facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

На що слід звернути увагу, підписуючи договір оренди землі

Дата публікації: 22.08.2018

Укладання та розірвання договорів оренди земельного паю – найбільш нагальні питання з розряду спадкових та земельних, з якими зверталися до юристів мешканці двох сіл Вінниччини під час виїзних консультацій у липні цього року. Йдеться про випадки, коли люди укладали договір оренди похапцем, не читаючи умови, і через деякий час розуміли, що угода для них невигідна. Як уникнути цього, пояснює адвокат, юрист Вінницького офісу Мережі правового розвитку Олександр Довбиш.

Консультаційні зустрічі для жителів сіл Нова Прилука та Костянтинівка юрист Офісу при громадській організації «Подільський центр прав людини» проводив разом із керівницею Липовецького бюро правової допомоги Козятинського місцевого Центру безоплатної вторинної правової допомоги Оксаною Комісаренко.
Узагальнивши результати, правник радить: головне перед підписанням договору оренди землі – уважно вивчити його умови, аби в майбутньому не виникали проблемні питання.

Згідно зі статтею 31 Закону України «Про оренду землі» договір оренди землі може бути розірваний лише за згодою сторін. Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається, якщо інше не передбачено законом або цим договором.

При цьому існують 2 винятки з наведеного правила:

1. Якщо договором оренди земельної ділянки передбачені підстави його розірвання в односторонньому порядку. Наприклад, умовами розірвання договору в односторонньому порядку можуть бути:
– несплата розміру орендної протягом більше, ніж три місяці;
– використання земельної ділянки не за цільовим призначенням;
– передача в суборенду земельної ділянки без письмової згоди орендодавця.

2. Якщо орендар затримує виплату орендної плати за договором оренди на строк понад 3 місяці, орендодавець вправі розірвати договір в односторонньому порядку згідно зі статтею 782 Цивільного Кодексу України, яка передбачає, що наймодавець має право відмовитися від договору найму і вимагати повернення речі, якщо наймач не вносить плату за користування річчю протягом трьох місяців підряд.

Крім того, згідно зі статтею 32 Закону України «Про оренду землі» на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов’язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами в разі випадкового знищення чи пошкодження об’єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України.
У даному випадку визначальним фактором буде доведення погіршення стану земельної ділянки внаслідок її невикористання орендарем, що може трактуватися судом як порушення положень законодавства.

* Консультації проходили в рамках проекту “Зростаючи в рамках Мережі сприяємо управненню жителів сільських громад Вінницької області”, який реалізується за підтримки Міжнародного Фонду «Відродження».

P.S. Офіси Мережі правового розвитку створені та працюють за підтримки  програмної ініціативи «Права людини та правосуддя» Міжнародного Фонду «Відродження».

Погляди, відображені у цьому матеріалі, належать його авторам і можуть не співпадати з думкою Міжнародного фонду «Відродження».

 

 

 

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×