facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Компенсація за зруйноване війною житло: актуальні питання та відповіді

Дата публікації: 24.09.2022

Раніше юристи Мережі правового розвитку презентували буклет із покроковою інструкцією та роз’ясненнями, як оформити компенсацію за зруйноване війною майно. У цьому матеріалі ми нагадуємо основні кроки процесу, а також публікуємо  відповіді на запитання, що найчастіше виникали у людей, які зверталися за правовою допомогою юристів МПР у нашому онлайн-чаті, на сторінці правової допомоги.   

Види компенсацій за зруйноване житло

  • Грошова компенсація.
  • Фінансування будівництва об’єкта нерухомого майна.
  • Фінансування будівельних робіт із відновлення пошкодженого спільного майна. багатоквартирного будинку.

Хто має право на компенсацію

  1. Власники пошкоджених та/або знищених об’єктів нерухомого майна.
  2. Інвестори житлових об’єктів щодо яких отримано право на виконання будівельних робіт та які не прийнято в експлуатацію.
  3. Члени житлових кооперативів, які викупили об’єкт нерухомого майна кооперативу, але не оформили право власності на нього.
  4. Спадкоємці.
  5. ОСББ, управителі, кооперативи, які здійснюють утримання будинків.

Пріоритетне право на компенсацію мають:

  • багатодітні сім’ї;
  • особи з інвалідністю I, II груп та внаслідок війни;
  • учасники бойових дій;
  • особи, визначені ч. І ст. 10 ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

Коли можна оформити компенсацію

Під час воєнного стану та протягом 90 днів з дати його припинення.

Де оформити компенсацію

У будь-якому місці перебування.

Покроковий алгоритм оформлення компенсації

  1. Подання заяви про надання компенсації до спеціально створеної комісії, в тому числі документів:
    – заяви про проведення обстеження житла:
    – копії документа, що підтверджує особу та підтверджує громадянство Україні;
    – копії документа з даними про реєстраційний номер облікової картки платника податків;
    – копій документів, що підтверджують наявність права власності на житло на момент подання заяви.
  2. Розгляд заяви про надання компенсації, зокрема, проведення оцінки житла.

Рішення про проведення обстеження житла приймають ОМС або ВЦА протягом 5 календарних днів із моменту надходження заяви. Обстеження житла не більше 30 календарних днів із моменту прийняття відповідного рішення.

  • Отримання компенсації.

Як подати заяву про компенсацію онлайн

  • Через мобільний додаток або портал «Дія» Вибрати розділ «Послуги» – «Пошкоджене майно».
  • Заповнити форму заявку (додати фото/відео підтвердження).
  • Отримати сповіщення про початок процедури оцінки.

Як подати заяву про компенсацію офлайн

  • Через ЦНАП, органи соцзахисту, нотаріуса.
  • Заповнити заяву (зазначити персональні дані, об’єкт нерухомого майна, описати пошкодження).
  • Надати документи на підтвердження особи та права на зруйновану нерухомість.
  • Чекати на процедуру оцінки.

Актуальні запитання по темі

  • Як відбувається компенсація за повністю та частково зруйноване житло? Як відшкодовується шкода за пошкоджені/зруйновані будинки у приватному секторі?
  • Відповідно до Законопроєкту, грошова компенсація надається за:

1) пошкоджений об’єкт нерухомого майна (у тому числі за пошкоджене спільне майна багатоквартирного будинку, крім випадку отримання компенсації у вигляді фінансування будівельних робіт з відновлення пошкодженого спільного майна багатоквартирного будинку);

2) знищений об’єкт нерухомого майна – приватний житловий будинок, садовий та дачний  будинки (за бажанням отримувача компенсації).

Компенсація у вигляді об’єкта нерухомого майна надається за знищений об’єкт нерухомого майна (окрім випадків отримання грошової компенсації). Така компенсація здійснюється шляхом фінансування будівництва нового об’єкта нерухомого майна з рівноцінною площею (у тому числі житловою), типом (квартира, інше житлове приміщення в будівлі, приватний житловий будинок,  садовий та дачний будинок) та функціональним призначенням.

Компенсація у вигляді фінансування виконання будівельних робіт з відновлення пошкодженого спільного майна багатоквартирного будинку надається за бажанням отримувача компенсації за пошкоджений об’єкт нерухомого майна – багатоквартирний будинок.

