Одноразова грошова допомога у разі загибелі Захисника/Захисниці України: актуальне законодавство
Дата публікації: 27.12.2024
Сім’ї загиблих військовослужбовців мають право отримати одноразову грошову допомогу в розмірі 15 млн грн. Хто може отримати ці кошти, що для цього слід зробити і яким є механізм виплати, розʼяснює юрист ГО «Подільська правова ліга», адвокат Павло Слободянюк.
Порядок виплати одноразової грошової допомоги регулює Постанова Кабінету Міністрів України «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім’ям під час дії воєнного стану» від 28 лютого 2022 р. № 168 та Порядком і умовами призначення та виплати одноразової грошової допомоги разі загибелі (смерті) військовослужбовців Збройних Сил України в період дії воєнного стану, затвердженого Наказом Міноборони України від 25 лютого 2023 року № 45.
Коли виплачується одноразова грошова допомога
Сім’ям загиблих військовослужбовців виплачується одноразова грошова допомога (далі — ОГД) в розмірі 15 млн грн, яка розподіляється рівними частками на всіх отримувачів, передбачених у статті 16-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», крім громадян російської федерації або республіки білорусь і осіб, які постійно проживають на територіях цих країн, осіб, які засуджені за державну зраду, колабораційну діяльність, пособництво державі-агресору.
Право на отримання одноразової грошової допомоги починає діяти в день його виникнення — таким днем є дата загибелі людини в період дії воєнного стану, що зазначена у свідоцтві про смерть або оголошення особи померлою в судовому порядку. В такому разі днем виникнення такого права на отримання ОГД буде дата, зазначена в рішенні суду про оголошення особи померлою.
Якщо одна або кілька осіб, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, відмовляються її отримувати або якщо ці особи протягом трьох років з дня виникнення у них такого права його не реалізували, їхні частки розподіляються між іншими особами, які мають право на одноразову грошову допомогу.
Особам, які мають право на одноразову грошову допомогу, їхня частка виплачується незалежно від того, чи скористалися таким правом інші особи.
Одноразову грошову допомогу уповноважений орган перераховує на рахунок в установі банку державного сектора, який одержувач вказує у своїй заяві.
Важливо! Якщо одноразова грошова допомога виплачується на малолітню особу (до 16 років) або неповнолітню особу (до 18 років), таку заяву з пакетом документів мають подати його законнй представник або опікун/піклувальник.
Як отримати ОГД
Необхідно звернутися до найближчого районного (міського) територіальної центру комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП) незалежно від місця реєстрації і написати заяву про виплату одноразової грошової допомоги, яка передбачена Додатком № 1 Наказу Міноборони України від 25 лютого 2023 року № 45.
Крім заяви, необхідно додати наступні документи:
- Документ, що посвідчує особу, передбачений частиною першою статті 13 Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус», для осіб без громадянства та іноземців – документ, що посвідчує їх особу.
- Документ про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків (або серія (за наявності) та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків відповідно до закону)),- крім осіб без громадянства або іноземців.
- Свідоцтво про смерть військовослужбовця.
- Документ, що підтверджує родинні зв’язки з загиблим (померлим) військовослужбовцем відповідно до статті 16-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей»: а) для дружини/чоловіка — свідоцтва про шлюб; б) для дитини — свідоцтво про народження дитини; в) для батьків — свідоцтво про народження загиблого (померлого); г) для осіб, які перебували на утриманні загиблого (померлого) — документ, що підтверджує перебування на утриманні загиблого (померлого) військовослужбовця.
- Згода на обробку персональних даних (надається працівниками ТЦК та СП на місці).
- Довідка про притягнення до кримінальної відповідальності, відсутність (наявність) судимості або обмежень, передбачених кримінальним процесуальним законодавством України/повний витяг з інформаційно-аналітичної системи «Облік відомостей про притягнення особи до кримінальної відповідальності та наявності судимості». Така довідка генерується через офіційний Державний портал електронних послуг Дія.
- Свідоцтво про зміну імені — в разі зміни прізвища, імені, по батькові.
- Рішення місцевої державної адміністрації, виконавчого органу місцевої ради або суду про встановлення над дитиною-сиротою, дитиною, позбавленою батьківського піклування, опіки, піклування, — для законних представників неповнолітніх дітей загиблого (померлого).
- Відмова, заява, інший правочин, завірений відповідно до Закону України «Про нотаріат» (за наявності);
- Рішення суду, яке набрало законної сили та стосується призначення ОГД (за наявності).
- Інші документи щодо призначення та виплати ОГД (за наявності).
- Довідка за реквізитами одержувача.
