Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Хто має право на отримання обов’язкової частки у спадщині

Прийняття спадщини – одна з тем, з якими найчастіше зверталися до юристів Білозерського офісу Мережі правового розвитку мешканці села Широка Балка Херсонської області під час нещодавньої виїзної консультації. Зокрема зупинилися на питанні щодо кола осіб, які мають право на отримання обов’язкової частки у спадщині. Юрист Офісу при громадській організації «Білозерський центр регіонального розвитку» В’ячеслав Лях підготував роз’яснення для широкого кола читачів.

Статтею 1241 Цивільного кодексу (ЦК) України визначено право певних осіб на отримання частки спадкового майна. Незалежно від змісту заповіту закон гарантує визначену частку спадщини, яка називається обов’язковою часткою.
Перелік таких осіб, визначений вищевказаною статтею Цивільного кодексу України, є вичерпним і розширеному тлумаченню не підлягає.
До цього переліку входять лише особи, які належать до першої черги спадкоємців за законом і є:
– малолітніми,
– неповнолітніми,
– повнолітніми непрацездатними дітьми спадкодавця (в тому числі усиновленими),
– непрацездатною вдовою (вдівцем),
– непрацездатними батьками (усиновителями)
– та дітьми, які були зачаті за життя спадкодавця і народжені після відкриття спадщини.

Вищезазначені особи незалежно від змісту заповіту можуть успадкувати половину частки, яка належала б кожному з них у разі спадкування за законом (обов’язкова частка).
Розмір обов’язкової частки у спадщині може бути зменшений судом з урахуванням відносин між цими спадкоємцями та спадкодавцем, а також інших обставин, які мають істотне значення.
Також варто пояснити, що малолітньою вважається дитина до досягнення нею чотирнадцяти років (ст. 6 Сімейного кодексу (СК) України, ст. 31 Цивільного кодексу України).
Неповнолітньою вважається фізична особа у віці від чотирнадцяти до вісімнадцяти років ( ст. 6 СК України, ст. 32 ЦК України).
Непрацездатними вважаються особи, які досягли встановленого ст. 26 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” пенсійного віку, або особи з інвалідністю І, ІІ, ІІІ груп, у тому числі діти з інвалідністю, а також особи, які мають право на пенсію у зв’язку з втратою годувальника відповідно до закону, незалежно від того, чи призначена їм пенсія.
Звертаємо увагу! У разі, якщо особа досягла пенсійного віку, але продовжує трудову діяльність, вона не позбавляється права на обов’язкову частку у спадщині.
В осіб, які не досягли встановленого чинним законодавством пенсійного віку, але які мають право на отримання пенсії на пільгових підставах, право на обов’язкову частку у спадщині не виникає.
Спадкоємці інших черг, а також онуки і правнуки спадкодавця, батьки яких померли до відкриття спадщини, не мають права на обов’язкову частку при спадкуванні за заповітом.
Якщо спадкоємець, який має право на обов’язкову частку у спадщині, не прийме спадкове майно у встановлений законом строк чи відмовиться від спадщини, майно успадковується спадкоємцями за заповітом.

P.S. Матеріал підготовлено за підтримки Міжнародного Фонду «Відродження» у межах проекту ««Безпечна та правоспроможна громада».

Матеріал відображає позицію автора і не обов’язково збігається з позицією Міжнародного фонду «Відродження».

Будьте в курсі кожної новини та події — підпишіться на наш Telegram-канал: https://t.me/LegalDevelopmentNetwork

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
з понедiлка по п'ятницю
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×