facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Місцева влада не має права скасовувати через карантин безкоштовний проїзд для учасників бойових дій

Дата публікації: 12.08.2020

Органи місцевого самоврядування не мають права своїми рішеннями скасовувати пільги на перевезення окремих категорій населення. Зокрема це стосується і пільг для учасників бойових дій. Такого висновку дійшов юрист Хмельницького офісу Мережі правового розвитку  при громадській організації «Подільська правова ліга» Руслан Малий. У своїй консультації він вказує відповідну законодавчу базу і радить людям відстоювати свої права в суді.

Із введенням в Україні загальнодержавного карантину через COVID-19, було прийнято постанову Кабінету Міністрів України «Про запобігання поширенню та території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» від 11 березня 2020 р. № 211.

Відповідною постановою уряду було визначено санітарно-епідеміологічні правила, які покликані перешкодити розповсюдженню COVID-19, зокрема в частинні 3 вказаною постанови, уряд зазначив перелік того, що забороняється під час дії карантину.

Так, в пункті 7 частини 3 встановлено, що забороняється здійснення регулярних та нерегулярних перевезень пасажирів автомобільним транспортом у міському, приміському, міжміському, внутрішньообласному та міжобласному сполученні, зокрема пасажирські перевезення на міських автобусних маршрутах у режимі маршрутного таксі.

Однак органи місцевого самоврядування почали відповідну заборону трактувати по-своєму, масово відміняючи на час карантину пільгове перевезення учасникам бойових дій та інших категорії населення.

Відповідно до статті 30 Закону України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення», а також постанови уряду встановлюється карантинно-обмежувальні заходи на території виникнення і поширення інфекційних хвороб. Так уряд встановив обмеження щодо міжміських перевезень або їх повну заборону.

Тобто йдеться про можливість запровадження на відповідних територіях чи об’єктах особливих умов пересування і перевезення, а не наділення повноваженнями на скасування пільг щодо перевезення.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

При цьому жодним із положень Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» не передбачено право органу місцевого самоврядування обмежувати вже встановлені законами України та актами Кабінету Міністрів України права та пільги громадян.

Як вбачається із роз’яснення Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, такі дії органів місцевого самоврядування є неправомірним із посиланням на позицією Конституційного Суду України (Рішення від 16.04.2009 № 7-рп/2009) органи місцевого самоврядування мають право ухвалювати рішення, вносити до них зміни та скасовувати їх на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією і законами України, керуючись у своїй діяльності ними та актами Президента України, Кабінету Міністрів України.

Відповідно до статті 64 Конституції України, конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.

В умовах воєнного або надзвичайного стану можуть встановлюватися окремі обмеження прав і свобод із зазначенням строку дії цих обмежень. Не можуть бути обмежені права і свободи, передбачені статтями 24, 25, 27, 28, 29, 40, 47, 51, 52, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63 цієї Конституції.

На сьогодні в Україні не запроваджено жодного із режимів, які передбаченні статтею 64 Конституції України, а тому говорити про обмеження прав є помилковим.

Тому рішення органів місцевого самоврядування (комісій з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій) про скасування пільг щодо перевезення окремих категорій населення є неправомірними і підлягають скасуванню.

Для оскарження рішення про скасування пільгового перевезення для окремих категорій населення, зокрема для учасників бойових дій, особі слід звернутися до місцевого адміністративного суду із позовом про скасування рішення суб’єкта державно-владних повноважень.

*Більше інформації щодо актуальних правових (і не тільки) питань, пов’язаних із протидією поширенню пандемії коронавірусу – у нашій Спецкатегорії COVID-19.

Будьте в курсі кожної новини та події — підпишіться на наш Telegram-канал: https://t.me/LegalDevelopmentNetwork

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×