facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Допомога по безробіттю в умовах війни: порядок реєстрації, виплати, документи

Дата публікації: 27.05.2022

Хто має право отримати допомогу по безробіттю; куди звертатися за її призначенням; як оформити виплати онлайн; як діяти безробітним, які перебувають на тимчасово окупованих територіях або в зоні бойових дій; скільки і як довго виплачуватимуть допомогу. Актуальну консультацію підготувала юристка Білоцерківської громадської організації «Правова єдність» Людмила Власенко.

В умовах воєнного стану питання порядку реєстрації безробітних та виплати допомоги регулюється Постановою Кабінету Міністрів України від 19 березня 2022 року № 334 “Деякі питання реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, нарахування та виплати допомоги по безробіттю на період дії воєнного стану” (Постанова про реєстрацію безробітних під час війни), Окрім того, 21 квітня Верховна Рада прийняла законопроект № 7275 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо деяких питань функціонування сфер зайнятості та загальнообов’язкового державного соціального страхування на випадок безробіття в період воєнного стану», (Правила, які встановлюються цим законом, будуть діяти на період воєнного стану та 180 днів після його закінчення.),  а також, 07 травня 2022 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо функціонування сфер зайнятості та загальнообов’язкового державного соціального страхування на випадок безробіття під час дії воєнного стану» від 21 квітня 2022 року № 2220-IX, яким внесено зміни до Закону України “Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття”, якими врегульовано питання реєстрації та ведення обліку безробітних під час дії воєнного стану.

Хто має право отримати допомогу

Безробітний –особа віком від 15 до 70 років, яка через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів як джерела існування, готова та здатна приступити до роботи.

Набути цей статус можуть:

  • особи працездатного віку до призначення пенсії;
  • особи, які не отримують заробіток та інші передбачені законодавством доходи;
  • особи, які мають бажання бути працевлаштованими;
  • інші категорії осіб, визначені в частині 1 статті 43 Закону України «Про зайнятість населення».

Отримати статус безробітного можуть громадяни, які після введення воєнного стану працювали за трудовим, цивільно-правовим договорами або гіг-контрактом (Гіг-контракт – це особлива форма залучення спеціалістів, яка поєднує в собі ознаки трудового та цивільно-правового договору. Іншими словами, це система роботи, коли співробітників не приймають в штат, а запрошують на конкретні проєкти, де вони у визначені строки вирішують поставлені задачі).

Важливою особливістю нового закону про безробіття в умовах війни є надання внутрішньо переміщеним та особам, які перебувають на території, де ведуться бойові дії, права припинити трудові відносини дистанційно.

Для цього потрібно подати до центру зайнятості заяву на ім’я роботодавця про припинення трудових відносин. Центр зайнятості повідомляє про це роботодавця будь-яким засобом комунікації.

Куди звертатися за допомогою

Соціальною підтримкою безробітних громадян та організацією їх працевлаштування займається Державна служба зайнятості. Щоб отримати допомогу, необхідно звернутись із заявою до центру зайнятості.

Існує декілька варіантів як це зробити:

  • через портал Дія,
  • особисто прийти в центр зайнятості,
  • надіслати заяву електронною поштою.

Як отримати допомогу через портал «Дія»

Щоб скористатись послугою на порталі «Дія», потрібно:

  • Зареєструватися чи авторизуватися в електронному кабінеті за посиланням: https://diia.gov.ua/ за допомогою системи ID.GOV.UA, застосунку «Дія» або особистого ключа.
  • Перевірити та (за необхідності) актуалізувати дані в електронному кабінеті.
  • Заповнити анкету для формування заяви про надання статусу безробітного та заяви про призначення допомоги по безробіттю.
  • Обрати банківський рахунок для здійснення виплат. Можна вказати рахунок, на який здійснювалась виплата заробітної плати чи соціальних виплат, або відкрити банківський рахунок в межах програми «єПідтримка».
  • Завантажити сканкопії або фотографії документів (паспорту, документу про останній вид зайнятості, документу про освіту та інших).
  • Підписати за допомогою електронного підпису та подати до обраного центру зайнятості сформовані заяви.

Статус розгляду заяви можна перевірити в особистому кабінеті на порталі «Дія». Інформація про надання статусу безробітного (або відмова) надійде на електронну пошту та телефон заявника.

Особистий візит до центру зайнятості

Подати заяву про отримання статусу безробітного можна особисто, звернувшись до зручного для вас центру зайнятості.
Перелік документів, необхідних для отримання допомоги:

  • особиста заява безробітного,
  • довідка (довідки) про середню заробітну плату (дохід) за останнім місцем (кількома місцями) роботи чи служби,
  • трудова книжка,
  • військовий квиток,
  • копія цивільно-правового договору та пред’явленням свідоцтва про загальнообов’язкове державне соціальне страхування(за наявності),
  • паспорт або інший документ, що посвідчує особу.

