facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Конфлікт у школі: якщо вашу дитину беруться «виховувати» чужі люди

Дата публікації: 26.10.2018

Що робити, якщо у дитини виникла конфліктна ситуація з іншими учнями, їхніми батьками або вчителем? Зокрема йдеться про випадки, коли надто завзяті дорослі «вихователі» погрожують школяру або навіть застосовують фізичну силу. На прикладі з практики Сумського офісу Мережі правового розвитку поради подає юристка Наталія Єсіна.

До Офісу при громадській організації «Північна правозахисна група» звернулася пані Анна – скаржилася на батьків одного з учнів у школі, де навчається її син. Розповіла, що батьки однокласника дозволяють собі «виховувати» усіх дітей, які конфліктують з їхнім чадом: кричать на них, а в деяких випадках навіть погрожують та застосовують фізичну силу (утримують дітей за руки чи за одяг). Відтак пані Анна цікавилася, якими саме посиланнями на законодавство можна приборкати таких активних «вихователів», оскільки моральні аргументи на них не діють.
Наведені нижче поради стосуються також конфліктів за участі вчителів, які теж вдаються до грубості та рукоприкладства.

Проаналізуйте ситуацію

У першу чергу слід проаналізувати ситуацію, яка виникла, та сформулювати свої претензії або незгоду з діями дітей чи рішенням вчителя. Важливо пам’ятати, що при аналізі конфліктної ситуації повинні бути вивчені пояснення обох сторін, точки зору свідків (якщо вони є). Тож треба усвідомити, що ваша дитина теж може бути винуватцем певних дій і провокувати відповідну реакцію.
Згідно з Законом України «Про освіту», батьки здобувачів освіти зобов’язані виховувати у дітей повагу до гідності, прав, свобод і законних інтересів людини, законів та етичних норм, відповідальне ставлення до власного здоров’я, здоров’я оточуючих і довкілля; поважати гідність, права, свободи і законні інтереси дитини та інших учасників освітнього процесу.

Знайте, куди звертатися

Якщо дітям не вдалося самостійно конфлікт, необхідно звернутися за допомогою до вчителя, завідуючого навчальним/виховним процесом, шкільного психолога. В будь-якому разі батьки вправі звернутися до адміністрації школи з відповідною заявою – це буде більш дієвим способом вирішення проблеми.
Якщо ж конфлікт не вирішується на рівні адміністрації школи, батьки вправі звернутися до відповідного відділу освіти. Якщо фахівці цього відомства встановлять, що у конфліктній ситуації з боку педагогічного працівника або батьків чужої дитини мало місце застосування до учнів будь-яких форми фізичного або психічного насильства, його буде притягнуто до відповідальності.
У випадку спричинення дитині в результаті конфлікту шкоди здоров’ю або моральної шкоди, батьки мають право звернутися до правоохоронних органів. Право дитини на захист від усіх форм насильства в Україні гарантовано ст. 10 Закону України «Про охорону дитинства», відповідно до якої кожній дитині гарантується право на свободу, особисту недоторканність та захист гідності. Дисципліна і порядок у сім’ї, навчальних та інших дитячих закладах мають забезпечуватися на принципах, що ґрунтуються на взаємоповазі, справедливості і виключають приниження честі та гідності дитини.

Що варто запам’ятати дорослим «вихователям» чужих дітей:

  1. Спілкування з чужими дітьми не має відбуватися у тоні, звичному для вас у повсякденному житті.
  2. Якщо обставини, що склалися, змушують зробити дитині зауваження або щось з’ясувати, діяти треба виключно через батьків або педагогів.
  3. Не варто взагалі звертатися до чужої дитини, коли не потрібне екстрене втручання дорослих.
  4. Коли поряд немає інших дорослих, пояснюйте чужій дитині, що вона не права, але ввічливо.
  5. Категорично неприпустимі агресія, крики, хамство, образи і тим більше заподіяння шкоди дитині та будь-які фізичні дії взагалі.
  6. Завжди ставте себе на місце батьків цієї дитини та подумайте, чи хотіли би ви, щоб на вашу дитину гримала стороння людина та які правові наслідки це може мати для вас.

P.S. Офіси Мережі правового розвитку створені та працюють за підтримки  програмної ініціативи «Права людини та правосуддя» Міжнародного Фонду «Відродження».

Погляди, відображені у цьому матеріалі, належать його авторам і можуть не співпадати з думкою Міжнародного фонду «Відродження».

 

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×