facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Новий етап мовного закону: що змінилося, за що штрафуватимуть і що робити, якщо обслуговують російською (+інфографіка)

Дата публікації: 16.07.2022

16 липня 2022 року набрали  чинності нові норми Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної», а саме його стаття 27. Які зміни відбулися, ми запитали у  адвокатки, юристки Білоцерківської міської громадської організації «Правова єдність» Інни Малишко.

На фото: Інна Малишкоадвокатка, юристка Білоцерківської ГО «Правова єдність».

Закон запроваджують поетапно

Отже, 16 липня 2019 року набув чинності Закон України «Про забезпечення функціонування української мови як державної».

На першому його етапі зміни стосувалися в основному державної та комунальної сфери, освіти, публічного простору та публічних комунікацій.

Від 16 січня 2020 року норми закону торкнулися реклами, а ще через пів року, у липні 2020-го, поширилися на медицину, науку, застосування мови в технічній та проєктній документації, листування та звітність юридичних осіб і навіть назв транспортної інфраструктури (аеропортів, портів, вокзалів, станцій, зупинок тощо).

Від 16 січня 2021 року українська мова стала обов’язковою при обслуговуванні громадян, наданні інформації про товари та послуги, а з 16 липня 2021 року Закон поширився на сферу культури, туризму, книговидання і книгорозповсюдження. Іспит на володіння українською мовою став обов’язковим для посадовців та кандидатів на громадянство; 

Із січня ж поточного року газети і журнали в Україні стали виходити українською.

Які норми набирають чинності з 16 липня 2022 року і що вони означають?

По-перше, з 16 липня будь-який товар, на якому встановлено комп’ютерну програму (пилосос, телефон, пральна машина тощо), повинен бути «локалізований» для реалізації в Україні. На товарі має бути українськомовний інтерфейс незалежно від того, чи цей інтерфейс використовує електронний екран, чи має вигляд панелі керування зі звичайними кнопками.

По-друге, відтепер усі інтернет-ресурси (сайти, сторінки в Instagram, Facebook, YouTube, Viber, Telegram-канали, мобільні застосунки тощо), які використовують в якості інтернет-представництв суб’єкти господарювання, зареєстровані в Україні, повинні мати основну версію українською, яка має завантажуватися для користувачів за замовчуванням. 

Зокрема суб’єкти господарювання, які здійснюють обслуговування українських споживачів і інтернеті ( інтернет-магазини, інтернет-каталоги тощо) зобов’язані мати  повноцінну версію українською, яка має бути основною (містити максимальний обсяг інформації) та завантажуватися за замовчуванням.

Важливо! Інтернет-магазини, мобільні застосунки або навіть сторінки соціальних мереж, якщо вони використовуються як представництво юридичної особи або ФОП, мають «говорити» українською. Вимоги цього закону не поширюються на питання приватного життя, тому на сторінках ви маєте право використовувати будь-яку мову. 

Які штрафи загрожують порушникам

На порушників, які не дотримуватимуться норм законодавства, складатимуть протоколи про адміністративні правопорушення. Після розгляду справи Уповноваженим із захисту державної мови може бути прийнято рішення про стягнення у вигляді попередження або:

  • штраф від 3400 до 8500 грн, якщо порушення вчинено вперше;
  • за повторне порушення накладатиметься штраф від 8500 до 11900 грн.

Відповідно до ст. 54 Закону «Про забезпечення функціонування української мови як державної», «кожна особа має право звернутися до Уповноваженого, інших органів, уповноважених здійснювати захист і контроль щодо застосування державної мови, зі скаргою про порушення вимог цього Закону та щодо усунення перешкод та обмежень у користуванні державною мовою».

Повідомити про порушення можна, надіславши письмову скаргу  Уповноваженому із захисту державної мови за адресою: 01001, м. Київ, пров. Музейний 12 або звернення – на електронну пошту:lyst@mova-ombudsman.gov.ua.

Що робити, якщо вас і досі обслуговують російською

«Проєкт Р.І.Д.» –  волонтерський проєкт « про мову, що розвивається», на допомогу українцям підготував покрокові корисні поради у форматі інфографіки. Вони допоможуть грамотно діяти тим, хто стикнувся з недотриманням мовного закону при обслуговуванні.

 

Інфографіка: @project_r.i.d

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×