Допомога малозабезпеченим сім’ям: особливості розрахунку та отримання
Дата публікації: 06.07.2021
Хто може розраховувати на допомогу малозабезпеченим сім`ям? З таким питанням звернулася до Сумського офісу Мережі правового розвитку місцева мешканка пані Аліна*. Консультацію на актуальну тему підготувала Ірина Кузіна – юристка-практикантка Офісу при громадській організації «Північна правозахисна група».
Допомога малозабезпеченим сім’ям призначається і виплачується у грошовій формі тим родинам, які постійно проживають на території України і мають середньомісячний сукупний дохід, нижчий від прожиткового мінімуму.
Як розраховується допомога
При розрахунку враховується дохід наступних членів сім’ї:
- чоловіка, дружини,
- рідних, усиновлених та підопічних дітей у віці до 18 років,
- неодружених повнолітніх дітей, визнаних інвалідами з дитинства I та II групи або інвалідами I групи, які проживають разом із батьками,
- дітей у віці до 23 років, які навчаються на денному відділенні в загальноосвітніх, професійно-технічних і вищих навчальних закладах I-IV рівня акредитації і не мають власних сімей (незалежно від місця проживання або реєстрації),
- непрацездатних батьків чоловіка і дружини, які проживають разом з ними і перебувають на їх утриманні через відсутність власних доходів,
- жінок і чоловіків, які проживають однією сім’єю, не перебувають у шлюбі, але мають спільних дітей.
Розмір державний соціальної допомоги
визначається як різниця між прожитковим мінімумом для сім’ї та її
середньомісячним доходом. Для громадян, які проживають у населених пунктах зі
статусом «гірський» розмір допомоги збільшують на 20%.
Передусім визначається середньомісячний дохід родини на підставі сумування всіх доходів родини за шість місяців, які передували зверненню за допомогою. Після цього суми всіх цих доходів за півроку потрібно поділити на 6, тобто визначити середню суму доходів за один місяць.
Далі можна розрахувати, яку саме суму гарантує держава на склад родини.
Із 01.07.2021 держава гарантує:
• на дорослих – 2379 грн. прожиткового мінімуму,
• на осіб, що втратили працездатність – 1854 грн. прожиткового мінімуму,
• на дитину до шести років – 2013 грн прожиткового мінімуму,
• на дитину від шести до вісімнадцяти років – 2510 грн прожиткового мінімуму.
Для визначення мінімального прожиткового мінімуму треба помножити відповідну суму на коефіцієнт: для працездатних осіб – 35%; для осіб, які втратили працездатність, та осіб з інвалідністю – 100 %; для дітей – 130 % відповідного прожиткового мінімуму.
Тобто, якщо ми візьмемо сім`ю, що складається із працюючих матері, батька та 7-річної дитини, сумарних місячний дохід яких складає 4000 грн, то гарантована сума буде такою:
- 2379* 35% *2 (оскільки в родині –2 працездатні людини)= 832,65 *2=1665,3 грн
- 2510*130%= 3263 грн
- 1665,3 + 3263 = 4 928,3 грн.
Після розрахунку слід вирахувати суму вашого середньомісячного доходу із суми, яка є мінімальним прожитковим мінімумом сім`ї, тобто відняти те, що держава гарантує від того, що фактично отримує родина.
4928,3-4000=928,3 грн
928,3 – сума допомоги саме для цієї конкретної родини.
Які доходи враховуються при визначенні середньомісячного доходу
- Стипендії, пенсії, допомоги (крім одноразової частини), щомісячні компенсаційні виплати, а також допомога на навчання, безпосередньо отримана особою від підприємства, за винятком коштів, отриманих на умовах позики чи кредитів.
- Всі види винагород, отримані штатними (позаштатними) фотокореспондентами, літературними діячами, митцями та іншим особам з фонду авторського гонорару, а також винагороди, що виплачуються за публічне виконання творів.
- Допомога з безробіття, отримані аліменти, доходи від здачі житлового приміщення (будинку) або інших будов у найм або в оренду, грошове забезпечення військовослужбовців (крім строковиків), натуральна оплата праці.
- Суми, що виплачуються в порядку відшкодування шкоди, заподіяної працівникові за ушкодження його здоров’я під час виконання трудових обов’язків, допомога у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю.
- Нарахована заробітна плата (в т.ч. за понаднормову роботу, за роботу в святкові, неробочі, вихідні дні та за сумісництвом), премії, надбавки і доплати всіх видів.
- Доходи від продажу нерухомості та автомобіля (крім грошей, використаних для лікування або усунення надзвичайної ситуації) — за умови документального підтвердження.
- Грошові виплати, які мають систематичний характер (польове забезпечення, доплати за роз’їзний та рухомий характер роботи і т.д., крім коштів на відрядження).
- Доходи від підприємницької діяльності та іншої незалежної професійної діяльності (в тому числі адвокатської, нотаріальної, творчої).
- Заробіток учнів та студентів, які поєднують навчання з постійною роботою, а також фактичний заробіток осіб, які працювали у фізичних осіб.
- Інші доходи, що підлягають оподаткуванню відповідно до законодавства, зазначено тут: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0112-02#Text
Державна соціальна допомога НЕ призначається у випадках, коли:
- У складі сім’ї є дорослі працездатні люди віком від 18 років, які на початок періоду, в який враховуються доходи не працювали, не проходили військову службу, не вели підприємницьку діяльність, не вчилися на денній формі навчання, не зареєстровані в центрі зайнятості або шукають роботу сумарно понад 3 місяців ( не враховуються випадки, коли цей член сім’ї доглядав за дітьми або членами сім’ї з інвалідністю, важкими хворобами).
- Сім’я придбала нерухомість, транспортний засіб або товари довгострокового вжитку на суму понад 50 тис грн протягом 12 місяців перед зверненням за соціальною допомогою.
- У власності родини є друга квартира або будинок (крім житла на тимчасово окупованих територіях і непридатного для життя).
- У власності сім’ї є більше, ніж один автомобіль, і цим авто менше 15 років.
Виплата державної допомоги припиняється при виявленні наступних обставин:
- Малозабезпечена сім’я подала недостовірні відомості чи приховала факти, які могли вплинути на нарахування допомоги.
- У разі переїзду сім’ї або настання обставина, які роблять виплати неможливими (наприклад, смерть самотньої людини, за яким доглядали);
- За заявою одного з членів сім’ї.
- Реєстрація одного з членів сім’ї як безробітного припинена, крім випадків, коли людина влаштувався на роботу самостійно;
- У разі, якщо виявиться, що непрацююча людина не доглядав за особою старше 80 років або не надавав соціальні послуги, через перебування за кордоном сукупно більш, ніж 60 днів за час нарахування допомоги.
*Персональні дані змінено.
P.S. Будьте в курсі кожної новини та події – підпишіться на наш Telegram-канал: https://t.me/LegalDevelopmentNetwork
Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.
Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!
Надрукуйте постер
Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi
Станьте волонтером
Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим
Потрiбна консультацiя?
Онлайн
Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).
В офiсi
Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.
Приєднатися
Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.
Підтримати
Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.