facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Допомога на поховання у 2023 році: хто має право отримати та куди звертатися

Дата публікації: 14.04.2023

З питаннями щодо допомоги на поховання до Білоцерківської ГО «Правова єдність» стали часто звертатися як місцеві жителі, так і ВПО — спостерігається певна тенденція, стверджує юристка організації Олександра Щербина. Люди не знають, яке відомство цим займається, які документи потрібні, які категорії осіб мають право на таку допомогу, зокрема під час воєнного стану… У консультації на актуальну тему юристка роз’яснює всі ці моменти.  

Категорії громадян, які можуть отримати допомогу на поховання:

  • Застраховані особи — незалежно від місця реєстрації.
    Необхідно звернутися до роботодавця померлого або до найближчого відділення Фонду соціального страхування України та подати такі документи:
  • свідоцтво про смерть,
  • заяву про оплату витрат на поховання.

Допомога надається в розмірі, встановленому правлінням Фонду соціального страхування України, але не нижче встановленого законом розміру прожиткового мінімуму (ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»). Розмір такої допомоги від Фонду соціального страхування становить 4100 грн станом на 1 січня 2023 р. 

  • Пенсіонери.

Слід звернутися до будь-якого сектора Пенсійного фонду України та надати наступні документи:

  • документи, що посвідчують особу заявника;
  • заяву про оплату витрат на поховання;
  • витяг із Державного реєстру актів цивільного стану громадян про смерть для отримання допомоги на поховання або документ, що підтверджує факт смерті.

Розмір допомоги дорівнює розміру двомісячної пенсії, яку отримував пенсіонер на момент смерті (ст. 53 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»). Якщо померлий був військовим пенсіонером, розмір допомоги становить тримісячну пенсію Пенсії, але не менше п’ятикратного прожиткового мінімуму для працездатних осіб (ст. 61 Закону України «Про пенсійне забезпечення «Положення про пенсіонерів звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»).
Якщо пенсіонер помер за межами України і смерть була зареєстрована компетентним органом іноземної держави, законодавство якої не передбачає видачу зазначених довідок, заявник повинен надати свідоцтво про смерть або інші документи. У цьому випадку термін звернення за допомогою на поховання пенсіонера не встановлений.

  • Безробітні.

Необхідно звернутися до центру зайнятості за місцем перебування безробітного на обліку та надати такі документи:

  • документ, який підтверджує факт смерті безробітного (довідка про смерть);
  • документ, який засвідчує особу, яка здійснила поховання (паспорт або інший документ, що посвідчує особу).

Допомога на поховання в разі смерті безробітного виплачується особам, які здійснювали поховання, в розмірі прожиткового мінімуму (стаття 29 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»).

  • Якщо померлий на момент смерті не досяг пенсійного віку, не працював, не перебував на обліку в центрі зайнятості як безробітний, необхідно звернутися до органу місцевого самоврядування за останнім місцем проживання померлого. Розмір допомоги на поховання визначають органи місцевого самоврядування і може бути різним залежно від регіону.

  • Якщо особа померла на непідконтрольній території або на території, де ведуться бойові дії, потрібно підтвердити факт її смерті. Для цього необхідно звертатись до суду за місцем проживання заявника разом із заявою про встановлення факту смерті особи на відповідній території, в якій зазначити:
    – факт, який заявник просить встановити та з якою метою;
    – причини неможливості отримання документів (або відновлення), що посвідчують цей факт.
    Також до цієї заяви необхідно додати:
  • докази, які підтверджують обставини, описані заявником (наприклад, показання свідків, фотографії місця поховання, примірник колективного акту про настання смерті або інші докази, що підтверджують факт смерті);
  • довідку про те, що втрачений документ неможливо відновити (наприклад, письмова відмова органів державної реєстрації актів цивільного стану).

Матеріал створено за підтримки міжнародної благодійної платформи GlobalGiving та Legal Empowerment Fund (програма Fund for Global Human Rights) та Мережі правового розвитку. Зміст публікації є виключно відповідальністю громадської спілки «Мережа правового розвитку» і не обов’язково відображає погляди попередньо згаданих організацій.

Будьте в курсі кожної новини та події підпишіться на наш Telegram-канал: https://t.me/LegalDevelopmentNetwork

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×