Обов’язковий техогляд авто: яких нововведень слід чекати
Дата публікації: 01.04.2019
Нові правила техогляду запрацюють в Україні з 1 травня 2019 року. Згідно з директивами Євросоюзу, технічний контроль стане обов’язковим для всіх автомобілів. Наразі техогляд обов’язковий тільки для комерційних авто. Що зміниться, пояснює юристка Кам’янець-Подільського офісу Мережі правового розвитку Богдана Яворницька.
Терміни проходження діючого ТО
Незалежно від терміну експлуатації машини обов’язковий технічний контроль (ОТК) з 2017 року проходять 1 раз на рік таксі та транспорт, що перевозить небезпечні вантажі. Для нових автомобілів некомерційного використання наступна (після першої реєстрації) перевірка машини на придатність до експлуатації буде здійснюватися через 4 роки. А потім – кожні 2 роки. Терміни проходження техогляду комерційних авто мають проводитися щорічно.
Варто відзначити, що ОТК підлягають не тільки легкові автомобілі, причепи, а й будь-який транспорт, що розвиває швидкість понад 40 км/год – мотоцикли, трактори та інше.
- процедура ОТК має складатися з таких етапів перевірки: інструментальна;
- органолептична;
- візуальна.
За результатами огляду автовласник або водій машини отримують Сертифікат, який підтверджує придатність авто до експлуатації, а також спеціальну наклейку на лобове скло, в якій буде прописано термін проходження наступного ОТК і рівень забруднення за стандартами ЄС – «Євро-4», «Євро-5». Документ має супроводжувати «мокра» печатка та підпис експерта, який здійснив ОТК.
Нові правила проходження техогляду, їх суть
Техогляд авто буде відрізнятися фотофіксацією, для якої встановлено нові правила. Зараз на фотографіях має бути дата, марка авто, VIN-код і місце, де він розташований, а також місце проходження всього техогляду. Протокол при цьому мають віддати власнику машини, а оригінал і дані з фотографіями зберігати в Сервісному Центрі МВС три роки.
Також машину зніматимуть на стенді діагностики гальмівних систем, де видно включені стоп-сигнали і держномер машини. Власникам транспорту, для якого техогляд раніше не був потрібен, в обов`язковому порядку його оглядати не доведеться.
Зміни стосуються лише такого комерційного транспорту:
– спецтранспорт, який перевозить небезпечні вантажі;
– дворічні авто з вантажопідйомністю до 3,5 тонн, які призначені для заробітку.
Отже, до травня можна не турбуватися про нововведення, навіть якщо вам вже видали новий протокол. Документ старого зразка буде активний до того моменту, доки не закінчиться термін його дії – а це означає, що деякий час діятиме перехідний період.
Уряд також вирішив внести зміни в процедуру проходження технічного огляду транспортних засобів шляхом впровадження спеціальних RFID-міток. RFID (радіочастотна ідентифікація) – це метод автоматизованої ідентифікації об`єктів, який дозволяє зчитувати та записувати інформацію на накопичувач (таким пристроєм є RFID-мітка).
Оскільки водії транспортних засобів часто порушують процедуру проходження техогляду або ж взагалі ігнорують обов`язковий контроль, було вирішено посилити систему транспортних перевірок. Використання RFID-мітки дозволить поліпшити якість проведення техогляду, виключить фальсифікацію документів і забезпечить контроль за своєчасним проходженням ТО. Радіочастотна мітка представляє собою наклейку по типу штрих-коду, проте на відміну від нього, інформація на мітку заноситься і відтворюється за допомогою радіохвиль. Така наклейка буде видана власнику ТЗ після проходження техогляду. Закріплять радіочастотну мітку в правій верхній частині лобового скла (зсередини).
Також створюється реєстр СТО, які мають право забезпечувати проходження обов’язкового технічного контролю. В Україні буде повний список таких СТО, їх можна буде туди вносити, за ті чи інші порушення вони будуть звідти виключатися
Окремо законопроектом передбачено проведення позачергового ТО, якщо авто потрапило в ДТП, або при переоформленні ТЗ з умовою переобладнання машини. Також позаплановий техогляд призначається при втраті (крадіжки) свідоцтва реєстрації, якщо дані відсутні в Єдиному реєстрі, а також в разі зміни власника.
Такі зміни у техогляді авто почнуть працювати через 90 днів після публікації постанови. Але водіїв, які пройшли техогляд або отримали бланки протоколів до того, як постанова вступила в силу, зміни не стосуються.
P.S. Офіси Мережі правового розвитку створені та працюють за підтримки програмної ініціативи «Права людини та правосуддя» Міжнародного Фонду «Відродження».
Погляди, відображені у цьому матеріалі, належать його авторам і можуть не співпадати з думкою Міжнародного фонду «Відродження».
Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.
Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!
Надрукуйте постер
Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi
Станьте волонтером
Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим
Потрiбна консультацiя?
Онлайн
Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).
В офiсi
Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.
Приєднатися
Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.
Підтримати
Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.