facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Обмежувальний припис – новий інструмент правового захисту

Дата публікації: 21.02.2019

Обмежувальний припис стосовно кривдника – один зі спеціальних заходів, нещодавно впроваджених в Україні задля протидії домашньому насильству. Закон України «Про запобігання та протидію домашньому насильству», що містить цю новелу, вступив у силу в січні 2018 року. Що таке обмежувальний припис і як його успішно застосувати у юридичній практиці, роз’яснює адвокат Херсонського офісу Мережі правового розвитку при ІРЦ «Правовий Простір» Маргарита Плахотнюк (на фото).

Обмежувальний припис стосовно кривдника є заходом тимчасового обмеження прав чи покладення обов’язків на особу, яка вчинила домашнє насильство. Даний правовий інструмент спрямований на забезпечення безпеки постраждалої особи.

Але, відповідно до зібраної громадською організацією «ІРЦ «Правовий Простір» інформації, даний спосіб правового захисту у Херсонській області протягом 2018 року на практиці застосовувався вкрай рідко. За даними Департаменту превентивної діяльності Національної поліції України, за 2018 рік у Херсонській області зареєстровано 4491 заяву про правопорушення, пов’язані з домашнім насильством. За даними Територіального управління державної судової адміністрації в Херсонській області, протягом 2018 року до судів області надійшло всього 7 заяв про видачу обмежувальних приписів стосовно кривдників, лише 3 з них було задоволено. Отже, до такої форми захисту вдалось лише 0,16% осіб що повідомили про випадки домашнього насильства.

  • Слід зазначити, що згідно з вищезазначеним Законом, домашнім насильством є не тільки заподіяння фізичної шкоди, але також і вчинення сексуального, психологічного або економічного насильства в сім’ї чи в межах місця проживання між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають (проживали) однією сім’єю, але не перебувають (не перебували) у родинних відносинах чи у шлюбі між собою, незалежно від того, чи проживає (проживала) особа, яка вчинила домашнє насильство, у тому самому місці, що й постраждала особа, а також погрози вчинення таких діянь.

Із заявою про видачу обмежувального припису слід звертатися до місцевого загального суду за місцем проживання або перебування постраждалої особи,  а якщо зазначена особа перебуває у закладі, що належить до загальних чи спеціалізованих служб підтримки постраждалих осіб, то за місцезнаходженням цього закладу.

Важливо, що згідно з Цивільним процесуальним кодексом, така заява має бути розглянута судом протягом 72 годин після її надходження.

За результатами розгляду заяви можуть бути застосовані наступні обмежувальні заходи:

  • заборона перебувати в місці спільного проживання (перебування) з постраждалою особою;
  • усунення перешкод у користуванні майном, що є об’єктом права спільної сумісної власності або особистою приватною власністю постраждалої особи;
  • обмеження спілкування з постраждалою дитиною;
  • заборона наближатися на визначену відстань до місця проживання (перебування), навчання, роботи, інших місць частого відвідування постраждалою особою;
  • заборона особисто і через третіх осіб розшукувати постраждалу особу, якщо вона за власним бажанням перебуває у місці, невідомому кривднику, переслідувати її та в будь-який спосіб спілкуватися з нею;
  • заборона вести листування, телефонні переговори з постраждалою особою або контактувати з нею через інші засоби зв’язку особисто і через третіх осіб.

Рішення судів у справах про видачу обмежувального припису підлягають негайному виконанню.

Обмежувальний припис може бути видано на строк від одного до шести місяців, а також продовжено на строк до шести місяців після закінчення строку, зазначеному у рішенні суду про його видачу.

Для продовження обмежувального припису слід звертатися до суду із заявою в тому ж порядку, що і для його видачі.

Про видачу або продовження обмежувального припису суд не пізніше наступного дня з дня ухвалення рішення повідомляє органи Національної поліції України для взяття особи, стосовно якої видано або продовжено обмежувальний припис, на профілактичний облік, а також районні, державні адміністрації та виконавчі органи сільських, селищних, міських, районних у містах рад за місцем проживання (перебування) заявника.

Відповідно до п. 12-1 ч.1 ст. 2 Закону України «Про судовий збір», за подання заяви про видачу обмежувального припису судовий збір не сплачується.

P.S. Офіси Мережі правового розвитку створені та працюють за підтримки  програмної ініціативи «Права людини та правосуддя» Міжнародного Фонду «Відродження».

Погляди, відображені у цьому матеріалі, належать його авторам і можуть не співпадати з думкою Міжнародного фонду «Відродження».

 

 

 

 

 

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×