facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Кожен сам за себе: як розподілити оплату комунальних послуг між мешканцями квартири

Дата публікації: 10.12.2019

Мешканець Київщини вирішив розділити особовий рахунок з оплати житлово-комунальних послуг між усіма мешканцями своєї квартири. За роз’ясненнями, як це зробити, чоловік звернувся до Білоцерківського Офісу Мережі правового розвитку. Роз’яснення подає юристка Офісу при громадській організації «Правова єдність» Людмила Власенко.

Бажання розділити особовий рахунок на оплату комунальних послуг може виникнути за різних обставин:

  • в одному помешканні живе декілька сімей або осіб, які не бажають залежати одне від одного при оплаті комунальних платежів;
  • між мешканцями відсутня згода на розподіл комунальних платежів чи один із пожильців узагалі не надає кошти на таку оплату.

Перед розділенням особових рахунків у приватизованих квартирах необхідно врахувати кілька важливих моментів.
Так, згідно з Законом України «Про житлово-комунальні послуги», постачання житлово-комунальних послуг здійснюється на підставі укладеного з власником квартири договору про обслуговування прибудинкової території та оплату комунальних послуг.
Даний документ тісно пов’язаний з порядком користування житлом (у якості основних параметрів виступає кількість зареєстрованих і площа квартири). Вищезазначена угода укладається з одним із мешканців квартири, який повинен проводити щомісячну оплату послуг ЖКГ.
Інші члени сім’ї мають рівні права на користування житлом. У випадку, якщо мешканці дійшли згоди щодо необхідності розподілу особових рахунків, вони можуть подати заяви до обслуговуючої організації та отримати кожен окремо особовий рахунок на сплату комунальних платежів.
Суттєвою для цього є наявність згоди всіх проживаючих у квартирі осіб та власників між собою.
Поділ особового рахунку має здійснюватися на прохання наймача.
Проблема ж може виникнути у випадку, якщо такої згоди немає й один із мешканців не зважає та відверто ігнорує правила співжиття й думку інших мешканців. Тоді виникає необхідність примусового розподілу особових рахунків у судовому порядку.

Коли відсутня згода щодо оплати житлово-комунальних послуг та інших послуг, то плата розподіляється:

  • за електроенергію при загальному лічильнику – пропорційно потужності побутового електричного обладнання кожного співвласника, наймача;
  • за газ, водопостачання та водовідведення, освітлення підсобних приміщень – за чисельністю членів сім’ї, що проживають у квартирі, та осіб, які проживають у квартирі більше ніж місяць;
  • за послуги із централізованого опалення, утримання житлових будинків і споруд та прибудинкових територій – за встановленими тарифами відповідно до опалювальної та загальної площі приміщення, яким користується співвласник, наймач.

Важливо! Питання поділу особових рахунків вирішується в судовому порядку. Суд не вирішує питання, хто є власником житла; на його право власності користувачі житлом не претендуватимуть.
Після винесення позитивного рішення про поділ особового рахунку, квартира або будинок залишаються у загальному користуванні, але кожен із мешканців квартири, між якими розподілили особовий рахунок, отримує обов’язок провести оплату за «свою» частину. Тому одна частина квартири (наприклад, кімната) виділяється в індивідуальне користування, а інша –  загальне для всіх (наприклад, кухня, коридор, убиральня). Якщо квартира занадто маленька, то для чіткого визначення порядку користування може проводитися будівельна експертиза.

P.S. Офіси Мережі правового розвитку створені та працюють за підтримки  програмної ініціативи «Права людини та правосуддя» Міжнародного Фонду «Відродження».

Погляди, відображені у цьому матеріалі, належать його авторам і можуть не співпадати з думкою Міжнародного фонду «Відродження».

 

 

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×