facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Індустріальні парки як можливості для бізнесу

Дата публікації: 01.12.2022

Повномасштабна війна стала поштовхом до нового етап розвитку в Україні індустріальних парків. Керуючись зокрема даними опитування, проведеного Мережею правового розвитку, консультантка  МПР з фінансів та оподаткування Анна Карпенко роз’яснює, як індустріальні парки можуть підтримати діючі виробництва та сприяти створенню нових виробничих підприємств.

Анна Карпенкоконсультантка  Мережі правового розвитку  з фінансів та оподаткування.

Індустріальні парки (далі — ІП) почали з’являтися у нашій державі з прийняттям відповідного закону: ЗУ № 5018 від 21.06.12 р.  Воєнний стан запустив новий етап розвитку індустріальних парків, оскільки зараз держава вважає важливим підтримати діючі виробництва та сприяти створенню нових виробничих підприємств.

 Що таке індустріальні парки

Індустріальні парки — це території з розвиненою інфраструктурою, особливими умовами оподаткування та іншими стимулами для виробничих підприємств. Розвиток індустріальних парків сприяє розвитку громад, збільшенню зайнятості населення, підтримці місцевих та релокованих виробників, залученню інвестицій, впровадженню нових технологій.

Створення індустріального парку може ініціювати орган державної влади, орган місцевого самоврядування, а також юридична або фізична особа.

Станом на 11 листопада за даними Міністерства економіки України до Реєстру індустріальних парків включено 59 промислових майданчиків.

Привабливість ІП

Держава та місцеві громади зацікавлені в розвитку індустріальних парків, оскільки основна мета ІП — створити нові робочі місця, збільшити бюджетні надходження та залучати нові інвестиції.

Керуючі компанії відповідають за  створення, облаштування та функціонування індустріального парку і водночас зацікавлені в отриманні доходів від надання в оренду учасникам ІП земельних ділянок і виробничих площ, обладнання, а також послуг, пов’язаних із забезпеченням їх господарської діяльності. Все це значно полегшує учасникам ІП процес налагодження господарської діяльності, оскільки дозволяє оптимізувати витрати власних ресурсів. Учасниками ІП можуть бути як місцеві так і релоковані виробники, так і новостворені підприємства.

Як підтримує ІП держава

З боку держави запроваджуються додаткові механізми стимулювання розвитку ІП. Зокрема 21 червня 2022 року були прийняті два закони, які передбачають зменшення податкового та митного навантаження на резидентів ІП.

Закон №2330 запровадив:

–       звільнення від оподаткування податком на прибуток на 10 років — за умови здійснення діяльності в межах ІП та без нарахування і виплати дивідендів, але при цьому неоподатковувані кошті повинні бути спрямовані на розвиток діяльності в рамках ІП;

–       Звільнення від ПДВ імпорту нового устаткування (обладнання) та комплектуючих виробів до нього для використання у господарській діяльності учасників ІП. При цьому слід врахувати, що таке обладнання не повинно бути вживаним  та з датою виготовлення — не більше трьох років на дату ввезення на територію України.

Зі свого боку Закон №2331 звільнив учасників ІП від оподаткування митом при ввезенні нового устаткування (обладнання) та комплектуючих виробів до нього з урахуванням тих самих вимог щодо «віку» такого обладнання.

Що показало опитування МПР

Питання запровадження податкових пільг на імпорт обладнання для виробничих потреб набуло більшої актуальності з початку повномасштабного вторгнення, оскільки у виробничих підприємств  з’явилася необхідність змінювати виробничі процеси та створювати конкурентну продукцію. Таку проблематику вдалося виявити завдяки опитуванню, яке МПР провела у травні 2022 року серед представників бізнесу. Опитування дозволило вивчити потреби малого та середнього бізнесу (далі — МСБ), зокрема пов’язані з релокацією, а також зрозуміти, які питання турбують МСБ у сфері трудового, податкового законодавства, що стає на заваді розвитку МСБ.

З результатами опитування можна ознайомитися за посиланням: https://bit.ly/zvitopytuvannia.

На підставі результатів опитування Мережа долучилася до підтримки інтересів МСБ і в серпні 2022 року звернулася до Міністерства фінансів з пропозицією зменшити ставку податку на додану вартість або запровадити диференційовану ставку податку при імпорті обладнання для підприємств харчового виробництва, виробництва одягу та інших напрямків економіки  на період воєнного стану.

З позиції Мінфіну, зниження ставки ПДВ на операції з ввезення на митну територію України обладнання призведе до зменшення надходжень податку до державного бюджету, що зі свого боку може негативно вплинути на фінансування державних програм. Але при цьому в міністерстві зазначають, що для учасників індустріальних парків запроваджено податкові преференції, зокрема звільнення від оподаткування ПДВ операцій із ввезення на митну територію України в митному режимі імпорту нового устаткування (обладнання) та комплектуючих виробів до них, визначеними частиною шостою статті 287 Митного кодексу України кодами УКТ ЗЕД.

Таким чином, скористатися податковими і митними пільгами щодо імпорту обладнання можуть виробники-резиденти індустріальних парків.

Окрім податкового та митного стимулювання, Закон передбачає деякі підтримуючі заходи з облаштування та функціонування індустріальних парків:

  • компенсація (повна або часткова) відсоткової ставки за кредитами;
  • надання коштів на безповоротній основі, зокрема для забезпечення будівництва об’єктів суміжної інфраструктури;
  • компенсація витрат на підключення та приєднання до інженерно-транспортних мереж.

Як може підтримати ІП місцева влада

Органи місцевого самоврядування також можуть підтримати діяльність ІП, а саме встановлювати пільгові ставки земельного податку та орендної плати за землі та податку на нерухоме майно  на території індустріального парку, сприяти оформленню та отриманню необхідних документів, а також спеціалізуватися на підготовці кадрів для резидентів ІП.

 Отже, як бачимо, і держава, і органи місцевої влади зацікавлені в успішній діяльності індустріальних парків, тож створюють максимально сприятливі умови — як організаційні, так і податкові.

Тому, на нашу думку, підприємствам-виробникам, які планують релокацію, можна розглянути можливість приєднання до діяльності ІП, оскільки умови резиденства ІП можуть забезпечити збереження, відновлення та розвиток діяльності в межах ІП.

Використані джерела:

  1. Податковий Кодекс: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2755-17
  2. Митний Кодекс: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/4495-17#n2399
  3. Закон №5018 Про індустріальні парки: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/5018-17#Text
  4. Закон №2330 Про внесення змін Податкового Кодексу: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2330-20#Text
  5. Закон №2331 Про внесення змін по ст. 287 Митного Кодексу: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2331-20#Text
  6. Постанова КМУ № 997 від 07.09.2022 Порядок ввезення на митну територію України та цільового використання нового устаткування: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/997-2022-%D0%BF#n28

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×