facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Допомога по безробіттю: як переселенцю стати на облік в центр зайнятості

Дата публікації: 05.12.2022

Консультацію про докладні зміни в законодавстві щодо допомоги по безробіттю підготувала юристка Білоцерківської громадської організації «Правова єдність» Людмила Власенко. Матеріал стане в нагоді всім, хто шукає роботу, планує стати на облік у центрі зайнятості та отримувати відповідну державну допомогу.

Людмила Власенко,
юристка ГО «Правова єдність».

Допомога по безробіттю надається тільки громадянам, які отримали офіційний статус безробітного. Щоб набути статус безробітного, необхідно пройти процедуру, визначену в Законах України «Про внесення змін до деяких законів України щодо функціонування сфер зайнятості та загальнообов’язкового державного соціального страхування на випадок безробіття під час дії воєнного стану» від 21 квітня 2022 року № 2220-IX, «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» та Постанові Кабінету Міністрів України від 19 березня 2022 року № 334 «Деякі питання реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, нарахування та виплати допомоги по безробіттю на період дії воєнного стану».

Як внутрішньо переміщеній особі (ВПО)  стати на облік в центр зайнятості

Статус безробітного надається:

  1. Особі працездатного віку до призначення пенсії, яка через відсутність роботи не має заробітку, готова та здатна до роботи.
  2. Особі з інвалідністю, яка не досягла пенсійного віку та отримує пенсію по інвалідності або соціальну допомогу.
  3. Особі молодше 16-річного віку, яка працювала і була звільнена у зв’язку зі змінами в організації виробництва і праці, зокрема з припиненням або перепрофілюванням підприємств, установ та організацій, скороченням чисельності (штату) працівників.

Статус безробітного надається таким особам за їхньою особистою заявою у разі відсутності підходящої роботи з першого дня реєстрації.

Хто реєструє безробітних

Безробітних, які звертаються за сприянням у працевлаштуванні, реєструє Державна служба зайнятості (далі — Центр зайнятості) незалежно від зареєстрованого місця проживання чи перебування.

Як подати заяву

Подати заяву про надання статусу безробітного можна в один із трьох способів:

Під час реєстрації в службі зайнятості необхідно подати такі документи:

  1. Паспорт (е-паспорт) або інший документ (е-документ на період воєнного стану), що підтверджує громадянство України. Для іноземців це посвідка на проживання.
  2. Довідку про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків або її електронне представлення (крім осіб, які відмовились від її отримання).
  3. Документ про освіту або його дублікат.
  4. Документ (або відомості електронної трудової книжки), що підтверджується припинення останнього виду зайнятості.
  5. Військово-обліковий документ для військовозобов’язаних громадян.
  6. Довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.

Додаткові документи для окремих категорій осіб:

  1. Для осіб з інвалідністю — довідка до акту огляду МСЕК та індивідуальна програма реабілітації.
  2. Для окремих категорій військовослужбовців та для осіб, які звільнились зі строкової військової служби — військово-обліковий документ;
  3. Для членів особистого селянського господарства — довідка про припинення ведення особистого селянського господарства або про вихід з такого господарства.
  4. Інші документи, подання яких передбачене для осіб, які мають додаткові гарантії у сприянні працевлаштуванню.

Зверніть увагу! Внутрішньо переміщеними особами, а також особам, які перебувають на території, де ведуться бойові дії, можуть розірвати трудові відносини з роботодавцем в односторонньому порядку, подавши відповідну заяву в найближчий центр зайнятості разом із заявою про надання статусу безробітного.

Важливо! Під час воєнного стану особа, яка перебуває на території територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій, або які перебувають у тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), може звернутися до будь-якого центру зайнятості будь-якими доступними їй засобами комунікації, зокрема електронними, із заявою про наданням статусу безробітного.

При взятті безробітного на облік на нього заводиться персональна картка, в якій вказуються особисті дані:

  1. Прізвище, ім’я та по батькові.
  2. Число, місяць і рік народження.
  3. Зареєстроване місце проживання або перебування.
  4. ІПН або серія та номер паспорта.
  5. Відомості про останнє місце роботи або вид діяльності, підстава для припинення трудових відносин відповідно до запису в трудовій книжці або іншого виду діяльності, що підтверджено документально.

У період дії воєнного стану виплата допомоги по безробіттю може здійснюватися без особистого відвідування безробітним, який перебуває на тимчасово окупованій території або на території, на якій ведуться бойові дії. Однак є умова: безробітний має підтвердити намір перебувати у статусі безробітного будь-якими засобами комунікації, зокрема електронними, не рідше, ніж один раз на 30 календарних днів.

