Дитина народилася у цивільному шлюбі: як визнати батьківство
Дата публікації: 02.12.2019
Син не може отримати спадок від батька, оскільки шлюб матері й тата не був офіційно зареєстрований. Відповідно у свідоцтві про народження дані біологічного батька не зазначені. При цьому батьківство підтверджено аналізом ДНК. Така ситуація з практики Слов’янського офісу Мережі правового розвитку при громадській організації «Агенція демократичного розвитку Донбасу» спонукала юристку Лілію Олексенко підготувати роз’яснення про порядок визначення походження дитини, батьки якої не перебувають у шлюбі.
Порядок визначення походження дитини, батьки якої не перебувають у шлюбі, регулюється наступною правовою базою:
- Конституція України від 28.06.1996 № 254к/96-ВР
- Сімейний кодекс України від 10.01.2002 №2947-III
- Цивільний кодекс України від 16.01.2003 №435-IV
- Цивільний процесуальний кодекс України від 18.03.2004 № 1618-IV
- Закон України “Про державну реєстрацію актів цивільного стану” від 01.07.2010 №2398-VI
- Наказ Міністерства юстиції України від 18.10.2000 № 52/5 “Про затвердження Правил державної реєстрації актів громадянського стану в Україні”
- Роз’яснення Міністерства юстиції України від 11.05.2012 “Визначення походження дитини від батьків при державній реєстрації народження”.
Для визначення походження дитини від батька – визнання батьківства – за відсутності спільної заяви жінки та чоловіка, які не перебувають у шлюбі між собою, необхідно звернутися до суду загальної юрисдикції.
Позови про визнання батьківства відповідача можуть пред’являтися за місцем проживання позивача та розглядаються судами загальної юрисдикції в порядку позовного провадження відповідно до вимог Цивільного процесуального кодексу України.
Справи щодо проживання однією сім´єю чоловіка та жінки без шлюбу та встановлення факту народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження розглядаються судами загальної юрисдикції у межах окремого провадження за правилами підсудності, визначеної на підставі норм Цивільного процесуального кодексу України.
P.S. Офіси Мережі правового розвитку створені та працюють за підтримки програмної ініціативи «Права людини та правосуддя» Міжнародного Фонду «Відродження».
Погляди, відображені у цьому матеріалі, належать його авторам і можуть не співпадати з думкою Міжнародного фонду «Відродження».
Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.
Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!
Надрукуйте постер
Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi
Станьте волонтером
Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим
Потрiбна консультацiя?
Онлайн
Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).
В офiсi
Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.
Приєднатися
Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.
Підтримати
Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.