facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Обмеження, встановлені державою, та права людини під час карантину

Дата публікації: 19.11.2020

COVID-19 і введений внаслідок нього карантин* вносять безліч коректив у життя мешканців України, зокрема це стосується гарантованих громадянам прав і свобод. Людям важко зрозуміти все, що навколо відбувається і до того ж постійно змінюється. Без юриста розібратися не зміг, тому і прийшов доБілозерського офісу мережі правового розвитку пан Леонід з Херсонщини: чоловік прагнув більше дізнатися про встановлені державою обмеження. Запитав, які саме обмеження діють станом на листопад поточного року і якими правовими документами вони передбачені. Юрист Офісу при громадській організації «Білозерський центр регіонального розвитку» В’ячеслав Лях підготував роз’яснення.

Стосовно обмеження права громадян на свободу пересування, Постанова Кабміну України «Про встановлення карантину та запровадження посилених протиепідемічних заходів на території із значним поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» від 22 липня 2020 р. № 641 передбачає певні обмеження цього права.
Закон України «Про захист населення від інфекційних хвороб» наділяє повноваженнями місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування встановлювати особливий режим в’їзду на територію карантину та виїзду з неї громадян і транспортних засобів, а у разі потреби – проводити санітарний огляд речей, багажу, транспортних засобів та вантажів в умовах карантину, а також створювати на в’їздах і виїздах з території карантину контрольно-пропускні пункти. Так, це є обмеженням прав на свободу пересування, закріплених у ст. 33 Конституції України.
Однак п. 4 ст. 2 Протоколу №4 до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод встановлює, що «право вільного пересування в певних місцевостях може підлягати обмеженням, що встановлено законом і виправдано суспільними інтересами в демократичному суспільстві».

Щодо обмеження проведення масових заходів, свобода мирних зборів не належить до абсолютних прав і може бути обмежена. Так, поряд із гарантіями Конституція України містить і певні обмеження, оскільки громадяни можуть збиратися лише без зброї та мирно. Право на свободу мирних зібрань може бути обмежено винятково «з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров’я населення або захисту прав і свобод інших людей», що закріплено в ч.2 ст.39 Конституції.
Також слід звернути увагу на ст.64 Конституції, яка передбачає можливість тимчасового обмеження права на свободу зборів, мітингів, походів і демонстрацій в умовах воєнного або надзвичайного стану.

Щодо обмеження права на освіту слід відмітити, що Постанова КМУ від 22 липня 2020 р. № 641 містить певні заборони щодо відвідування закладів освіти здобувачами освіти. Проте право на освіту не є абсолютним, згідно з практикою ЄСПЛ (справа Голдер проти Сполученого Королівства), оскільки може підпадати під очевидно дозволені обмеження, беручи до уваги, що це право «за своїм характером потребує регламентування з боку держави».

Також під час карантину діють додаткові обмеження, передбачені п. 10 Постанови № 641. Так, на території України на період дії карантину зокрема забороняється:
– перебувати в громадських будинках і спорудах, громадському транспорті без вдягнутих засобів індивідуального захисту, зокрема респіраторів або захисних масок, що закривають ніс та рот, у тому числі виготовлених самостійно;
– перебувати на вулицях без документів, що посвідчують особу, підтверджують громадянство чи її спеціальний статус, без посвідчення про взяття на облік бездомної особи, довідки про звернення за захистом в Україні;
– самовільно залишати місця самоізоляції, обсервації.

*Більше інформації щодо актуальних правових (і не тільки) питань, пов’язаних із протидією поширенню пандемії коронавірусу – у нашій Спецкатегорії COVID-19.

P.S. Будьте в курсі кожної новини та події — підпишіться на наш Telegram-канал: https://t.me/LegalDevelopmentNetwork

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×