихователя або до установи для дітей незалежно від форми власності та підпорядкування, в яких створені належні умови для проживання, виховання, навчання та реабілітації дитини відповідно до її потреб. Виконання програм для кривдників забезпечують фахівці, які пройшли відповідне навчання.
Кривдника може бути направлено судом на проходження програми для кривдників на строк від трьох місяців до одного року у випадках, передбачених законодавством. Уповноважені підрозділи поліції на здійснення заходів із запобігання та протидії домашньому насильству забезпечують контроль за поведінкою кривдника за місцем проживання/перебування та проведенням із ним профілактичної роботи з метою недопущення скоєння повторних фактів домашнього насильства.

P.S. Офіси Мережі правового розвитку створені та працюють за підтримки  програмної ініціативи «Права людини та правосуддя» Міжнародного Фонду «Відродження».

Погляди, відображені у цьому матеріалі, належать його авторам і можуть не співпадати з думкою Міжнародного фонду «Відродження».

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×