Підходяща робота в період воєнного стану

Під час дії воєнного стану для безробітного та особи, яка шукає роботу, вважається підходящою робота, яка:

  1. Відповідає його освіті, професії/професіям (спеціальності/ спеціальностям), кваліфікації, а також набутому особою за період своєї трудової діяльності досвіду роботи.
  2. Не потребує кваліфікації (спеціальності), професійної підготовки або робота, що потребує первинної професійної підготовки, зокрема безпосередньо на робочому місці.

Підбір підходящої роботи здійснюється за місцем звернення особи до центру зайнятості, та не обмежується межами адміністративно-територіальної одиниці, в якій особа зареєстрована як безробітна чи звернулася для пошуку роботи. Без згоди особи їй не може пропонуватися робота, яка потребує зміни місця проживання або місця перебування.

Правила виплати допомоги по безробіттю

Тепер право на мінімальні виплати матимуть люди, які мають стаж до 7 місяців. Якщо трудовий стаж більший, ніж півроку, то допомога становитиме 50% від вашої середньої заробітної плати.

У зв’язку з нововведеннями процентна ставка також змінилася. Розмір допомоги тепер розраховуватимуть так:

  • якщо ваш страховий стаж менший, ніж три роки  50% від вашої середньої заробітної плати;
  • до шести років  55%;
  • від шести до 12 років  60%;
  • від 12 до 18 років  65%;
  • від 18 до 24 років  70%;
  • від 24 до 30 років  75%;
  • 30 років і більше  80%

Увага! Якщо ви працювали і мали страховий стаж понад 10 років, вам належить допомога не менше, ніж 70% від середньої заробітної плати.

За новими правилами, термін отримання допомоги залежить від терміну стажу. Якщо у вас невеликий стаж, то термін отримання виплат теж буде коротким.

Якщо ваш страховий стаж менший, ніж три роки, ви отримуватимете виплати протягом п’яти – шести місяців. Якщо ж ви працювали від 6 до 12 років, то виплачуватимуть допомогу 7 місяців.

На виплати упродовж 8 місяців можуть претендувати люди, які мають стаж від 12 до 18 років.

Якщо  працювали 30 років і більше, матимете право на виплати протягом цілого року.

Зверніть увагу! Якщо звільнилися з останнього місця роботи без поважних причин, то допомога нараховуватиметься з 31-го календарного дня.

Допомога по безробіттю для організації власного бізнесу

Зареєстровані безробітні, які мають бажання започаткувати власний бізнес та мають хист до підприємницької діяльності, а також чітку бізнес ідею, можуть долучитися до програми розвитку підприємництва серед безробітних.

Долучитися до програми можуть зареєстровані у державній службі зайнятості безробітні, які відповідають таким критеріям:

  • досягли 18 років;
  • не уклали новий трудовий договір як за сприяння служби зайнятості, так і самостійно протягом одного місяця після реєстрації безробітним;
  • спільно з кар’єрним радником склали план дій для започаткування власного бізнесу.

Допомога для організації підприємницької діяльності не виплачується:

  • безробітним, які протягом останніх 24 місяців працювали як ФОП, незважаючи на те, що підприємницька діяльність була припинена і знята з реєстрації.
  • особам, які вже отримували фінансову підтримку від служби зайнятості на відкриття власної справи, але не здійснювали підприємницьку діяльність або припинили її упродовж двох років, починаючи з дня державної реєстрації.

Перелік документів, необхідних для отримання допомоги

Зареєстрований безробітний подає до центру зайнятості такі документи:

  • заяву про надання допомоги по безробіттю одноразово;
  • бізнес-план.

Зразок заяви можна взяти у центрі зайнятості.

Питання щодо надання одноразової допомоги по безробіттю на підставі поданих безробітним документів розглядає комісія з питань виплати одноразової допомоги по безробіттю для організації підприємницької діяльності у присутності безробітного (за бажанням). Розгляд питання щодо надання допомоги по безробіттю одноразово на підставі поданих безробітним документів та висновок комісії оформляються протоколом.

Рішення щодо надання допомоги по безробіттю одноразово або про відмову в наданні такої допомоги приймає керівник центру зайнятості не пізніше 10 робочих днів після подання безробітним документів, з урахуванням висновку комісії щодо такої виплати.


P. S. Більше актуальної інформації на правову та гуманітарну тематику – у спецрубриці #StandWithUkraine. В ній акумулюємо матеріали, які можуть стати в нагоді тим, хто страждає, чиї права порушуються внаслідок війни рф проти України.


ВИ МОЖЕТЕ



НАШУ РОБОТУ СВОЇМ ВНЕСКОМ

Будьте в курсі кожної новини та події – підпишіться на наш Telegram-канал: https://t.me/LegalDevelopmentNetwork

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×