Опіка, піклування та догляд за літньою людиною: в чому різниця
Дата публікації: 15.06.2023
Консультацію на затребувану тему юристка Білоцерківської ГО «Правова єдність» Людмила Власенко підготувала з огляду на запитання щодо опіки та піклування, з якими місцеві мешканці часто звертаються до організації по правову допомогу.
Офіційно оформлена опіка або піклування над непрацездатною людиною дозволяє захистити її інтереси та забезпечити гідні умови життя. Опікуни/піклувальники зобов’язані піклуватися про побут, харчування, особистої гігієни та стан здоров’я своїх підопічних.
Встановлення опіки/піклування над недієздатною фізичною особою
Відповідно до Цивільного кодексу України, опіка/піклування в Україні може встановлюватися над:
- фізичними особами, які визнані недієздатними;
- фізичними особами з обмеженою дієздатністю.
Оформити опіку/піклування можуть:
- родичі, які проживають на одній території з особою, яка потребує опіки/піклування;
- батьки, діти, брати та сестри особи, яка потребує опіки/піклування (незалежно від місця їх реєстрації);
- територіальні органи опіки та піклування;
- психіатричні медичні установи.
На роль потенційних опікунів/піклувальників можуть претендувати тільки повнолітні громадяни з повною дієздатністю. Вони мають пройти медичний огляд і спеціальні підготовчі курси.
Як оформити опіку та піклування
Перед тим, як оформлювати опіку/піклування, необхідно довести, що людина потребує вашого повного піклування. Тобто визнання особи недієздатною потребує перевірки юридичних та медичних критеріїв. До них належить наявність у неї психічних розладів, нездатність контролювати свої дії та неможливість об’єктивно оцінювати свої вчинки.
Отже, щоб встановити опіку/піклування над особою, яка цього потребує, необхідно:
- Звернутися
до місцевого органу опіки та піклування і отримати рішення про можливість
призначення опікуна/піклувальника особі.
- Подати заяву до суду за місцем проживання особи над якою встановлюється опіка/піклування, або за місцем проживання потенційного опікуна/піклувальника.
- У заяві про визнання фізичної особи недієздатною/обмежено дієздатною, мають бути викладені обставини, що свідчать про хронічний, стійкий психічний розлад, внаслідок чого особа не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними.
- До заяви мають бути додані докази на підтвердження психічного стану: довідка про стан здоров’я та виписка з історії хвороби.
Суд, ухвалюючи рішення про визнання фізичної особи недієздатною/обмежено дієздатною, встановлює над нею відповідно опіку/піклування і за поданням органу опіки та піклування призначає їй опікуна/піклувальника. Рішення суду після набрання ним законної сили суд надсилає органу опіки та піклування, органам ведення Державного реєстру виборців за місцем проживання фізичної особи.
Важливо! Строк дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною визначає суд, але цей термін не може перевищувати двох років. Фізична особа визнається недієздатною з моменту набрання законної сили рішенням суду про це.
Оформлення постійного догляду над непрацездатними особами та особами похилого віку
Процедура встановлення постійного догляду оформляється простіше за опікунство та піклування, адже немає необхідності в судовому порядку визнавати людину недієздатною.
Оформлення постійного догляду мають право отримати особи, які перебувають у складних життєвих обставинах та не можуть самотужки забезпечувати побутове самообслуговування.
За ким можна здійснювати догляд
Догляд здійснюється за:
- особами з інвалідністю I чи ІІ групи ( крім тих, хто потребує допомоги внаслідок психічного розладу);
- громадянами похилого віку з когнітивними порушеннями;
- тими, хто досяг 80-річного віку;
- невиліковно хворими, які через порушення функцій організму не можуть самостійно пересуватися та самообслуговуватися.
Зверніть увагу! Якщо догляду потребує дієздатна особа, яка усвідомлює свої дії, але у зв’язку зі станом здоров’я потребує стороннього догляду, в такому випадку потрібна обов’язкова згода про отримання догляду. Тому йдеться про людину літнього віку/пенсіонера/ку з когнітивними порушеннями, він/вона також має написати заяву про те, аби йому/їй призначили особу, яка буде здійснювати постійний догляд.
Оформити догляд над вказаною вище категорією осіб може фізична особа, яка надає соціальні послуги з догляду без провадження підприємницької діяльності на непрофесійній основі, без проходження навчання та дотримання державних стандартів соціальних послуг, особа з числа членів своєї сім’ї, які спільно з нею проживають, пов’язані спільним побутом, мають взаємні права та обов’язки.
Для оформлення постійного догляду за особою, яка його потребує, потрібно звернутися до органу опіки та піклування і надати наступний перелік документів:
- заяву про те, що особа хоче здійснювати постійний догляд за особою, яка потребує догляду;
- копії паспорту особи, яка буде здійснювати догляд, та особи, щодо якої буде здійснюватися догляд;
- медичну довідку особи, яка буде здійснювати догляд;
- довідку щодо реєстрації місця проживання;
- документи щодо права власності на майно або право користування ним;
- довідку лікарської комісії, яка підтверджує те, що особа потребує постійного стороннього догляду іншої особи.
Які документи підтверджують потребу в догляді
- Для громадян похилого віку внаслідок когнітивних порушень — висновок лікарської комісії медичного закладу щодо потреби в догляді громадян похилого віку внаслідок когнітивних порушень за формою, затвердженою МОЗ;
- Для осіб з інвалідністю — копія довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією;
- Для невиліковно хворих осіб, які через порушення функцій організму не можуть самостійно пересуватися та самообслуговуватися, — висновок лікарської комісії медичного закладу щодо потреби в догляді — за формою, затвердженою МОЗ.
Матеріал створено за підтримки міжнародної благодійної платформи GlobalGiving та LegalEmpowermentFund (програма FundforGlobalHumanRights) та Мережі правового розвитку. Зміст публікації є виключно відповідальністю громадської спілки «Мережа правового розвитку» і не обов’язково відображає погляди попередньо згаданих організацій.
P. S. Більше актуальної інформації на правову та гуманітарну тематику – у спецрубриці #StandWithUkraine. В ній акумулюємо матеріали, які можуть стати в нагоді тим, хто страждає, чиї права порушуються внаслідок війни рф проти України.
ВИ МОЖЕТЕ НАШУ РОБОТУ СВОЇМ ВНЕСКОМ |
Будьте в курсі кожної новини та події – підпишіться на наш Telegram-канал: https://t.me/LegalDevelopmentNetwork
Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.
Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!
Надрукуйте постер
Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi
Станьте волонтером
Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим
Потрiбна консультацiя?
Онлайн
Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).
В офiсi
Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.
Приєднатися
Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.
Підтримати
Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.