facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Новий порядок видачі посвідчень реабілітованих жертв репресій комуністичного режиму: рекомендації юристів

Дата публікації: 28.10.2019

Юристи Херсонського офісу Мережі правового розвитку при Херсонській обласній організації Комітету виборців України розробили методичні рекомендації щодо нового порядку видачі посвідчень реабілітованих жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму. Поради сформулювали для виконавчих органів сільських, селищних та міських рад у зв’язку зі змінами в законодавстві, внаслідок яких сталася плутанина з видачею «посвідчення реабілітованого».

Зміни до Закону України «Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років» набрали чинності 05 травня 2018 року. Зокрема змінився і порядок видачі посвідчень реабілітованим особам, які згідно з цим Законом мають право на отримання пільг.
Відтепер видача «посвідчення реабілітованого» проводиться за місцем проживання виконавчими органами відповідних сільських, селищних, міських рад, у тому числі обраними об’єднаними територіальними громадами (стаття 6 Закону України «Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років»).
У зв’язку з цим виникла проблема з тим, що районні органи влади перестали видавати посвідчення, а сільські, селищні та міські не розпочали видавати посвідчення. Як наслідок – проблема стала системною.
До юристів Офісу ще з квітня почали звертатися громадяни з цим питанням. Правники надавали їм консультації, але коли люди зверталися до органів влади, то нічого не могли добитися: районні говорили, що вони вже посвідчення не видають, а міські не знають, як це робити.
Юристи Офісу провели кілька зустрічей з начальниками управління соціального захисту Херсонської облдержадміністрації, міськвиконкому, заступником Херсонського міського голови, керівництвом Регіональної комісії з реабілітації. Нарешті, відбулася зустріч із головою облдержадміністрації Ю.В.Гусєвим. Її результатом стала передача розроблених методичних рекомендацій для виконавчих органів сільських, селищних та міських рад. Ці рекомендації були розповсюджені від імені голови облдержадміністрації по всім органам влади.
Юристи подають короткий виклад цих рекомендацій.
Виконавчі органи відповідних сільських, селищних, міських рад повинні розробити порядок (процедуру) видачі посвідчень реабілітованим із врахуванням особливостей законодавства.
Видача посвідчень є адміністративною послугою, тому можна укладати договори з існуючими ЦНАПами про надання цієї послуги.
Реабілітованим, які мають право на передбачені цим Законом пільги, видається посвідчення єдиного зразка, що затверджується Кабінетом Міністрів України.
Форма цього посвідчення затверджена чинною на даний час постановою Кабінету Міністрів України від 24 червня 1991 року N 48 «Про заходи щодо реалізації Закону Української РСР «Про реабілітацію жертв політичних репресій на Україні» (зі змінами). Згідно з Законом України «Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років», чинність статей 4, 5 та 6 цього Закону поширюється на жертв політичних репресій, що були реабілітовані до прийняття цього Закону.
Згідно із пунктом 1 частини третьої Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення процедури реабілітації жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років» довідки або посвідчення про реабілітацію, видані у державах – республіках колишнього Союзу РСР або державними органами Союзу РСР, є чинними на території України.
При видачі посвідчень на підставі довідок про реабілітацію, які були видані в країнах колишнього Союзу РСР, треба враховувати розбіжності в переліку осіб, які вважаються реабілітованими за Законом України «Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917 – 1991 років» (статті 1-2, 1-4) й, відповідно, можуть претендувати на посвідчення, яке дає право на отримання пільг.

Перелік нормативних актів, які регламентують видачу посвідчень реабілітованого:
Закон України «Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років».
Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення процедури реабілітації жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років».
Постанова Кабінету Міністрів України від 24 червня 1991 року N 48 «Про заходи щодо реалізації Закону Української РСР «Про реабілітацію жертв політичних репресій на Україні» (зі змінами) (опис та форма Посвідчення реабілітованого).

Підставою для видання посвідчення реабілітованого є один із вказаних документів:
– довідки про реабілітацію, які були видані органами прокуратури, Комітету державної безпеки колишнього Союзу РСР або Служби безпеки України;
– довідки із судів або копії рішень судів про реабілітацію;
– довідки органів внутрішніх справ, видані на підставі наявних у них відповідних документів (постанови про вислання, особистих справ на висланих осіб тощо),
– довідки районних комісій з поновлення прав реабілітованих, видані на підставі встановленого факту переселення,
– довідки про реабілітацію, які були видані в інших країнах колишнього СРСР,
– рішення Національної комісії з реабілітації.

Перелік документів, які необхідні для отримання посвідчення.
Заява суб’єкта звернення до керівника виконавчого органу місцевого самоврядування, до якої додаються:
1. Копія паспорта.
2. Копія довідки про присвоєння ідентифікаційного номера.
3. Копія довідки про реабілітацію заявника, копія рішення суду про визнання особи реабілітованою, або копія рішення Національної комісії з реабілітації.
4. Документ, що підтверджує зміну прізвища (у випадку його зміни).
5. Фото 3х4 ( 2 шт.).
6. Згода на обробку персональних даних.

P.S. Офіси Мережі правового розвитку створені та працюють за підтримки  програмної ініціативи «Права людини та правосуддя» Міжнародного Фонду «Відродження».
Погляди, відображені у цьому матеріалі, належать його авторам і можуть не співпадати з думкою Міжнародного фонду «Відродження».

 

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×