  • Чи має право на компенсацію за пошкоджене/зруйноване майно іноземець? Якщо ні, як захистити порушене право?
  • На даний час Законопроєктом передбачено, що право на компенсацію за пошкоджене/зруйноване майно мають лише громадяни України. Тобто іноземці станом на даний час не можуть претендувати на державну компенсацію, але це не позбавляє їх можливості звертатися до суду з позовними заявами про відшкодування отриманих збитків в цивільному порядку. В разі виникнення такого питання доречним буде надання рекомендації іноземцю звернутися до адвоката для отримання юридичної консультації.
  • Якими є терміни отримання компенсації за пошкоджене/зруйноване житло? Скільки займає часу компенсація щодо об’єктів приватного сектора? градація допомоги.
  • Законопроєкт (зазначимо, він не є остаточним, його положення можуть бути змінені), передбачає:

1. Порядок отримання компенсації:

1) подання отримувачем компенсації заяви про надання компенсації;

2) розгляд заяви про надання компенсації Комісією з розгляду питань щодо надання компенсації, який включає:

а) встановлення наявності/відсутності підстав для отримання компенсації;

б) встановлення наявності/відсутності пріоритетного права на отримання компенсації;

в) збір документів та інформації, необхідної для прийняття рішення про надання компенсації шляхом: доступу та отримання  документів та інформації з відповідних державних інформаційно-комунікаційних систем; витребовування від державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій усіх форм власності документів та/або інформації, необхідних для прийняття рішення про надання компенсації (у тому числі з метою поновлення втрачених документів, необхідних для прийняття рішення про надання компенсації) (у разі необхідності);

г) забезпечення проведення обстеження можливості/неможливості відновлення об’єкта нерухомого майна (крім випадків якщо забезпечення проведення такого обстеження отримувачем компенсації). Таке обстеження проводиться щодо будівлі в цілому;

ґ) прийняття рішення про включення отримувача компенсації до черги отримувачів компенсації з використанням Реєстру пошкодженого та знищеного майна;

д) забезпечення проведення оцінки вартості відновлення пошкодженого об’єкта нерухомого майна або оцінки відновлення пошкодженого спільного майна багатоквартирного будинку – у разі розгляду заяви про надання компенсації за пошкоджений об’єкт нерухомого майна (крім випадків якщо забезпечення проведення такої оцінки здійснено отримувачем компенсації). У разі виникнення у Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації сумнівів щодо достовірності поданої отримувачем компенсації оцінки, така комісія може провести повторну оцінку вартості відновлення пошкодженого об’єкта нерухомого майна;

е) визначення розміру компенсації за знищений об’єкт нерухомого майна – у разі розгляду заяви про надання компенсації за знищений об’єкт нерухомого майна;

є) прийняття рішення про надання компенсації;

з) забезпечення виконавчим органом ради надання компенсації.

Строк розгляду заяви  Комісією з розгляду питань щодо надання компенсації повинен не перевищувати 30 календарних днів з дня подання заяви. Проте строк виплати компенсації законопроєктом не передбачений.

  • Чи може особа подати заяву на відшкодування за пошкоджені нежитлові споруди/приміщення приватного сектора, якщо постраждало не тільки житлове приміщення (будинок), а й присадибні споруди (гараж, літня кухня і т.п.)?
  • На даний час Законопроєкт містить наступне визначення терміну «пошкоджені об’єкти нерухомого майна» – об’єкти нерухомого майна, які пошкоджені внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації, та можуть бути відновлені шляхом поточного або капітального ремонту чи реконструкції:

а) квартири, інші житлові приміщення в будівлі, приватні житлові будинки, садові та дачні будинки;

б) об’єкти будівництва, у яких були зведені несучі та зовнішні огороджувальні конструкції та щодо яких отримано право на виконання будівельних робіт;

в) складові частини об’єктів, визначених підпунктом “б” цього пункту, які після прийняття в експлуатацію є самостійними об’єктами нерухомого майна.

Таким чином, зараз не передбачений порядок  відшкодування за нежитлові споруди/приміщення. Але особа може подавати інформаційне повідомлення щодо всіх об’єктів, які зазначені в його свідоцтві про право власності (гараж, літня кухня тощо).
Можливо, текст закону, що буде прийнятий, міститиме зміни щодо кола майна, за пошкодження/знищення якого буде сплачуватися компенсація.

