Міжнародний реєстр збитків: інструкція з подачі заяви та нові можливості для компенсації
Дата публікації: 03.02.2025
Із квітня 2024 року міжнародний Реєстр збитків України (RD4U, далі — Реєстр) почав приймати заяви щодо відшкодування втрат, завданих російською агресією. Для чого він створений, хто може скористатися Реєстром і як подати заяву до нього, розʼяснює юристка ГО «Черкаський правозахисний центр» Марина Куприкова.
Реєстр створений для обліку всіх заяв, які відповідають вимогам, пов’язаних із відшкодуванням збитків, втрат або шкоди, спричинених агресією рф на території України або проти України.
Основна мета Реєстру — збір і обробка заяв разом із відповідними доказами. Це передбачає їхню категоризацію, класифікацію та систематизацію за визначеними критеріями. Рада Реєстру оцінюватиме заяви та перевірятиме їх на відповідність встановленим вимогам. Усі прийнятні заяви будуть офіційно зареєстровані для подальшого розгляду й оцінки.
Хто маже подати заяву до Реєстру
До Реєстру можуть бути внесені заяви про збитки, втрати чи шкоду, завдані фізичним і юридичним особам, а також державі Україна, зокрема її регіональним і місцевим органам влади, державні чи підконтрольним установам:
- 24 лютого 2022 року або після цієї дати;
- на території України в межах її міжнародно-визнаних кордонів, включаючи її територіальні води;
- міжнародно-протиправними діями російської федерації в Україні або проти України.
У майбутньому громадяни інших країн також зможуть подавати заяви до Реєстру, зокрема англійською мовою. Заяви від російських громадян не підлягають внесенню до Реєстру. Однак заяви від російських громадян можуть бути внесені до Реєстру, якщо буде доведено, що вони мають ще одне громадянство.
Як подати заяву до Реєстру збитків України
Заяви подаються до RD4U в електронному вигляді через веб-портал Дія.
Платформа Дія сприятиме заявникам у збиранні максимальної кількості інформації, використовуючи дані з інших реєстрів та баз даних. У процесі заповнення електронної форми заяви ця інформація буде автоматично відображатися на екрані. Окрім того, заявники матимуть можливість самостійно додати необхідну інформацію та докази, завантажуючи файли, надаючи описи до них або додаючи коментарі.
Згідно з Правилами подання, обробки та внесення Заяв, заяви опрацьовуватимуться в два етапи:
І. На першому етапі заяви перевірятиме Секретаріат Реєстру на дотримання формальних та технічних вимог, а також здійснюватиметься попередня оцінка на відповідність критеріям прийнятності відповідно до статті 18 Правил про Заяви. На цьому етапі Секретаріат також об’єднуватиме подібні заяви у групи, які будуть розглядатись разом — це прискорить їх обробку та розгляд.
Після перевірки Секретаріатом заяви розгляне Рада Реєстру, яка має найвищі повноваження щодо внесення заяв до Реєстру. Рада може прийняти рішення, чи вносити заяву, чи не вносити її до Реєстру, або повернути її на доопрацювання. Заявникам буде повідомлено про рішення Ради через Дію.
Категорії заяв, які на сьогодні відкриті для подання заяв до Реєстру
А2.1 – Смерть близького члена сім’ї;
А3.1 – Пошкодження або знищення житлового нерухомого майна.
Важливо розуміти! Реєстр не розглядає заяви по суті, не присуджує і не виплачує компенсацію заявникам. Це буде мандатом майбутнього компенсаційного механізму, який ще належить створити, і на що піде деякий час. Україна разом із партнерами вже почали працювати над цим.
Матеріал створено за підтримки міжнародної благодійної платформи GlobalGiving та LegalEmpowermentFund (програма FundforGlobalHumanRights) та Мережі правового розвитку. Зміст публікації є виключно відповідальністю громадської спілки «Мережа правового розвитку» і не обов’язково відображає погляди попередньо згаданих організацій.
Ви можете отримати індивідуальну консультацію через онлайн-чат Мережі правового розвитку. Чат працює щодня з 10:00 до 16:00. Допомогу надають юристи та юристки правозахисних організацій, які входять до складу Мережі правового розвитку.
P. S. Більше актуальної інформації на правову та гуманітарну тематику – у спецрубриці #StandWithUkraine. В ній акумулюємо матеріали, які можуть стати в нагоді тим, хто страждає, чиї права порушуються внаслідок війни рф проти України.
НАШУ РОБОТУ СВОЇМ ВНЕСКОМ |
Будьте в курсі кожної новини та події – підпишіться на наш Telegram-канал: https://t.me/LegalDevelopmentNetwork
Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.
Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!
Надрукуйте постер
Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi
Станьте волонтером
Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим
Потрiбна консультацiя?
Онлайн
Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).
В офiсi
Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.
Приєднатися
Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.
Підтримати
Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.