facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Нові правила отримання пільги на оплату житлово-комунальних послуг дітям війни

Дата публікації: 27.03.2020

Автор: Наталя Юшко/юристка ІРЦ «Правовий простір»

Пенсіонерці з Херсона скасували пільгу на комунальні послуги, яку вона отримувала раніше як дитина війни. Розібралися, чи правомірною була відмова департаменту соцзахисту, а також надали роз’яснення про підстави для припинення пільг та законодавчі нововведення юристи Херсонського офісу Мережі правового розвитку при ІРЦ «Правовий простір».

До Офісу при ІРЦ «Правовий простір» мешканка Херсона Тамара Іванівна* звернулася з питанням, чи передбачені пільги на оплату житлово-комунальних послуг дітям війни. Раніше вона отримувала таку пільгу, що складала близько 300 гривень щомісяця, і це була суттєва економія її бюджету. А нещодавно отримала листа від структурного підрозділу з питань соціального захисту населення з відмовою на отримання пільг, оскільки її пенсія (щомісячний дохід) після перерахунку з 1 січня 2020 року підвищилася на 400 гривень і  складає 3 040 грн.

Згідно зі статистикою, в Херсоні проживає майже 26 тисяч громадян зі статусом «діти війни», у яких можуть виникати подібні питання, тому ми вирішили докладно роз’яснити ситуацію.

Проаналізувавши отримані документи, юристи дійшли висновку, що в даному випадку відмова є правомірною. Відповідно до Постанови Кабміну України (КМУ) від 06.06.2015 року № 389 «Про затвердження порядку надання окремим категоріям громадян з урахуванням середньомісячного сукупного доходу сім’ї» , якою встановлені підстави для припинення дії пільг (докладніше про це нижче). У нашому випадку пільга на оплату житлово-комунальних послуг скасована, оскільки розмір пенсії Тамари Іванівни вищий, ніж граничний розмір доходу, до якого застосовується податкова соціальна пільга, а у 2020 році він становить 2 тис 940 грн (це визначено пп. 169.4.1 ст. 169 Податкового кодексу України).

У разі відмови для оформлення пільги на оплату житлово-комунальних послуг, ви можете звернутися за житловою субсидією відповідно до Постанови КМУ від 21.10. 1995 року № 848 “Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива”.  

Важливо знати про підстави для припинення пільг

Відповідно до Постанови КМУ від 06.06.2015 року № 389, надання пільг окремим категоріям громадян з урахуванням середньомісячного сукупного доходу сім’ї припиняється:

 – у разі, коли середньомісячний дохід сім’ї пільговика в розрахунку на одну особу перевищує величину доходу, який дає право на соціальну пільгу;

– у разі, коли пільговиком не надана декларація про доходи сім’ї після закінчення терміну надання пільг (дванадцяти місяців);

– якщо пільговиком приховано або навмисно подано недостовірні дані про доходи будь-кого із членів сім’ї пільговика, що вплинуло на визначення права на пільги – з місяця, в якому виявлено порушення;
– за заявою пільговика – з місяця, що настає за місяцем її подання, якщо інше не обумовлено заявою.

Відповідно до статті 51 Бюджетного кодексу України до членів сім’ї пільговика під час надання пільг належать:
– дружина (чоловік), їх неповнолітні діти (до 18 років);

– неодружені повнолітні діти, визнані інвалідами з дитинства I та II групи або інвалідами I групи;

– непрацездатні батьки;
– особа, яка перебуває під опікою або піклуванням пільговика та проживає разом з ним.

Сума пільги, перерахованої (виплаченої) надміру внаслідок свідомого подання пільговиком документів з недостовірними відомостями, повертається ним на вимогу структурного підрозділу з питань соціального захисту населення.

Також відповідно до Постанови КМУ від 06.06.2015 року № 389, структурні підрозділи з питань соціального захисту населення мають право робити запити та у строк до десяти календарних днів з дня надходження відповідного запиту безоплатно отримувати від територіальних органів ДФС (державної фіскальної служби) у порядку, встановленому Мінсоцполітики та Мінфіном, інших органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування інформацію, необхідну для перевірки достовірності даних, отриманих від пільговиків.

У разі зменшення доходу сім’ї пільговик має право звернутися до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення для визначення права на отримання пільг з місяця звернення.

У 2020 році внесені зміни до порядку надання пільг та субсидій на оплату житлово-комунальних послуг

Одним з нововведень уряду є тимчасова відміна пільг на оплату комунальних послуг за квартиру. Таким чином, на період отримання субсидії громадянам, які мають пільги на оплату житлово-комунальних послуг, вони нараховуватися не будуть. Проте, розрахунок субсидії буде проводитися з урахуванням пільг на сплату послуг і обсяг обов’язкового платежу за послуги ЖКГ буде залежати виключно від доходів сім’ї.

Житлово-комунальна субсидія оформляється на одного з зареєстрованих членів домогосподарства (сім’ї), на ім’я якого відкрито особові рахунки на оплату комунальних послуг. Решта членів домогосподарства для призначення субсидії повинні підтвердити свою згоду на доступ і обробку персональних даних.

Відповідно до програми житлових субсидій, держава відшкодовує витрати на оплату користування житлом та комунальних послуг (тепло-, газо-, водопостачання, водовідведення, електроенергії, вивезення побутового сміття та рідких нечистот).

Постановою Кабінету Міністрів України №409 «Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування» прийняті єдині для всієї України норми житла та споживання комунальних послуг, на які може бути призначена субсидія. 

Відповідно до Закону, одержувач субсидії зобов’язаний повідомити орган соціального захисту населення про будь-які зміни в родині, чи то зміни в складі мешканців, соціального статусу, джерела доходів, модифікації переліку одержуваних ЖКГ послуг або умов їх надання, а також про придбання товару або оплати послуг на суму понад 50 тисяч гривень. Інформування органу соцзахисту про зміни, що сталися, відбувається у встановлений Законом термін (один місяць), шляхом подання відповідних документів. У разі зміни складу зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб подаються також нові заява та декларація.

*Персональні дані змінено з етичних міркувань.

Будьте в курсі кожної новини та події — підпишіться на наш Telegram-канал: https://t.me/LegalDevelopmentNetwork

.

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×