facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

На людину без її відома оформили он-лайн кредит: що робити

Дата публікації: 12.05.2021

Пані Уляна з села Черешенька Чернівецької області звернулася до юристів Вижницького офісу Мережі правового розвитку з проханням допомогти її сестрі. Жінка дізналася, що на її ім’я без її відома хтось оформив он-лайн кредит. Детальний алгоритм дій у такій ситуації роз’яснює юристка Офісу при Чернівецькій обласній громадській організації «Комітет виборців» Валентина Ткач.

На фото: Валентина Ткач,
юристка Вижницького офісу МПР.

Спосіб 1. Першочергово.

Якщо ви дізналися, що на ваше ім’я без вашого відома оформлено кредит, передусім  одразу потрібно звернутися із заявою про вчинення кримінального правопорушення до правоохоронних органів за місцем вашого проживання, оскільки в даному випадку, скоріш за все, невідомо, де саме вчинено кримінальне правопорушення.

В такому випадку в діях невстановлених осіб, які оформляли кредит, міститься склад кримінального правопорушення, передбаченого ст. 190 Кримінального кодексу України «Шахрайство».

Зазвичай, як показує практика, працівники поліції не бажають вносити відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань (ЄРДР) та займатися розслідуванням кримінального правопорушення, про який ми їх повідомляємо.
Хоча у Кримінальному процесуальному кодексі України і визначено, що такі відомості повинні бути внесені слідчим до ЄРДР протягом 24 годин. Тому в такому випадку потрібно одразу ж звернутися зі скаргою на бездіяльність правоохоронних органів до слідчого судді відповідного районного суду, який знаходиться у районі, в якому ви проживаєте.

Слідчий суддя розглядає вашу скаргу (обов’язково за вашої присутності або вашого представника) та виносить ухвалу. Даною ухвалою слідчий суддя зобов’язує слідчого чи начальника слідства відповідного відділу поліції, до якого ви зверталися із заявою, внести відомості про вчинення кримінального правопорушення, про яке було вами зазначено в заяві, до ЄРДР та розпочати досудове розслідування.

На виконання вищевказаної ухвали слідчого судді необхідно направити на адресу відповідного відділу поліції заяву про виконання ухвали слідчого судді та долучити копію такої ухвали.

Найчастіше буває так, що навіть ухвала слідчого судді не може змусити правоохоронців виконати свої обов’язки та внести відомості про злочин, які були вами викладені в заяві до Єдиного реєстру досудових розслідувань та розпочати досудове розслідування. У таких випадках у діях відповідальних посадових осіб відповідного правоохоронного органу наявний склад кримінального правопорушення передбаченого ст. 382 Кримінального кодексу України, а саме умисне невиконання рішення суду (ухвали, постанови) або перешкоджання його виконанню.

Якщо ви хочете змусити працівників поліції виконати ухвалу слідчого судді, щоб вони таки внесли до ЄРДР про вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ст. 190 КК України, потрібно звернутися із заявою про вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ст. 382 КК України.

Місцева чи районна прокуратура зобов’язана відповідно до Закону України «Про прокуратуру» здійснювати нагляд за додержанням законів органами, які проводять оперативно-розшукову діяльність, дізнання, досудове слідство. Тобто, у разі порушення такими органами законодавства України, зокрема і в разі умисного невиконання рішення суду прокуратури відповідного рівня зобов’язані провести розслідування та притягнути винних осіб до відповідальності.

Спосіб 2. Додатково.

Ще одним способом захистити свої права є звернення з цивільним позовом до суду про визнання кредитного договору недійсним.

Такий спосіб захисту підходить і у випадках, коли ви оформляли кредит, але оформлення кредитного договору відбувалося он-лайн, без відповідного цифрового або електронного підпису, визначеного Законом України «Про електронну комерцію».

Як показує судова практика, підписання договору позики он-лайн без належного цифрового, електронного підпису тягне за собою визнання такого договору в судовому порядку недійсним.
Але, щоб встановити всі деталі укладання такого договору, потрібно обов’язково звернутися до відповідної фінансової установи, в якій ви брали позику, з адвокатським запитом та витребувати всю необхідну інформацію.

Важливо також перевіряти в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань дані про фінансову компанію, в якій ви оформляли позику, чи в якій хтось на ваше ім’я оформив таку позику.
У разі, якщо буде встановлено, що дані про таку фінансову компанію відсутні в зазначеному реєстрі, одразу можна зробити висновок, що вона діє нелегально, а отже ви не зобов’язані сплачувати такій компанії грошові кошти за позику.

Корисні поради

Часто у наших клієнтів виникають питання, як саме дізнатися, чи немає раптом на комусь із них оформленого на них кредиту, або як дізнатися більш детальну інформацію щодо кредиту, який вони оформляли.

Таку інформацію про свою кредитну історію ви можете дізнатися безкоштовно один раз на рік на неофіційному джерелі – сайті Українського бюро кредитних історій. Але одразу попереджаємо, що дана інформація не є офіційною та не є доказом у суді.

Найкращий варіант у випадку, якщо вам телефонує фінансова чи кредитна установа і вимагає від вас сплати кредитні кошти за договором позики (навіть, якщо ви його дійсно оформляли) – відправити офіційний адвокатський запит та затребувати всю необхідну інформацію та завірені офіційно копії всіх документів по нарахуванню відсотків та пені по кредиту. Адже дуже часто фінансові компанії дуже завищують суми боргу та незаконно нараховують відсотки за прострочення платежів та пеню. У законодавстві України чітко визначено умови та кількість відсотків нарахування за таке прострочення платежів за договором позики.

P.S. Будьте в курсі кожної новини та події – підпишіться на наш Telegram-канал: https://t.me/LegalDevelopmentNetwork

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×