facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

єОселя: як придбати житло за державною іпотечною програмою

Дата публікації: 25.10.2024

Уряд оновив вимоги до житла, яке можна придбати за програмою доступної іпотеки єОселя*. Як отримати необхідну підтримку для покупки квартири, розʼяснює юристка Білоцерківської ГО «Правова єдність» Олександра Щербина. 

Олександра Щербина,
юристка ГО «Правова єдність».

Державна програма єОселя пропонує фінансову допомогу та пільгові умови кредитування для придбання власної квартири.
З огляду на оновлені вимоги до житла, яке можна придбати за програмою доступної іпотеки єОселя, програма для більшості громадян стає орієнтованою на нове або здане в експлуатацію житло не більше, ніж три роки тому.
Водночас нововведення розширюють можливості для внутрішньо переміщених осіб. Вони зможуть купувати квартири або будинки віком до десяти років, тоді як раніше вік житла за єОселею для них був обмежений трьома роками. Ці та інші зміни до умов програми Уряд ухвалив на засіданні 4 жовтня 2024 року.

Хто може скористатися програмою

Доступним іпотечним кредитуванням за умови 3% річних можуть скористатись наступні категорії громадян:

  1. Військовослужбовці ЗСУ, які проходять службу за контрактом, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, Національна гвардія, Держприкордонслужби тощо.
  2. Медичні працівники (фахівці або професіонали) закладів охорони здоров’я державної або комунальної форми власності.
  3. Наукові (науково-педагогічні) працівники закладів освіти та наукових установ державної або комунальної форми власності.

Також передбачені категорії громадян, які можуть скористатись кредитуванням за умови 7% річних, а саме:

  1. Ветерани війни та члени їх сімей; учасники бойових дій, особи з інвалідністю внаслідок війни, сім’ї загиблих (померлих) ветеранів війни, а також сім’ї загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України.
  2. Внутрішньо переміщені особи.
  3. Інші громадяни України, які не мають у власності житлової нерухомості або у власності яких є менше ніж 52,5 м2 — для сім’ї з однієї особи (одинока особа) та додатково 21 м2 на кожного наступного члена сім’ї (не враховуються об’єкти житлової нерухомості, що розташовані на територіях активних бойових дій, територіях активних бойових дій, для яких не визначена дата завершення бойових дій або тимчасової окупації, та знищені об’єкти нерухомого майна або пошкоджені об’єкти нерухомого майна, власником (співвласником) яких є позичальник та/або члени його сім’ї).

Максимальний строк кредиту — 20 років, мінімальний початковий внесок — 20% ( для осіб, які не досягли 25 років включно, мінімальний початковий внесок становить 10%).

Для тих, хто бере іпотеку під 7% річних, така ставка зберігається на 10 років, потім починаючи з 11-го року — 10% річних (на залишок іпотеки).
Для пільгових категорій, які купують житло по іпотеці під 3% річних, через 10 років ставка буде становити 6% (починаючи з 11-го року іпотеки).

Також, є ще додаткові вимоги для учасників кредитування під 3%:

  1. Вони повинні бути громадянами України.
  2. Старшими за 18 років на дату оформлення кредиту, але не старшими 70 років на дату погашення кредиту.
  3. Платоспроможними.
  4. Не мати власного житла зовсім або воно має:
    – Бути меншим, ніж 52,5 м² + 21 м² на кожного наступного члена сім’ї додатково (ваш чоловік/дружина та неповнолітні діти, які проживають з учасником кредитування). Наприклад, якщо сім’я складається з чоловіка, дружини та дитини, площа квартири може становити 94,5 м². Ви можете придбати квартиру з більшою площею, але доплачувати за додаткові метри будете самостійно.
    – Розташоване в районі бойових дій або на тимчасово окупованій території.
    – Не фігурувати в санкційних списках.
    – Не брати участі в інших чинних державних програмах із забезпечення житлом.

Важливо! Не всі квартири підходять під програму кредитування єОселя.

Якщо ви хочете скористатися пільговою ставкою 3%, житло повинне відповідати наступним вимогам:

  1. Квартири в будинках, які введені в експлуатацію не більше 10 років тому (для Києва, Одеси та інших обласних центрів) та без обмеження по віку для будинків в області.
  2. У квартирі не повинно бути перепланування, але якщо є — в обов’язковому порядку воно повинно бути узаконеним.
  3. У квартирі немає зареєстрованих осіб.
  4. Не повинно бути непогашених боргів за комунальні послуги та арешту на квартиру.

Для іпотечної ставки 7% діють всі ті самі вимоги, але є нюанс: квартира повинна бути введена в експлуатацію не більше трьох років тому. Для ветеранів, загиблих і тих, хто отримав інвалідність внаслідок війни, а також членів їхніх сімей буде діяти дозвіл на придбання квартири в будинку, прийнятому в експлуатацію раніше, ніж за 10 років до укладення договору (для м. Києва, Одеси та інших обласних центрів) та без обмежень щодо дати експлуатації в інших населених пунктах.

Під програму єОселя не підпадає приватний будинок. У постанові КМУ чітко визначено, що житло, яке можна взяти у кредит, — це квартира в багатоквартирному жилому будинку.

Як отримати кредит

  1. Для отримання кредиту особа подає заявку виключно через портал або застосунок «Дія».
  2. Після подання заяви банк перевіряє в реєстрах всю інформацію на достовірність даних і людина отримує погодження на кредитування.
  3. Наступним кроком буде пошук нерухомості (можна обрати самостійно або через послуги ріелтора). Зауважте, заява дійсна тільки один місяць. Якщо ви не встигли обрати собі житло, необхідно повторно подавати заяву.Якщо ж ви знайшли нерухомість, необхідно надати документи квартири банку.
  4. Якщо банк погоджує квартиру – залишається лише укласти договір купівлі продажу та засвідчити його у нотаріуса.

Як погасити кредит

Можна обрати два способи погашення кредиту:

  1. Ануїтетний — це графік погашення заборгованості однаковими сумами щомісяця. За такого способу платежу позичальник насамперед погашає відсотки за кредитом, а вже потім виплачує тіло кредиту.
  2. Класичний —  сума щомісячного платежу поступово зменшується. Платіж на місяць складається з платежу тіла кредиту, який не змінюється протягом всього часу, і відсотків на залишок заборгованості, що кожного місяця зменшуються.

*Детальніше ознайомитися з умовами програмию єОселя можна за цим посиланням.

Матеріал створено за підтримки міжнародної благодійної платформи GlobalGiving, Фонду Чарльза Стюарта Мотта. Зміст публікації є виключно відповідальністю громадської спілки «Мережа правового розвитку».

Ви можете отримати індивідуальну консультацію через онлайн-чат Мережі правового розвитку. Чат працює щодня з 10:00 до 16:00. Допомогу надають юристи та юристки правозахисних організацій, які входять до складу Мережі правового розвитку.


P. S. Більше актуальної інформації на правову та гуманітарну тематику – у спецрубриці #StandWithUkraine. В ній акумулюємо матеріали, які можуть стати в нагоді тим, хто страждає, чиї права порушуються внаслідок війни рф проти України.


ВИ МОЖЕТЕ



НАШУ РОБОТУ СВОЇМ ВНЕСКОМ

Будьте в курсі кожної новини та події – підпишіться на наш Telegram-канал: https://t.me/LegalDevelopmentNetwork

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×