facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Карантинні вибори, або Як поводитися під час голосування

Дата публікації: 17.09.2020

Україна 25 жовтня поточного року голосуватиме в незвичних, карантинних умовах. Уряд 14 вересня затвердив Порядок здійснення протиепідемічних заходів під час організації та проведення виборів. Юристи Хмільницького офісу Мережі правового розвитку при громадській організації «Право» вивчили, що передбачає цей документ, роз’яснюють, що чекає на виборців і звертають увагу на спірні моменти введених правил.

На кожного громадянина, який прийде голосувати 25 жовтня на свою виборчу дільницю, чекає опитування щодо наявності симптомів респіраторних захворювань. Всім особам, які заходять до приміщень для голосування та приміщень виборчих комісій, робитимуть температурний скринінг, тобто вимірюватимуть температуру тіла.
Водночас варто зазначити, що відкритим залишається питання,  що робити коли температура виборця перевищила встановлену норму чи він має ознаки респіраторного захворювання? Чи така особа не допускається в приміщення для голосування? Як це корелюватиме з правом обирати та буди обраним?

Порядок, затверджений урядом,  також передбачає:

  • Обов’язкову наявність на вході до приміщення виборчої комісії, приміщення для голосування антисептиків для рук;
  • Наявність обладнаних місць для централізованого збору та утилізації засобів індивідуального захисту;
  • Обов’язок виборців дотримуватись протиепідемічних заходів, обробляти руки дезінфікуючими засобами перед входом до приміщення,  перебувати у респіраторі або захисній масці. При цьому члени виборчої комісії можуть звернутися до виборців з проханням тимчасово зняти маску для підтвердження особи.
  • Засоби захисту також повинні мати усі члени виборчої комісії, офіційні спостерігачі, поліцейські, працівники органів, закладів, установ, на території яких розміщені приміщення для голосування та приміщення виборчих комісій. У разі виявлення випадку COVID-19 в одного із членів виборчої комісії, всі інші члени виборчої комісії можуть продовжувати виконувати свої функції при відсутності симптомів респіраторних захворювань. У разі наявності контакту з хворим без застосуванням засобів індивідуального захисту, такі члени виборчої комісії направляються на самоізоляцію в порядку, встановленому законодавством. Знову ж таки, питання: чи обов’язково здійснюватиметься заміна такого члена комісії?
  • Наявність розмітки, що вказує на дотримання дистанції не менше 1 метра між виборцями. Потоки виборців, на вхід та на вихід, повинні бути розділені (це означає, що кожна виборча дільниця має бути обладнана окремим входом та окремим виходом). Крім того, рекомендується у приміщенні одночасне перебування виборців з розрахунку не більше трьох осіб на один стіл для видачі бюлетенів.
  • Передбачається обов’язок фізичного дистанціювання для членів виборчої комісії, які повинні сидіти на відстані не менше 1 метра один від одного, або застосовувати фізичні бар’єри, наприклад, прозорі екрани.  
  • Використання тканини на столах не дозволяється. Стільці, столи, меблі, які використовуються виборчої комісією, повинні бути виготовлені з матеріалів, які можна продезінфікувати.
  • Протирання дверних ручок, поручнів, сидіння тощо дезінфікуючими засобами потрібно проводити не рідше одного разу на 2 години, а вологе прибирання приміщення – не рідше одного разу на 4 години. Обробляти окремі частини виборчих скриньок також можна, але не допускаючи потрапляння речовини та засобів дезінфекції  усередину виборчої скриньки. А після завершення підрахунку голосів, передачі протоколів та бюлетенів для голосування у приміщенні виборчої комісії проводиться заключна дезінфекція.

Кабінет Міністрів України рекомендує не брати дітей до виборчих дільниць і користуватися особистою ручкою.
Також до роботи на спеціальних виборчих дільницях, утворених у стаціонарних закладах охорони здоров’я та в установах виконання покарань, слідчих ізоляторах, членам виборчої комісії, офіційним спостерігачам, поліцейським рекомендується не пізніше, ніж за 72 години до дня виборів пройти тестування на наявність COVID-19 методом ПЛР. При цьому інформація, надана офіційними джерелами, потребує уточнення: за чий кошт має відбуватися проведення тестів?

*Більше інформації щодо актуальних правових (і не тільки) питань, пов’язаних із протидією поширенню пандемії коронавірусу – у нашій Спецкатегорії COVID-19.

Будьте в курсі кожної новини та події — підпишіться на наш Telegram-канал: https://t.me/LegalDevelopmentNetwork

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×