facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Нові правила виїзду чиновників за кордон: коментує юрист (+відео)

Дата публікації: 02.02.2023

Уряд вніс зміни у правила перетину кордону під час воєнного стану. Окрім чоловіків призовного віку та жінок-військовослужбовців, під заборону потрапили й певні категорії цивільних жінок. Водночас нововведення мають певні незрозумілі моменти, які коментує адвокатка, виконавча директорка ГО «Подільська правова ліга» Анастасія Площинська.

Згідно з постановою Кабміну від 27 січня, зміни передусім стосуються жінок-держслужбовців і депутаток рад всіх рівнів. Чоловіки-чиновники та депутати, молодші 60 років, і так не мали права виїзду як військовозобов’язані. Тепер також не зможуть виїхати й депутати та чиновники, які мають понад 60 років і вже не є військовозобов’язаними.

Ось повний перелік посад, де чоловіки й жінки повинні отримати дозвіл при перетині кордону:

  • члени кабміну, перші заступники та заступники міністрів, держсекретар кабміну, його перший заступник та заступники, державні секретарі міністерств,
  • керівники центральних органів виконавчої влади, їхні перші заступники та заступники,
  • керівник апарату Верховної Ради, його перший заступник та заступники, народні депутати, уповноважений Верховної Ради з прав людини та його представники,
  • керівник офісу президента та його заступники, керівники інших допоміжних органів і служб, утворених президентом, та їхні заступники,
  • голова СБУ, його перший заступник та заступники,
  • голова та члени Нацради з питань телебачення і радіомовлення, голова та члени рахункової палати, голова та члени ЦВК, голови та члени інших державних колегіальних органів,
  • секретар РНБО, його перший заступник та заступники,
  • голова Нацбанку, його перший заступник та заступники,
  • постійний представник президента в Криму та його заступники, голови місцевих держадміністрацій, їхні перші заступники та заступники,
  • судді Конституційного Суду, судді, прокурори, керівники інших державних органів та їх заступники,
  • депутати місцевих рад, а також керівники структурних підрозділів державних органів та органів місцевого самоврядування і працівники, які заброньовані на період мобілізації та на воєнний час за органами державної влади, керівники державних підприємств та їхні заступники.

Ці люди мають право перетинати державний кордон лише на підставі документів про службові відрядження.

Як зазначає ресурс ВВС Україна, депутатами місцевих рад є 15 тисяч жінок, понад 9 з яких — депутатки сільських рад. Їх теж додали до переліку і заборонили виїзд.

 

Які є винятки для держслужбовців

Держпосадовці можуть виїжджати за кордон, якщо вони є одиноким батьком чи матір’ю дитини/дітей до 18 років, якщо вони їдуть відвідати дітей. Або для супроводження дітей для виїзду за межі України. Для цього треба мати відповідні документи.

Також держслужбовців можуть випускати за кордон для лікування за наявності документів, що дають право на виїзд з України та в’їзд до України, та листа від МОЗ з переліком осіб, яких лікарні за кордоном можуть прийняти для лікування.

Також дозвіл на виїзд може дати голова Державної прикордонної служби у разі смерті за кордоном когось із родини.

 

Як перевірятимуть

Поки що залишається незрозумілим питання зі створенням бази зі списками всіх держслужбовців та депутатів всіх рівнів. Адже йдеться про десятки тисяч людей.

Проте кабмін вже доручив всім органам влади подати у держприкордонну службу списки осіб держслужбовців: із зазначенням прізвища, імені, по батькові особи, дати народження, займаної посади.

Коментує юристка

Анастасія Площинська – адвокатка, юристка ГО «Подільська правова ліга».

Порядок перетину кордону держслужбовцями дійсно зазнав змін, і в даному випадку ми говоримо про декілька нормативно-правових актів:

  1. Указ президента України, яким було затверджено рішення РНБО.
  2. Постанова Кабміну «Про внесення змін до Правил перетинання державного кордону громадянами України».

Постанову, яка набула чинності 28 січня 2023 року, доповнено пунктом 14. У ньому ми бачимо перелік посад, яких торкнулися зміни.
В цілому документ охоплює осіб від членів Кабміну до керівників державних підприємств, господарських товариств, понад 50% акцій яких належить державі, працівників, які заброньовані на період мобілізації.
З огляду на це можна сказати, що постанова торкається чиновників майже всіх рівнів державної влади. Це нардепи, депутати місцевих рад, прокурори, судді, керівники центральних і місцевих органів влади. Тобто представники посад, які обіймають держслужбовці.

Дійсно, якщо аналізувати саму постанову, є дуже багато незрозумілих моментів. Наприклад, стосовно перетину кордону чоловіками або жінками, які мають статус одинокого батька/матері. Просто зазначено, що потрібен певний перелік документів, що підтверджують цей статус — але незрозуміло, що саме це за перелік.

Аналогічно наразі не конкретизовано, які документи потрібні для лікування (за кордоном — ред.), і це може призвести до того, що дійсно буде складно реалізувати й виконати цю постанову.

Але я припускаю, що в процесі практики, можливо, буде і уточнено зміст самої постанови, і налагоджено механізми перетинання державного кордону й визначення тих документів, які потрібні для підтвердження дозволу.

Можливо, також буде уточнено перелік цих осіб, яким заборонено перетинати кордон.

Припускаю також, що на виконання постанови будуть розроблені інструкції та місцевому або галузевому рівнях залежно від тієї підстави, яка застосовуватиметься для перетину кордону. Тому що у відкритому доступі чітко визначеної інформації, детального переліку наразі немає — а, на мою думку, він має бути.  


Відео: 33tv.com.ua

 При створенні матеріалу були використані наступні джерела:

https://suspilne.media/368218-kabmin-zaboroniv-viizd-cinovnikiv-za-kordon-bez-povaznih-pricin/

https://www.bbc.com/ukrainian/news-64438285

https://www.kmu.gov.ua/npas/pro-vnesennia-zmin-do-pravyl-peretynannia-derzhavnoho-kordonu-hromadianamy-s69-270123?fbclid=IwAR2Y-q27YhrdplUl44dNhWExLvuork3gNviuDtU8wSR13hxn2x4sCVbCU8o

УКАЗ ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ №27/2023 — Офіційне інтернет-представництво Президента України (president.gov.ua)


P. S. Більше актуальної інформації на правову та гуманітарну тематику – у спецрубриці #StandWithUkraine. В ній акумулюємо матеріали, які можуть стати в нагоді тим, хто страждає, чиї права порушуються внаслідок війни рф проти України.


ВИ МОЖЕТЕ



НАШУ РОБОТУ СВОЇМ ВНЕСКОМ

Будьте в курсі кожної новини та події – підпишіться на наш Telegram-канал: https://t.me/LegalDevelopmentNetwork

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×