Додаткові документи для окремих категорій осіб:

  • для осіб з інвалідністю: довідка до акту огляду МСЕК та індивідуальна програма реабілітації;
  • для окремих категорій військовослужбовців та для осіб, які звільнились зі строкової військової служби: військово-обліковий документ;
  • для членів особистого селянського господарства: довідка про припинення ведення особистого селянського господарства або про вихід з такого господарства;
  • інші документи, подання яких передбачене для осіб, які мають додаткові гарантії у сприянні працевлаштуванню, перелік яких визначений пунктом 19 постанови КМУ від 19 вересня 2018 року № 792 «Про затвердження Порядку реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу» (Порядок реєстрації безробітних).

Звернення до центру зайнятості електронною поштою

Також для осіб, які перебувають на тимчасово окупованій території або на території ведення бойових дій, і не можуть подати заяву через портал «Дія» або звернутись до центру зайнятості особисто, є інший варіант реєстрації у Державній службі зайнятості. Вони можуть відправити документи на електронну адресу inbox@es.dcz.gov.ua.

Для цього потрібно завантажити і заповнити заяву за визначеною формою та прикріпити необхідні документи (враховуючи особливості реєстрації у воєнний час). У темі листа потрібно вказати слово «реєстрація» та ПІБ заявника.

Зверніть увагу! На період дії воєнного стану отримати статус безробітного можна без повного переліку документів (трудової книжки, документа про освіту тощо). ВПО та особи, які перебувають на території, де ведуться бойові дії, і не мають документів, що підтверджують періоди трудової діяльності, страхового стажу, заробітну плату, можуть отримати статус безробітного та соціальні виплати без зазначених документів. Розмір допомоги визначатиметься на підставі відомостей, які містяться у реєстрах.

Важливою новелою нового Закону про безробіття в умовах війни є надання ВПО та особам, які перебувають на території, де ведуться бойові дії, права припинити трудові відносини дистанційно. Для цього потрібно подати до центру зайнятості заяву на ім’я роботодавця про припинення трудових відносин. Центр зайнятості повідомляє про це роботодавця будь-яким засобом комунікації.

Водночас пункт 18 Порядку реєстрації безробітних передбачає, що ВПО, які не мають документів, що підтверджують факт звільнення, подають до центру зайнятості нотаріально посвідчену заяву про припинення трудових відносин та за можливості квитанцію, яка підтверджує надсилання заяви роботодавцю.

Розмір та тривалість виплати допомоги по безробіттю

Згідно з новим Законом про безробіття, у воєнний час виплата допомоги по безробіттю може здійснюватися без особистого візиту до центру зайнятості, за умови, що безробітний у визначений інспектором центру зайнятості день не рідше, ніж 1 раз на 30 днів будь-якими засобами комунікації має виходити на зв’язок.

Безробітні, які не мають страхового стажу (молодь до 35 років) або які мають стаж, однак протягом 12 місяців до реєстрації він був меншим за 6 місяців, отримують мінімальну допомогу – від 650 до 1000 грн на місяць.

Особи, які мають страховий стаж понад 6 місяців (протягом 12 місяців, що передують реєстрації у центрі зайнятості) мають право на отримання допомоги, залежно від розміру заробітної плати за останній рік, але не більше чотирьох прожиткових мінімумів (для працездатних осіб). На сьогодні це – 9924 грн.

Залежно від страхового стажу розмір допомоги по безробіттю виплачується у таких відсотках від цієї суми:

до 2 років – 50%;

від 2 до 6 років – 55%;

від 6 до 10 років – 60%;

понад 10 років – 70%.

Залежно від тривалості безробіття: перші 90 днів – 100%; протягом наступних – 90-80%; надалі – 70% (від призначеного розміру допомоги по безробіттю).

Розмір мінімальної виплати допомоги по безробіттю, що виплачується застрахованим особам в залежності від страхового стажу (у тому випадку, коли він більше за 6 місяців), становить 1800 грн.

Допомогу в розмірі 1800 грн отримуватимуть і безробітні, які мали страховий стаж понад шість місяців, але на момент розрахунку допомоги їм неможливо було розрахувати середньоденну зарплату через брак інформації.

Після отримання необхідної інформації передбачене проведення перерахунку.

Загальна тривалість виплати допомоги по безробіттю не може перевищувати 360 днів, для осіб передпенсійного віку – 720, для молоді (до 35 років без страхового стажу) – 180.

Важливо! Відповідно до нового закону про безробіття в умовах війни, виплата допомоги громадянам, які виїхали за кордон, припиняється у разі їхнього перебування за кордоном понад 30 днів.


P. S. Більше актуальної інформації на правову та гуманітарну тематику – у спецрубриці #StandWithUkraine. В ній акумулюємо матеріали, які можуть стати в нагоді тим, хто страждає, чиї права порушуються внаслідок війни рф проти України.


ВИ МОЖЕТЕ



НАШУ РОБОТУ СВОЇМ ВНЕСКОМ

Будьте в курсі кожної новини та події – підпишіться на наш Telegram-канал: https://t.me/LegalDevelopmentNetwork

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×