Допомога у зв’язку з вагітністю та пологами: що слід знати мамам різних статусів
Дата публікації: 30.09.2021
«Чи маю я право отримати грошову допомогу у зв’язку з вагітністю та пологами, якщо є безробітною і зареєстрована на біржі праці? І чи впливає мій статус на суму виплат?». З таким питанням до Черкаського офісу Мережі правового розвитку звернулася місцева мешканка пані Тетяна. Відповідає на запит клієнтки та інші питання щодо цього виду соціальної допомоги юристка Офісу при громадській організації «Центр права» Юлія Дмитраш.
Відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми», право на державну допомогу у зв’язку з вагітністю та пологами мають вагітні жінки (зокрема неповнолітні), які не застраховані в системі загальнообов’язкового державного соціального страхування.
Не застрахованими в системі загальнообов’язкового державного соціального страхування вважаються:
– жінки- військовослужбовці;
– жінки, звільнені з роботи у зв’язку з ліквідацією підприємства, установи та організації;
– непрацюючі жінки або зареєстровані в центрі зайнятості як безробітні;
– аспірантки, докторантки, клінічні ординатори, студентки закладів професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти;
– жінки, зареєстровані як суб’єкти підприємницької діяльності, які не беруть участі в системі загальнообов’язкового державного соціального страхування.
Допомога у зв’язку з вагітністю та пологами надається:
– жінкам із числа військовослужбовців – у розмірі 100% грошового забезпечення;
– жінкам, звільненим з роботи у зв’язку з ліквідацією підприємства, установи та організації – у розмірі 100% середньомісячного доходу;
– жінкам, зареєстрованим у центрі зайнятості як безробітні – у розмірі 100% мінімального розміру допомоги по безробіттю.
Які документи слід зібрати, аби отримати виплати
За інформацією офіційного порталу Департаменту соціальної політики, підставою для призначення допомоги з вагітності та пологів є видана лікувально-профілактичним закладом довідка встановленого зразка; заява матері, що складається за формою, затвердженою Мінпраці; а також певна довідка (відповідно до статусу та ситуації), як-от:
– з основного місця служби, навчання про те, що жінка служить, навчається;
– ліквідаційної комісії про те, що жінка звільнена з роботи у зв’язку з ліквідацією підприємства, установи та організації;
– центру зайнятості про те, що жінка зареєстрована в центрі зайнятості як безробітна;
– Пенсійного фонду України про те, що жінка, яка є фізичною особою – підприємцем, перебуває (не перебуває) на обліку в органах Пенсійного фонду України та не бере участь на добровільних засадах у загальнообов’язковому державному соціальному страхуванню у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням.
– особи, які усиновили чи взяли під опіку дитину протягом двох місяців з дня її народження, подають рішення про усиновлення чи встановлення опіки.
Як не пропустити терміни отримання допомоги
Допомога у зв’язку з вагітністю та пологами призначається, якщо звернення за нею надійшло не пізніше, ніж через шість місяців з дня закінчення відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами.
Виплачується допомога жінкам за весь період відпустки, тривалість якої становить 70 календарних днів до пологів і 56 (у разі ускладнених пологів або народження двох чи більше дітей – 70) календарних днів після пологів.
Жінкам, віднесеним до 1-4 категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, допомога виплачується за 180 календарних днів зазначеної відпустки (90 – до пологів і 90 – після пологів).
Важливо! Допомога обчислюється сумарно та призначається жінкам у повному обсязі незалежно від кількості днів відпустки, фактично використаних до пологів.
У разі ускладнених пологів зазначена допомога донараховується на підставі довідки встановленого зразка, виданої лікувально-профілактичним закладом.
P.S. Будьте в курсі кожної новини та події – підпишіться на наш Telegram-канал: https://t.me/LegalDevelopmentNetwork
Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.
Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!
Надрукуйте постер
Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi
Станьте волонтером
Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим
Потрiбна консультацiя?
Онлайн
Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).
В офiсi
Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.
Приєднатися
Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.
Підтримати
Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.