facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Іноземні громадяни в Україні: як отримати медичну допомогу в умовах пандемії COVID-19

Дата публікації: 15.02.2021

В умовах пандемії коронавірусної хвороби* все більше питань у громадах виникає щодо отримання медичних послуг в рамках медреформи. Однак із найскладнішими проблемами стикаються іноземні громадяни, які легально перебувають на території України. Розв’язати найбільш поширені з них допоможе консультація, яку підготувала юристка Чернігівського офісу Мережі правого розвитку Наталія Куликова.

Відповідно до законодавства, зокрема до постанови Кабміну України «Про затвердження Порядку надання медичної допомоги іноземцям та особам без громадянства, які тимчасово перебувають на території України»,іноземцям, які тимчасово проживають або перебувають на території України, медична допомога, у тому числі екстрена, надається на платній основі, якщо інше не передбачено міжнародними договорами чи законами України.
Вартість медичної допомоги, наданої іноземцю, визначається безпосередньо медичним закладом, який надав таку допомогу, у порядку, встановленому Міністерством здоров’я України (тобто вартість затверджується рішенням громади – міської/селищної ради).

Далі варто зазначити, що іноземці, які тимчасово проживають чи перебувають в Україні, зобов’язані мати поліс медичного страхування для отримання медичної допомоги. У разі необхідності отримати консультацію лікаря чи медичну допомогу іноземці звертаються до страхових кампаній та визначених ними медичних закладів, з якими укладені відповідні договори. У таких закладах вони зможуть отримати необхідну медичну допомогу.
Оплата вартості медичних послуг та медикаментів здійснює страхова компанія – за умови пред’явлення іноземцем документа для оплати. Якщо вартість медичних послуг, наданих іноземцю, перевищує страхову суму, визначену договором страхування, іноземець зобов’язаний сплатити різницю закладу охорони здоров’я.

Що стосується екстреної медичної допомоги, необхідної іноземцям, вона оплачується за рахунок коштів державного бюджету за програмою медичних гарантій. Однак іноземці  зобов’язані компенсувати державі витрати. У разі відмови іноземця від оплати наданих йому медичних послуг питання компенсації витрат вирішується за участі відповідних іноземних представництв в Україні.

Але є й винятки з правил. Наприклад, це стосується іноземців, які постійно проживають на території України (мають посвідку на проживання та місце реєстрації в певній громаді). В таких випадках вони користуються такими самими правами у сфері охорони здоров’я, як і громадяни України, та можуть скористатися медичними послугами за рахунок бюджетних коштів.

Держава покриває витрати на базовий пакет послуг первинної медицини та  діагностичні дослідження. Аби скористатися доступом до безкоштовної первинної медицини, іноземець повинен обрати сімейного лікаря та підписати з ним декларацію. При цьому іноземцю необхідно буде пред’явити посвідку на постійне проживання та довідку про реєстрацію місця проживання в Україні.

Окрім того, іноземці, які постійно проживають в Україні, також можуть підписувати договір медичного страхування або звертатися безпосередньо до комерційних медичних центрів. Однак у такому разі іноземець буде змушений самостійно покривати вартість всіх наданих медичних послуг та витрат на медикаменти, або ж покриття буде здійснено страховою компанією згідно з підписаним страховим договором.

Що ж стосується надання медичної допомоги у випадку захворювання на COVID-19, то у  разі виникнення у іноземця симптомів, пов’язаних з цією хворобою, він може самостійно звернутися до страхових кампаній за наявності страхового полісу та визначених, ними закладів охорони здоров’я. У випадку виникнення підозри на COVID-19, іноземця перенаправлять до однієї із інфекційних лікарень для проведення тестування на COVID-19.

У випадку необхідності надання екстреної медичної допомоги у зв’язку з підозрою на інфекційну хворобу COVID-19, іноземця буде транспортовано спеціальною бригадою екстреної медичної допомоги до однієї з опорних інфекційних лікарень для проведення тестування на COVID-19.

На період проведення тестування на наявність у іноземця інфекційної хвороби COVID-19, він повинен перебувати у лікарні та може бути направлений для ізоляції та обсервації.

Якщо у іноземця буде виявлено інфекційну хворобу COVID-19, він може бути госпіталізований для отримання медичної допомоги. У випадку відмови від госпіталізації та лікування, іноземець зобов’язаний перебувати на карантині (самоізоляції) та регулярно повідомляти про стан свого здоров’я безпосередньо контактну особу медичної установи, або шляхом посередництва працівників посольства або консульства іноземної держави, громадянином якої є пацієнт, до повного одужання.

При цьому в обов’язковому порядку здійснюється епідеміологічне розслідування випадку захворювання COVID-19 для визначення кола контактних осіб. Опитування контактних осіб проводиться за посередництва працівників посольства чи консульства іноземної держави, якщо контактні особи є іноземцями.

*Більше інформації щодо актуальних правових (і не тільки) питань, пов’язаних із протидією поширенню пандемії коронавірусу – у нашій Спецкатегорії COVID-19.

P.S. Будьте в курсі кожної новини та події — підпишіться на наш Telegram-канал: https://t.me/LegalDevelopmentNetwork

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×