  • Чи включаються збитки за пошкоджене або знищене рухоме майно у суму збитків пошкодженого/зруйнованого нерухомого майна? Чи компенсуватимуть втрати за пошкоджене/знищене рухоме майно?
  • Станом на теперішній час ні діючими постановами, ні законопроєктами не передбачена можливість отримання компенсації за пошкодження або знищення рухомого майна.
  • Як зробити первинну оцінку пошкоджених об’єктів – зафіксувати факт, якщо житло зруйноване?
  • Одним зі способів фіксації пошкодження, знищення майна є звернення із заявою про складання акту обстеження житла до місцевої адміністрації, відповідного органу місцевого самоврядування.
    Затвердженої форми такого акту обстеження житла не передбачено, тому він може складатися у довільній формі.В акті необхідно зазначити: місце його складання, дату, час, повні відомості про всіх присутніх осіб (П.І.Б., паспортні дані, місце реєстрації, місце фактичного проживання, номери телефону, інші наявні засоби зв’язку); які технічні засоби фіксації (фото-, відеозйомки) були застосовані при складанні акту; повні та детальні відомості про стан знищеного/пошкодженого майна; перелік пошкодженого/знищеного майна; повні відомості про свідків; про можливі причини пошкодження/знищення майна; за наявності додатків до акту вказати про це; П.І.Б. та підписи осіб, які брали участь у складанні акту.

Перед складанням акту необхідно попередньо ретельно проаналізувати обсяг та перелік знищеного, пошкодженого майна.

У випадку зазначення в акті про свідків події необхідно зафіксувати повні відомості про таких осіб (П.І.Б., паспортні дані, місце реєстрації, місце фактичного проживання, контактні номери телефонів, всі інші наявні засоби зв’язку). Такі відомості будуть необхідні, коли надалі виникне необхідність допитати вказаних осіб як свідків.

За наявності технічної можливості бажано при складанні акту використовувати технічні засоби фіксації (фото-, відеозйомка). За допомогою фото, відео можливо більш детально зафіксувати стан майна після пошкодження, знищення. Якщо технічний засіб дозволяє відобразити, геолокацію об’єкта, дату, час відео-, фотозапису, необхідно використовувати таку функцію.

Якщо немає можливості скласти акт із залученням місцевої адміністрації, можливий варіант складання аналогічного акта – із залученням представників ОСББ, ЖЕКУ, комісійно з сусідами.

  • Як дізнатися, що майно є об’єктом культурної спадщини? Чим це підтвердити?
  • Відповідно до Закону України «Про охорону культурної спадщини», пам’ятка культурної спадщини  – об’єкт культурної спадщини, який занесено до Державного реєстру нерухомих пам’яток України, або об’єкт культурної спадщини, який взято на державний облік відповідно до законодавства, що діяло до набрання чинності цим Законом, до вирішення питання про включення (невключення) об’єкта культурної спадщини до Державного реєстру нерухомих пам’яток України.

Нерухомий об’єкт культурної спадщини – об’єкт культурної спадщини, який не може бути перенесений на інше місце без втрати його цінності з археологічного, естетичного, етнологічного, історичного, архітектурного, мистецького, наукового чи художнього погляду та збереження своєї автентичності.

Об’єкти культурної спадщини незалежно від форм власності відповідно до їхньої археологічної, естетичної, етнологічної, історичної, мистецької, наукової чи художньої цінності підлягають реєстрації шляхом занесення до Державного реєстру нерухомих пам’яток України (далі – Реєстр) за категоріями національного та місцевого значення пам’ятки.Об’єкт культурної спадщини до вирішення питання про його реєстрацію як пам’ятки вноситься до Переліку об’єктів культурної спадщини і набуває правового статусу щойно виявленого об’єкта культурної спадщини, про що відповідний орган охорони культурної спадщини в письмовій формі повідомляє власника цього об’єкта або уповноважений ним орган (особу). Перелік щойно виявлених об’єктів культурної спадщини ведеться органами охорони культурної спадщини та публікується такими органами на своїх офіційних веб-сайтах. Включення об’єкта до такого переліку здійснюється одночасно з набуттям ним статусу щойно виявленого об’єкта культурної спадщини.

Отже, власник нерухомого майна, яке є об’єктом культурної спадщини або пам’яткою культурної спадщини може підтвердити цей статус інформацією, внесеною у відповідний Перелік або Реєстр.

