facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Народовладдя на рівні місцевого самоврядування: нове в законодавстві

Дата публікації: 04.06.2024

Забезпечити права громадян України на безпосередню участь у місцевому самоврядуванні та доступ до інформації про діяльність органів і посадових осіб місцевого самоврядування. Підвищити прозорість, відкритість та ефективність у роботі місцевих органів влади. Такою є основна мета Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні». Зміни до нього вносить законопроєкт №7283 щодо народовладдя на рівні місцевого самоврядування, який нещодавно ухвалила Верховна Рада України. Чим корисні громаді такі зміни, аналізує юрист, керівник Хмільницької ГО «Право» Віталій Дорох.   

Верховна Рада України ухвалила в другому читанні та в цілому законопроєкт №7283

 щодо народовладдя на рівні місцевого самоврядування. Фактично цим законом було внесено зміни та доповнення до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».

Закон пропонує удосконалити нормативно-правову базу регулювання механізмів демократії участі та забезпечити участь жителів у місцевому самоврядуванні, а також врегулювати порядок отримання публічної інформації про діяльність органів та посадових осіб місцевого самоврядування. Це передбачає спрощення процедур участі громадян у місцевому самоврядуванні та підвищення прозорості у роботі місцевих органів влади через поліпшення доступу до інформації.

Зокрема, законом чітко визначається перелік форм участі територіальної громади у вирішенні питань місцевого значення, а саме:

  • місцеві референдуми;
  • загальні збори;
  • місцеві ініціативи;
  • громадські слухання;
  • електронні петиції;
  • участь жителів у розподілі коштів місцевого бюджету;
  • публічні консультації;
  • громадська оцінка (експертиза) діяльності виконавчих органів ради та посадових осіб;
  • консультативно-дорадчі органи при органах місцевого самоврядування та їх посадових особах;
  • інші форми участі, що не суперечать законодавству.

Також законом визначено, що участь територіальної громади у вирішенні питань місцевого значення може здійснюватися з використанням інформаційно-комунікаційних технологій.

Раніше майже всі ці форми участі в процесах прийняття рішень мали недосконале правове регулювання, а окремі — регламентувалися постановами Кабінету Міністрів України та носили рекомендаційних характер для органів місцевого самоврядування.

Прийняття цього законопроекту сприятиме розвитку громадянського суспільства та збільшенню участі громадян у процесах прийняття рішень на місцевому рівні. Це підвищить прозорість та відкритість діяльності органів місцевого самоврядування, зміцнить довіру громадян до органів влади та сприятиме ефективному витрачанню ресурсів місцевих органів влади через зменшення кількості запитів завдяки оприлюдненню інформації на офіційних веб-сайтах.

Законопроект є важливим кроком на шляху до більш відкритого та демократичного суспільства, де кожен громадянин матиме можливість бути почутим і впливати на життя своєї громади.

У подальших публікаціях ми детально розповімо про зміни, які запроваджені прийняттям закону, а також про кожну форму участі у процесах прийняття рішень.

Читайте також:

Місцеве самоврядування стає прозорішим

Матеріал створено за підтримки міжнародної благодійної платформи GlobalGiving, Фонду Чарльза Стюарта Мотта. Зміст публікації є виключно відповідальністю громадської спілки «Мережа правового розвитку».

Ви можете отримати індивідуальну консультацію через онлайн-чат Мережі правового розвитку. Чат працює щодня з 10:00 до 16:00. Допомогу надають юристи та юристки правозахисних організацій, які входять до складу Мережі правового розвитку.


P. S. Більше актуальної інформації на правову та гуманітарну тематику – у спецрубриці #StandWithUkraine. В ній акумулюємо матеріали, які можуть стати в нагоді тим, хто страждає, чиї права порушуються внаслідок війни рф проти України.


ВИ МОЖЕТЕ



НАШУ РОБОТУ СВОЇМ ВНЕСКОМ

Будьте в курсі кожної новини та події – підпишіться на наш Telegram-канал: https://t.me/LegalDevelopmentNetwork

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×