Не сплатив ЄСВ – заблокували банківський рахунок: чи законно?
Дата публікації: 23.12.2019
До платників єдиного соціального внеску (ЄСВ), які були зареєстровані на території України, де тривала антитерористична операція, застосовуються інші вимоги щодо сплати боргу за цим видом податку. На прикладі з практики Сєвєродонецького офісу Мережі правового розвитку керівник Офісу Сергій Кошель роз’яснює нюанси подібної ситуації.
Мешканець Луганщини Богдан* звернувся до Офісу при громадській організації «Громадська платформа», коли його банківський рахунок заблокували. Це сталося буцімто через борг з ЄСВ, який чоловік не сплатив вчасно. Однак в категорично не погоджувався з тим, що це є приводом блокувати його рахунок: Богдан просто фізично не міг сплатити той борг, оскільки стояв на обліку у податковій, розташованій на території, де тривала АТО. Відтак просив роз’яснити свої права і допомогти подати позов до суду про визнання протиправними та скасування рішень, які призвели до такої ситуації.
Керівник Офісу Сергій Кошель пояснив, що згідно з положенням п.7 розділу 6 Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (наказ Міністерства фінансів України №449), якщо протягом наступного базового звітного періоду сума боргу (недоїмки) платника зросла, після проходження відповідних процедур узгодження та оскарження вимога про сплату боргу (недоїмки) подається до органу державної виконавчої служби або до органу Казначейства тільки на суму зростання боргу (недоїмки).
Згідно з п.6.9. Інструкції “Про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування”, затвердженої наказом Міністерства доходів і зборів України № 455 від 09.09.2013 року (наказ тратив чинність (згідно з наказом Міністерства фінансів України від 20 квітня 2015 року № 449) (далі – Інструкція № 455), якщо протягом наступного базового звітного періоду платник наростив суми боргу, то після проходження відповідної процедури узгодження та оскарження вимога подається до органу державної виконавчої служби або до органів Державної казначейської служби України тільки на суму зростання боргу.
Недоїмка, що виникла у платників єдиного внеску, які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у ст. 2 Закону № 1669-VII, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України “Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року “Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України” від 14 квітня 2014 року № 405/2014, визнається безнадійною та підлягає списанню в порядку, передбаченому ПК України для списання безнадійного податкового боргу”.
Згідно з п. 2 Закону України від 02 березня 2015 року № 219-VIII “Про внесення змін до розділу VIII “Прикінцеві та перехідні положення” Закону № 2464-VI щодо зменшення навантаження на фонд оплати праці”, п. 9-3 в редакції Закону України від 02 вересня 2014 року № 1669-VII вважати п. 9-4. Указом Президента України від 14 квітня 2014 року № 405/2014 введено в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року “Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України”.
На виконання абз. 3 п. 5 ст. 11 “Прикінцеві та перехідні положення” Закону № 1669-VII розпорядженням Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 року № 1053-р затверджено перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція (дію розпорядження зупинено згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів України від 05 листопада 2014 року № 1079-р), яке втратило чинність згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів України від 02 грудня 2015 року № 1275-р “Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, та визнання такими, що втратили чинність, деяких розпоряджень Кабінету Міністрів України”.
Тобто, факт перебування платників єдиного внеску на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, де проводилася антитерористична операція, є підставою для зупинення застосування до таких платників заходів впливу, стягнення і відповідальності за порушення Закону №2464-VI.
З урахуванням абз. 3 п. 9-3 (у подальшому п. 9-4) розд. VIII “Прикінцеві та перехідні положення” Закону №2464-VI відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені цим Законом за невиконання обов’язків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції, до платників єдиного внеску, зазначених у цьому пункті, не застосовуються.
Таким чином, підприємець отримав консультацію, а також в Офісі йому допомогли скласти всі необхідні документи для подання судової заяви.
*Ім’я змінено з етичних міркувань.
P.S. Офіси Мережі правового розвитку створені та працюють за підтримки програмної ініціативи «Права людини та правосуддя» Міжнародного Фонду «Відродження».
Погляди, відображені у цьому матеріалі, належать його авторам і можуть не співпадати з думкою Міжнародного фонду «Відродження».
Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.
Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!
Надрукуйте постер
Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi
Станьте волонтером
Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим
Потрiбна консультацiя?
Онлайн
Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).
В офiсi
Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.
Приєднатися
Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.
Підтримати
Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.