  • Чи потрібно при відправці інформаційного повідомлення складати акт пошкодженого майна, щоб зафіксувати всі пошкодження? 

Інформаційне повідомлення повинне містити такі дані:

1) для фізичних осіб – прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності) особи; для юридичних осіб – про організаційно-правову форму, найменування юридичної особи;

2) для фізичних осіб – реєстраційний номер облікової картки платника податків особи (у разі подання з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія) або серію (за наявності) та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідному державному органу і мають відмітку в паспорті) (у разі подання через Портал Дія), унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі (за наявності); для юридичних осіб – ідентифікаційний код згідно з ЄДРПОУ;

3) контактні дані особи (номер телефону, адреса електронної пошти);

4) відомості про нерухоме майно:

  • тип нерухомого майна;
  • загальна площа нерухомого майна (протяжність – для лінійних об’єктів інженерно-транспортної інфраструктури). У разі відсутності точної інформації щодо загальної площі, протяжності нерухомого майна зазначається орієнтовна площа, протяжність;
  • адреса (місцезнаходження) нерухомого майна;
  • інформація про те, що нерухоме майно є об’єктом культурної спадщини (у разі потреби);
  • інші технічні характеристики нерухомого майна (за наявності);
  • форма власності нерухомого майна;
  • наявність/відсутність статусу пам’ятки культурної спадщини;

5) відомості про кількість осіб, що проживали в нерухомому майні (для житлового фонду);

6) відомості про пошкодження або знищення нерухомого майна (дата та орієнтовний час настання події, опис пошкодження, зокрема площа або протяжність пошкодженого нерухомого майна, фото-, відеофіксація (за наявності).

Отже, немає обов’язкової вимоги щодо акту пошкодженого майна. Більш того, на стадії подання повідомлення може бути складений акт місцевої влади або акт за участю ОСББ, сусідів та інше. В подальшому після подання повідомлення, спеціальною комісією буде проводитися комісійне та/або технічне обстеження, в результаті яких будуть складатися відповідні акти та/або звіти.

  • Як здійснюватиметься компенсація за на зруйноване/пошкоджене майно майно, стосовно якого існує спір щодо права власності?
  • Право на компенсацію за пошкоджене та знищене майно має лише власник нерухомого майна. Отже, якщо існує спір щодо права власності на нерухоме майно, то компенсацію зможе отримати лише та особа, яка доведе своє право власності (в тому числі, в результаті судового розгляду наявного спору). Таким чином, у випадку, коли наявний спір про право власності, доречно спочатку розібратися з цим питанням.

Уповноважений орган оприлюднює затверджений план робіт на офіційному веб-сайті протягом трьох календарних днів з дня затвердження, а також за можливості – письмово повідомляє власника або управителя об’єкта щодо строків виконання обстеження.

Вид обстеження (комісійне або технічне), а також черговість та строки виконання робіт з обстеження визначаються уповноваженим органом під час складання плану робіт (з урахуванням результатів попереднього візуального огляду пошкоджених об’єктів (характеру та ступеня наявних пошкоджень), а також наявних джерел і обсягів фінансування робіт з обстеження та подальшого відновлення пошкоджених об’єктів).

У разі відмови проводити відповідне обстеження, власник пошкодженого/знищеного нерухомого майна може для захисту своїх прав звернутися до суду з адміністративним позовом.

