facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Необґрунтоване підвищення цін під час війни: що робити

Дата публікації: 15.04.2022

Як діяти, якщо помічаєте необґрунтоване підвищення цін  на соціально значущу продукцію у вашому регіоні: куди звертатися, як такі факти фіксувати, як відслідковувати результат? Консультацію про те, як запобігти фактам наживи на війні, підготувала Всеукраїнська коаліція з надання правової допомоги.

Станом на 18 березня 2022 року Бюро економічної безпеки України (БЕБ) оприлюднило інформацію щодо збільшення динаміки необґрунтованого підвищення цін на споживчі товари та послуги. Зокрема зазначається про 700 зафіксованих повідомлень громадян з різних областей України. Подібна ситуація здається більш трагічною, якщо враховувати, скільки подібних фактів замовчується або просто не надіслано до правоохоронних органів. Задля забезпечення економічної безпеки нашої держави одним із ключових пріоритетів взаємодії громадянського суспільства з органами державної влади є активна фіксація фактів наживи на війні.

Попри це, з метою забезпечення безперебійної роботи підприємств в умовах воєнного стану, постановою Кабінетом Міністрів України від 13 березня 2022 року № 303 «Про припинення заходів державного контролю та державного ринкового нагляду в умовах правового режиму воєнного стану» було припинено  проведення планових та позапланових заходів державного нагляду (контролю) і державного ринкового нагляду.

Державний нагляд (контроль) під час воєнного стану в Україні буде здійснюватися лише задля стримання зростання цін на соціально значущу продукцію,  гарантуючи їх доступність для населення та за наявності загрози, що має значний негативний вплив на права, законні інтереси, життя та здоров’я людини, захист навколишнього природного середовища та забезпечення безпеки держави.


До переліку таких товарів, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 6 березня 2022 року № 223  «Про внесення зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 25 грудня 1996 року № 1548» увійшли: борошно пшеничне, макаронні вироби, батон, хліб, крупа гречана, крупа вівсяна, свинина, яловичина, птиця (тушки курячі), молоко, масло вершкове, сметана, яйця курячі, олія соняшникова, цукор кристалічний, капуста білокачанна, цибуля ріпчаста, буряк, морква, картопля, етанол (розчин 96%), нестероїдні протизапальні лікарські засоби вітчизняні, антибактеріальні лікарські засоби вітчизняні, бензин (марки А-92, А-95), дизельне пальне, газ скраплений для автомобілів.

Про необґрунтоване підвищення цін  на соціально значущу продукцію у вашому регіоні можна повідомити безпосередньо звернувшись в територіальне відділення вашої області, або надіслати лист-звернення на електронну адресу відділення чи зателефонувати за номером, що вказаний на сайті.

Електронну адресу, телефонні номери, місцезнаходження та іншу інформацію про територіальний орган Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів вашого регіону можна знайти за посиланням: https://dpss.gov.ua/sluzhba/teritorialniorgani.

Інформацію щодо результатів щоденного моніторингу ви можете знайти на сайті головного управління Держпродспоживслужби вашого регіону.

Задля уніфікації актів підвищення цін на продукцію, що не входить до переліку соціально значущих товарів, та оптимальної реалізації політики захисту прав споживачів, а також у разі якщо щоденна перевірка Держпродспоживслужби у вашому регіоні не є можливою, БЕБ створили спеціального телеграм-бота https://t.me/StopOverpriceBot, куди ви можете надсилати зафіксовану інформацію про необґрунтоване завищення цін під час воєнного стану. Паралельно з цим, повідомити про незаконне підвищення цін на товари можна надіславши лист зі зверненням та доказами на електронну скриньку zvernennya@esbu.gov.ua. Всі звернення одразу фіксуються та опрацьовуються.

БЕБ просить громадян, яким відомі випадки необґрунтованого підвищення цін на житло для переселенців, товари повсякденного вжитку чи послуги, повідомляти про це через бот. Зокрема детально опишіть ситуацію: вкажіть місто, адресу, дату і час події. За можливості додайте фото/відео події.

Згідно зі ст. 5 Закону України «Про звернення громадян», електронне звернення повинно містити таку інформацію: прізвище, ім’я, по батькові; місце проживання громадянина; викладено суть порушеного питання, зауваження, пропозиції, заяви чи скарги, прохання чи вимоги.

Письмове звернення повинно бути підписано заявником (заявниками) із зазначенням дати, а в електронному зверненні також має бути зазначено електронну поштову адресу, на яку заявнику може бути надіслано відповідь, або відомості про інші засоби зв’язку з ним. При цьому, застосування електронного цифрового підпису при надсиланні електронного звернення не вимагається.

Узагальненні результати опрацювання повідомлень можна відслідковувати на офіційному Телеграм-каналі БЕБ: https://t.me/esbu_gov_ua.

*Діяльність відбувається в рамках проекту «Посилення демократичного врядування в Центральній та Північній Україні», який реалізовує Всеукраїнська коаліція з надання правової допомоги за підтримки National Endowment for Democracy.


P. S. Більше актуальної інформації на правову та гуманітарну тематику – у спецрубриці #StandWithUkraine. В ній акумулюємо матеріали, які можуть стати в нагоді тим, хто страждає, чиї права порушуються внаслідок війни рф проти України.


ВИ МОЖЕТЕ



НАШУ РОБОТУ СВОЇМ ВНЕСКОМ

Будьте в курсі кожної новини та події – підпишіться на наш Telegram-канал: https://t.me/LegalDevelopmentNetwork

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×