facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Нотаріальні дії під час воєнного стану

Дата публікації: 04.04.2022

Як працюватимуть нотаріуси, які нотаріальні дії зупиняються на час війни в Україні, чи працюватиме Спадковий реєстр? Роз’яснення на ці та інші питання з прикладом із практики підготували юристки Білоцерківської громадської організації «Правова єдність» та Чернівецької ГО «Комітет виборців» Людмила Власенко і Валентина Ткач.

Незважаючи на те, що в Україні тривають бойові дії й чимало населених пунктів потерпають від ворожих обстрілів, у багатьох людей існує необхідність скористатися послугами нотаріуса.

Українські нотаріуси продовжують свою роботу, аби забезпечити потреби громадян у вчиненні нотаріальних дій. Таким чином, в умовах воєнного стану Кабінет Міністрів України28 лютого 2022 року схвалив Постанову № 164 «Деякі питання нотаріату в умовах воєнного стану» (далі – Постанова).

Відповідно до даної Постанови нотаріальні дії вчиняються з урахуванням таких особливостей:

  1. Нотаріальні дії за зверненням громадянина Російської Федерації, юридичної особи, створеної та зареєстрованої відповідно до законодавства Російської Федерації, або юридичної особи, створеної та зареєстрованої відповідно до законодавства України, кінцевим бенефіціарним власником, членом або учасником (акціонером), що має частку у статутному капіталі 10 і більше відсотків, якої є громадянин Російської Федерації або юридична особа, створена та зареєстрована відповідно до законодавства Російської Федерації, не вчиняються, а раніше розпочаті зупиняються, до прийняття та набрання чинності Законом України щодо врегулювання відносин за участі осіб, пов’язаних з державою-агресором;
  2. Засвідчення справжності підпису на заяві про надання дозволу на виїзд дитини за кордон строком до трьох місяців здійснюється без використання спеціальних бланків нотаріальних документів, на звичайному папері;
  3. При появі загрози неправомірного вилучення чи втрати спеціальних бланків нотаріальних документів, які не були витрачені, або печатки нотаріуса такі бланки, печатки підлягають невідкладному знищенню, про яке нотаріусом складається акт, електронна копія якого з накладеним кваліфікованим електронним підписом нотаріуса надсилається ДП «НАІС» або його філії (стосовно бланків) або тероргану МЮ (стосовно печатки) протягом 5 робочих днів після складення акта;
  4. Дозволяється передавання спеціальних бланків нотаріальних документів між нотаріусами, у тому числі поза межами нотаріального округу, із складенням акта приймання-передачі у двох примірниках, електронна копія якого з накладеними кваліфікованими електронними підписами нотаріусів надсилається ДП «НАІС» або його філії протягом 5 робочих днів після складення акта;
  5. Визначений законодавством строк для внесення нотаріусом відомостей до реєстрів Міністерства юстиції України продовжується на підтверджений ДП «НАІС» час їх неналежного функціонування.

Та разом з тим, 6 березня 2022 року набрала чинності постанова Уряду № 209, якою внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 р. № 164 «Деякі питання нотаріату в умовах воєнного стану».

Вказані зміни передбачають:

1. Посвідчення довіреностей та заповітів, засвідчення справжності підпису на документах без використання спеціальних бланків нотаріальних документів, на звичайному папері.

2. Зупинення перебігу строку для прийняття спадщини на час дії воєнного стану.

Щодо цього пункту наведемо приклад із практики юристів Чернівецької ГО «Комітет виборців». До них звернулася жінка з категорії внутрішньо переміщених осіб. Запитала, чи може вона подати заяву про прийняття спадщини до нотаріуса, який працює на території Чернівецької області при тому, що спадщина була відкрита в іншому місті? І як бути, якщо Спадковий реєстр на час воєнного стану не працюватиме?

Так, людина може подати заяву про прийняття спадщини до місцевого нотаріуса у випадку її відкриття на  території іншого регіону країни – така можливість з’явилася цього року. Саме 19 березня 2022 року набрав чинності Наказ Міністерства юстиції від 11 березня 2022 року № 1118/5 «Про затвердження Змін до деяких нормативно-правових актів у сфері нотаріату».

Водночас станом на сьогодні Спадковий реєстр не працює.

Прийняті зміни передбачають:
– в умовах воєнного або надзвичайного стану спадкова справа заводиться за зверненням заявника будь-яким нотаріусом України, незалежно від місця відкриття спадщини;
– за відсутності доступу до Спадкового реєстру нотаріус заводить спадкову справу без використання цього реєстру та перевіряє наявність заведеної спадкової справи, спадкового договору, заповіту протягом п’яти робочих днів з дня відновлення такого доступу; – спадкова справа реєструється у Спадковому реєстрі лише після перевірки відомостей реєстру на наявність раніше заведеної спадкової справи;
– забороняється видача свідоцтва про право на спадщину у спадковій справі, заведеній без використання Спадкового реєстру, до її реєстрації у Спадковому реєстрі; – в умовах воєнного або надзвичайного стану за відсутності доступу до Спадкового реєстру та Єдиного реєстру довіреностей як нотаріальне посвідчення заповіту, внесення змін до нього та його скасування, так і нотаріальне посвідчення довіреностей, припинення їх дії здійснюється без використання цих реєстрів з подальшим внесенням до них відповідних відомостей протягом п’яти робочих днів з дня відновлення такого доступу.

3. Надання можливості в умовах воєнного стану посвідчувати довіреності (крім довіреностей на право розпорядження нерухомим майном, управління і розпорядження корпоративними правами) та заповіти військовослужбовців Збройних Сил, інших утворених військових формувань, а також працівників правоохоронних органів та органів цивільного стану командиром цих формувань (органів), або уповноваженою ним особою, з обов’язковою подальшою реєстрацією як довіреностей, так і заповітів.

Важливо! Опендатабот (сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів) разом із Нотаріальною палатою України створили реєстр нотаріусів зі всієї України, які продовжують працювати попри воєнний час. Посилання: https://opendatabot.ua/open/notaries

P. S. Більше актуальної інформації на правову та гуманітарну тематику – у спецрубриці  #StandWithUkraineВ ній акумулюємо матеріали, які можуть стати в нагоді тим, хто страждає, чиї права порушуються внаслідок війни РФ проти України.

Ви можете підтримати нашу роботу своїм внеском: https://ldn.org.ua/pidtrymaty/ 

Будьте в курсі кожної новини та події – підпишіться на наш Telegram-канал: https://t.me/LegalDevelopmentNetwork

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×