  • Чи є сенс людині, у якій пошкоджено майно, звертатися до Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ)?
  • Людина, у якої було пошкоджено майно, має право звернутися до ЄСПЛ зі скаргою. Але треба враховувати, що скарга до ЄСПЛ має відповідати певним критеріям. Так скарга подається шляхом заповнення спеціального формуляра. В скарзі має бути вказана стаття Європейської конвенції з прав людини, яка була порушена. Також має бути наведено обґрунтування чому саме, на думку скаржника, ця стаття була порушена, з урахуванням існуючої практики ЄСПЛ. Крім того, важливим фактором є дотримання строку звернення до суду. Тож такій особі можна порадити звернутися до адвоката, який займається підготовкою скарг для подання їх в ЄСПЛ.
  • Якщо міська рада створила платформу/сайт, на якій збирає данні та заявки про пошкодження, чи можна спитатися на ці дані? Як ці дані можуть бути юридично затверджені? Сесією міської ради, виконкомом, ще якимось чином?
  • Усі офіційні інформаційні повідомлення про випадки пошкодження чи зруйнування майна робляться лише особисто через портал ДІЯ, або через звернення до адміністратора ЦНАПу чи нотаріуса. Вся інша інформації про випадки пошкодження чи знищення, отримана у відмінний від зазначеного спосіб, не буде передаватися до  Державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації. Тобто збір такої інформації буде відбуватися неофіційно. Тому рекомендується надавати роз’яснення особам, у яких пошкоджено або зруйновано нерухоме майно, про те, що надіслання інформації на платформу-сайт міської ради є неналежним повідомленням про факт знищення/пошкодження і надавати інформацію про порядок подання інформаційного повідомлення.
  • Як пояснити людям різницю між актом, який оформлює поліція та актом ушкоджень? І чому існує два акти, адже люди часто не розуміють, навіщо їм акт руйнування? І в чому різниця між актом і візуальним оглядом?
  • Кожен із документів, які складають представники органів влади, мають своє призначення. Метою візуального огляду пошкодженого або знищеного житла є формування переліків таких об’єктів. На підставі результатів проведеного візуального огляду розробляється та затверджується план робіт з обстеження. Відповідне обстеження (комісійне та/або технічне) проводять з метою фіксації наявних пошкоджень, оцінки ступеня пошкодження, визначенню об’єму робіт по відновленню житла.
    Той акт, що складає поліція, використовується для фіксації скоєння кримінального правопорушення. Він не являється документом для оцінки розміру пошкоджень і доєднується до матеріалів кримінального провадження.
  • Отримання допомоги від держави чи гуманітарних організацій за пошкоджене/зруйноване житло. Чи впливатиме отримання гуманітарної допомоги у вигляді ремонту пошкоджень на подальше отримання компенсації від держави? Чи вплине допомога волонтерів/гуманітарних організацій на суму компенсації?
  • Розмір компенсації буде розраховуватися на підставі Методики проведення оцінки вартості відновлення пошкоджених об’єктів нерухомого майна. Проте на даний час ця Методика ще не прийнята Кабінетом Міністрів України. Тому достовірно стверджувати, на яку суму компенсації зможуть розраховували власники пошкодженого/зруйнованого майна, неможливо. Проте гранична сума компенсації за пошкоджений об’єкт нерухомого майна не може перевищувати вартості компенсації за знищений об’єкт нерухомого майна. Водночас потрібно розуміти, що двічі отримати компенсацію за одне пошкоджене/зруйноване житло неможливо. Більшість організацій, які надають допомогу постраждалим, допомагають зробити ремонт для створення мінімальних умов для проживання. Отже, державна компенсація буде зменшена на суму проведеного ремонту, зробленого за кошти відповідних організацій.
  • Якщо людина частково або повністю власними силами та коштами відремонтувала пошкоджене майно, чи має вона право на відшкодування? Чи важливе у цьому випадку факт фіксування пошкоджень і надання повідомлення у відповідні органи
  • Інформаційне повідомлення щодо пошкодженого житла має бути подано до початку ремонтних робіт, розпочатих за власні кошти. Крім того, не рекомендується розпочинати ремонтні роботи до проведення обстеження пошкодженого житла. Більш того, власник житла може провести експертну оцінку наявних пошкоджень, в якій експертом будуть зафіксовані всі наявні пошкодження (на певну дату) і вартість відновлювального ремонту. Також рекомендується власникові зберігати всі квитанції на підтвердження придбання будівельних матеріалів та всі проплачені акти виконаних робіт, на підтвердження оплати послуг будівельників. Ці документи зможуть в майбутньому підтвердити наявні пошкодження та витрати власника майна на його відновлення для претендування на отримання відповідної компенсації.

Корисні посилання

  1. Про затвердження Порядку визначе… | від 20.03.2022 № 326 (rada.gov.ua)
  2. Про збір, обробку та облік інфор… | від 26.03.2022 № 380 (rada.gov.ua)
  3. Про затвердження Порядку виконан… | від 19.04.2022 № 473 (rada.gov.ua)
  4. Про затвердження Порядку виконан… | від 19.04.2022 № 473 (rada.gov.ua)
  5. Карта Руйнувань (shtab.net)
  6. Правова допомога – LDN

    Читайте також:
    Як і коли можна буде отримати компенсацію за зруйноване чи пошкоджене внаслідок бойових дій житло
    Як отримати компенсацію за пошкоджене чи зруйноване житло

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×