Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Оновлений Кримінальний кодекс: чи потрібна письмова згода на секс

Від 11 січня цього року в Україні діє оновлений Кримінальний кодекс. Зокрема у нього внесено положення однієї з європейських конвенцій. Суть його в тому, що будь-яка людина після статевого акту може заявити у поліцію, що не давала на нього згоди. Таке формулювання викликало резонанс серед українців – не зовсім зрозуміло, що саме означає ця «згода» і в якому форматі вона має бути. Роз’яснення подає юристка Кам’янець-Подільскього офісу Мережі правового розвитку Богдана Яворницька.  

Від 11 січня 2019 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Кримінального (КК) та Кримінального процесуального кодексів (КПК) України з метою реалізації положень Конвенції Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству та боротьбу з цими явищами».
Ухвалені зміни стосуються криміналізації: домашнього насильства (ст.126-1 КК України), примушування до шлюбу (ст.151-2 КК України), а також кримінальної відповідальності за невиконання обмежувальних заходів або обмежувальних приписів та непроходження програми для кривдників (ст. 390-1 КК України).
Максимальне покарання для домашніх насильників передбачає позбавлення волі на строк до двох років.
Найбільш жвавe обговорення викликали дві статті КК України: «Зґвалтування» (ч. 1 ст.152 КК) та «Примушування до вступу в статевий зв’язок» (ч.1 та 2 ст. 154 КК).

Так, у законодавство внесено положення однієї із європейських конвенцій, суть якого в тому, що будь-яка людина після статевого акту може заявити у поліцію, що не давала на нього згоди.

У Законі про це сказано так: «Вчинення дій сексуального характеру, пов’язаних із вагінальним, анальним або оральним проникненням у тіло іншої людини з використанням геніталій або будь-якого іншого предмета, без добровільної згоди потерпілої особи (зґвалтування) — карається позбавленням волі на строк від трьох до п’яти років».

Саме ця норма викликала суспільний резонанс. З такого формулювання не зовсім зрозуміло, що саме означає ця «згода» і в якому форматі вона має бути виражена: письмово, усно, зафіксована на відео?..

Щодо примушування до вступу в статевий зв’язок, Закон тепер говорить:
«1. Примушування особи без її добровільної згоди до здійснення акту сексуального характеру з іншою особою -карається штрафом до п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арештом на строк до шести місяців. 2. Примушування особи без її добровільної згоди до здійснення акту сексуального характеру з особою, від якої потерпіла особа матеріально або службово залежна, – карається штрафом до однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеженням волі на строк до двох років…»

Шукати пояснення варто у Кримінальному кодексі, точніше у примітці до ст. 152: «Згода вважається добровільною, якщо вона є результатом вільного волевиявлення особи, з урахуванням супутніх обставин».
Тобто, не потрібно оформлювати добровільну згоду на секс письмово, покарання у вигляді позбавлення волі також за це не передбачається.
Окрім цього, в Україні діє презумпція невинуватості: жодна людина не є злочинцем, допоки такою її не визнає суд.
Заяви про те, що хтось займався сексом без згоди недостатньо для того, щоб засудити людину. На це потрібні докази, як передбачає Кримінальний процесуальний кодекс, що людину зґвалтували або людина не усвідомлювала, що з нею відбувається.

P.S. Офіси Мережі правового розвитку створені та працюють за підтримки  програмної ініціативи «Права людини та правосуддя» Міжнародного Фонду «Відродження».

Погляди, відображені у цьому матеріалі, належать його авторам і можуть не співпадати з думкою Міжнародного фонду «Відродження».

 

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
з понедiлка по п'ятницю
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×