Один із батьків перешкоджає побаченням із дитиною за рішенням суду: як діяти
Дата публікації: 04.07.2025
Які правові механізми передбачає законодавство України для забезпечення виконання судового рішення та захисту батьківських прав? Що робити, коли один із батьків перешкоджає реалізації батьківського обов’язку з виховання дитини? Алгоритм дій подає юрист Хмельницької ГО «Подільська правова ліга» Микола Лозінський.

Визначення місця проживання дитини одним із батьків — завжди емоційна та дискусійна тема. Адже далеко не завжди батьки доходять згоди про те, «хто із них бажає кращого своїй дитині». На практиці вони часто стикаються із систематичним перешкоджанням у реалізації права на побачення. Один із батьків уникає спілкування, не відповідає на телефонні дзвінки, повідомляє, що дитина не бажає спілкуватися та не забезпечує виконання встановленого графіку побачень.
Сімейний кодекс України, зокрема ст. 150, 157 та ст. 12 та Законом України «Про охорону дитинства» передбачають, що батьки зобов’язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров’я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці.
Тобто законодавство чітко визначає обов’язок батьків виховувати дитину, окрім обов’язку утримувати її до досягнення нею повноліття. Проте, як все ж таки діяти коли один із батьків перешкоджає реалізації батьківського обов’язку по вихованню дитини?
Алгоритм можливих дій
1. Якщо суд визначив графік побачень, а інша сторона його не дотримується, необхідно отримати виконавчий лист за цим рішенням та подати його до державної виконавчої служби.
У виконавчому провадженні виконавець має право:
- винести постанову про відкриття провадження;
- провести виконавчі дії за місцем проживання боржника (з ким проживає дитина);
- скласти акт про невиконання рішення суду;
- накласти штраф та подвійний штраф у випадку повторного невиконання рішення суду;
2. Паралельно доцільно звернутися з письмовою заявою до служби у справах дітей за місцем проживання дитини. Служба у справах дітей зобов’язана:
- провести профілактичну бесіду з обома батьками;
- зафіксувати факт перешкоджання у спілкуванні з дитиною;
- надати висновок про доцільність або недоцільність обмеження того з батьків, хто чинить перешкоди.
3. У разі умисного, систематичного невиконання рішення суду після вжитих виконавчих заходів виконавець має право направити матеріали до поліції для відкриття кримінального провадження за ст. 382 Кримінального Кодексу України — невиконання судового рішення.
Також таким правом на звернення до поліції не обмежений один із батьків, якому інший чинить перешкоди у спілкуванні.
4. Якщо попередні дії не дали результату, варто звернути увагу на зміст рішення суду, яким було встановлено графік побачень. Часто у таких рішеннях зазначається, що «графік побачень визначається за бажанням самої дитини». Це означає, що дитина має право самостійно вирішувати, чи хоче вона бачитися з одним із батьків. У подібних ситуаціях нерідко виникають випадки маніпуляцій — коли один з батьків впливає на дитину або створює обставини, які фактично перешкоджають зустрічам з іншим з батьків, прикриваючись бажанням самої дитини.
Таким чином, необхідно звертатись до суду із заявою позовною заявою про зміну порядку участі батька/матері у вихованні дитини та спілкування з нею.
Дана дія вимагає клопіткої роботи для збирання доказів, які належним чином дадуть стверджувати про те, що один із батьків створює штучні перешкоди. Вони можуть виражатися у навіюванні дитині хибного уявлення про батьків, маніпулюванні, забороні побачень через погану поведінку дитини та інші.
Фіксація порушень
Для підтвердження систематичного невиконання рішення суду рекомендуємо:
- зберігати докази спроб встановлення контакту (СМС, скріншоти дзвінків, заяви до поліції чи органів опіки);
- залучати свідків під час спроб побачення з дитиною;
- у разі відмови надати дитину для побачення, спілкування — викликати поліцію для складання акту про інцидент;
- зверненутися до державного виконавця про складання акту порушення виконання рішення суду та накладення штрафу.
Зверніть увагу! За загальним правилом місце проживання дитини, яка не досягла 10 років, ухвалюється за згодою батьків, а після досягнення дитиною 10 років враховуєтсья і думка дитини.
Тому у першому випадку, щоб дізнатися бажання дитини віком до 10 років щодо побачення з одним із батьків, слід залучати психолога.
Висновок
Перешкоджання у виконанні графіку побачень батька з дитиною є грубим порушенням норм Сімейного кодексу України та рішення суду, що може бути підставою як для примусового виконання рішення, так і для перегляду умов проживання дитини.
Кожне перешкоджання виконання рішення суду на побачення дитини з батьками потребує детального вивчення ситуації та злагодженого підходу для вирішення проблеми, для того, щоб не нашкодити самій дитині.
Джерела
Сімейний кодекс України ст. 150-160.
Закон України «Про охорону дитинства» ст. 12.
Закон України «Про виконавче провадження» ст. 64-1.
Кримінальний кодекс України ст. 382.
Судова практика: Справа № 638/21200/24; № 753/10510/24.
Титульне фото до статті: Depositphotos.com
Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.
Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!
Надрукуйте постер
Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi
Станьте волонтером
Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим
Потрiбна консультацiя?
Онлайн-чат
Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).
Чат-бот
Поставте питання через LawLink Bot в будь-який зручний спосіб. LawLink Bot — це розумний та цифровий юридичний помічник, якого створила Мережа правового розвитку.

Приєднатися
Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

Підтримати
Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.