- Копія витягу з наказу командира військової частини про виключення зі списків військової частини у звʼязку із загибеллю (смертю) військовослужбовця.
- Витяг із послужного списку особової справи військовослужбовця про склад сімʼї.
- Грошовий атестат із зазначенням інформації про виплати військовослужбовця.
Важливо! Документи, складені іноземною мовою, слід подавати разом із засвідченим у встановленому законом порядку їх перекладом на українську.
За потреби замість свідоцтва про актовий запис можна надати повний або частковий витяг із Державного реєстру актів цивільного стану або інший документ, який підтверджує актовий запис або його відсутність.
Хто має право отримати одноразову грошову допомогу
ОГД в разі загибелі військовослужбовця можуть отримати:
- батьки;
- один із подружжя, який не одружився вдруге, незалежно від того, виплачується йому пенсія чи ні;
- діти, які не мають (і не мали) своїх сімей;
- діти, які мають свої сім’ї, але стали особами з інвалідністю до досягнення повноліття;
- діти, обоє з батьків яких загинули або пропали безвісти;
- утриманці загиблого (померлого), яким у зв’язку з цим виплачується пенсія.
Важливо! Члени сімей загиблих Захисників чи Захисниць України мають право на отримання безоплатної вторинної правничої допомоги, яка передбачена Законом України «Про безоплатну правничу допомогу».
Алгоритм погоджень на виплати ОГД виглядає таким чином:
- Усі копії завіряють у ТЦК СП, який приймає документи для виплати одноразової допомоги та не пізніше 7 робочих днів після надходження всіх документів надсилає їх обласному (Київському міському) ТЦК та СП за підпорядкуванням.
- Обласний (Київський міський) ТЦК та СП готує Висновок та Доповідь про результати проведеної роботи щодо встановлення осіб, які можуть звернутись за одноразовою грошовою допомогою, які скеровують на Департамент соціального забезпечення Міністерства Оборони України.
- Після того, як головний розпорядник бюджетних коштів (структурні підрозділи апарату Міністерства оборони України і Генерального штабу Збройних Сил України) прийняв рішення щодо призначення ОГД (відмови у призначенні, повернення документів на доопрацювання – у разі коли документи подано не в повному обсязі, потребують уточнення чи подано не за належністю), Департамент соціального забезпечення не пізніше 3 робочих днів доводить його до фінансово-економічного управління Командування Сухопутних військ Збройних Сил України для інформування обласних (Київського міського, районних, міських) ТЦК та СП, та, у разі її призначення,- готує проєкти розподілів відкритих асигнувань для виплати допомоги в порядку черговості відповідно до дати надходження документів з обласного (Київського міського) ТЦК та СП.
- Виплачує ОГД обласний (Київський міський) ТЦК та СП на підставі наказу не пізніше 5 робочих днів з дня відкриття асигнувань, перераховуючи кошти на рахунок в установі банку державного сектора, зазначений отримувачем допомоги у його заяві.
- Призначена сума ОГД у Міністерстві оборони України, військовій частині А0515, Державній спеціальній службі транспорту та підпорядкованих їм військових частинах виплачується поетапно:
– на першому етапі — 1/5 від призначеної суми ОГД;
– залишок невиплаченої суми ОГД (4/5 від призначеної суми) — щомісячно, частками впродовж 40 наступних місяців.
Тобто, держава одразу сплачує членам сімей загиблих Захисників та Захисниць України близько 3 млн грн, а далі — по 300 тис. грн щомісяця протягом 40 наступних місяців.
Ви можете отримати індивідуальну консультацію через онлайн-чат Мережі правового розвитку. Чат працює щодня з 10:00 до 16:00. Допомогу надають юристи та юристки правозахисних організацій, які входять до складу Мережі правового розвитку.
Матеріал створено за підтримки міжнародної благодійної платформи GlobalGiving, Фонду Чарльза Стюарта Мотта. Зміст публікації є виключно відповідальністю громадської спілки «Мережа правового розвитку».
P. S. Більше актуальної інформації на правову та гуманітарну тематику – у спецрубриці #StandWithUkraine. В ній акумулюємо матеріали, які можуть стати в нагоді тим, хто страждає, чиї права порушуються внаслідок війни рф проти України.
ВИ МОЖЕТЕ НАШУ РОБОТУ СВОЇМ ВНЕСКОМ |
Будьте в курсі кожної новини та події – підпишіться на наш Telegram-канал: https://t.me/LegalDevelopmentNetwork
Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.
Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!
Надрукуйте постер
Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi
Станьте волонтером
Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим
Потрiбна консультацiя?
Онлайн
Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).
В офiсi
Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.
Приєднатися
Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.
Підтримати
Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.