facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Несвоєчасна сплата аліментів призводить до права стягнення пені за прострочення

Дата публікації: 20.03.2018

Правозахисники Чугуївського офісу Мережі правового розвитку мають великий досвід у справах щодо стягнення пені за прострочення сплати аліментів. Актуальні нюанси за темою та крисна формула розрахунку розміру неустойки – у консультації, яку підготувала юристка  Юлія Марукян.

З огляду на положення Сімейного кодексу України (далі – СК), аліменти на утримання дитини призначаються і виплачуються (стягуються) щомісяця. Згідно зі ст. 196 СК України, пеня за прострочення сплати аліментів починає нараховуватися з наступного місяця за місяцем, в якому виникла заборгованість. Неустойка за прострочення сплати аліментів налічується не на всю суму заборгованості в арифметичній прогресії, а її нарахування обмежується лише сумою несплачених аліментів за кожен день прострочення без її накопичення в прогресії.  Сума заборгованості із сплати аліментів за попередні місяців не додається за наступні, а кількість днів прострочення обчислюється з огляду на те, на скільки днів прострочив до сплати певної суми заборгованості платник аліментів в добровільному порядку або на момент стягнення.

Таким чином, розмір неустойки повинен нараховуватися не з загальної суми основного боргу, а лише з суми боргу за певний місяць. Загальний розмір пені обчислюється шляхом складання нарахованої неустойки (пені) за кожен такий період. Отже, для обчислення розміру неустойки (пені) за прострочення сплати аліментів сума несвоєчасно виконаного аліментного зобов’язання визначається відповідно на 1 число місяця, що слідує за місяцем, коли необхідно було сплатити аліменти.

Така сума заборгованості множиться на 1% (розмір пені) і на кількість днів прострочення сплати на момент пред’явлення позову одержувачем аліментів, що, в принципі, вкладається у відповідну формулу:

N * 0,01 * X,

де N – накопичена заборгованість за попередній місяць;

0,01 – 1% від простроченої суми;

Х – загальна кількість днів прострочення сплати.

Чугуївські правозахисники мають великий досвід у справах щодо стягнення пені за прострочення сплати аліментів, з деякими з них можна ознайомитися в Єдиному державному реєстрі судових рішень:

http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/44968208

http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/41272271

Розмір пені іноді сягає великих сум, які є сенс стягувати в судовому порядку. Для цього стягувачу (одержувачу аліментів) необхідно підготувати грамотну заяву і розрахувати пеню за прострочення. Правники Чугуївської правозахисної групи в оптимальні терміни допоможуть підготувати документи і проконсультують з усіх питань.

Також юристи нагадують, що 07.12.2017 року внесено зміни до ч. 9 ст. 71 Закону України «Про виконавче провадження» завдяки якому удосконалив порядок примусового стягнення заборгованості по сплаті аліментів.

Тепер за наявності заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за 6 місяців, державний виконавець виносить мотивовані постанови:

1) про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві виїзду за межі України;

2) про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві керування транспортними засобами;

3) про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві користування вогнепальною мисливською, пневматичною і охолощеною зброєю, пристроями вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії;

4) про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві полювання.

Крім того, несплата аліментів на утримання дитини одного з подружжя, батьків або інших членів сім’ї, яка спричинила за собою виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за 6 місяців із дня пред’явлення виконавчого документа до примусового виконання, тягне за собою виконання суспільно корисних робіт на термін від 120 до 240 годин.

P.S. Офіси Мережі правового розвитку створені та працюють за підтримки  програмної ініціативи «Права людини та правосуддя» Міжнародного Фонду «Відродження».

 Погляди, відображені у цьому матеріалі, належать його авторам і можуть не співпадати з думкою Міжнародного фонду «Відродження”.

 

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×