facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Оподаткування та звітність у період війни в Україні

Дата публікації: 11.03.2022

Як сплачувати податки, як звітувати, коли у країні війна? У людей виникають мільйони питань, держава оперативно приймає законодавчі акти з урахуванням ситуації… Юристка Хмельницької громадської організації «Подільська правова ліга» Анастасія Площинська підготувала консультацію, яка допоможе розібратися, як війна змінила правила сплати податків та подання звітності для фізичних, юридичних осіб і ФОПів.

Торгово-промислова палата України підтверджує, що обставини, які склались внаслідок війни з 24 лютого 2022 року до їх офіційного закінчення, є надзвичайними, невідворотними та об’єктивними обставинами для суб’єктів господарської діяльності та/або фізичних осіб:

  • за договором,
  • за окремим податковим та/чи іншим зобов’язанням/обов’язком, виконання яких/-го настало згідно з умовами договору, контракту, угоди, законодавчих чи інших нормативних актів і виконання відповідно яких/-го стало неможливим у встановлений термін внаслідок настання таких форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили).

Водночас підприємці, які можуть платити податки в цей час, виконуючи свій обов’язок, будуть підтримувати Україну.

Так, 7 березня набрали чинності наступні Закони України:

  • Закон України «Про захист інтересів суб’єктів подання звітності та інших документів у період дії воєнного стану або стану війни» від 03.03.2022 р. № 2115-IX (законопроєкт № 7121);
  • Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо особливостей оподаткування та подання звітності у період дії воєнного стану» від 03.03.2022 р. № 2118-IX (законопроєкт № 7125).

Закон № 2115 не поширюється на податкові відносини, але дає відстрочку та/або звільняє від відповідальності за неподання звітності, бухгалтерських документів, аудиторських висновків тощо.

Закон № 2118 передбачає:

  • звільнення від відповідальності у разі неможливості виконання платниками податків своїх обовʼязків;
  • припинення та скасування податкових перевірок, що не розпочалися;
  • що передання майна ЗСУ не розглядається як операція з реалізації для цілей оподаткування, а його вартість повністю враховується у витратах;
  • встановлення особливості обігу підакцизних товарів, зокрема щодо передання пального ЗСУ.

Всі сили – для спільної мети, а бюрократичні процедури – після війни

Верховна Рада України прийняла Закон №7121 – «Про захист інтересів суб’єктів подання звітності та інших документів у період дії воєнного стану або стану війни» (відстрочка звітності), яким скасовує перевірки щодо подання будь-яких звітів на час воєнного стану. Згідно з ним:

• Фізичні та юридичні особи, ФОПи подають податкові, облікові, фінансові, бухгалтерські, розрахункові, аудиторські звіти та будь-які інші документи, через 90 календарних днів після припинення чи скасування воєнного стану або стану війни за весь період неподання звітності чи обов’язку подати документи.

• В період дії воєнного стану або стану війни, а також протягом 3 місяців після його завершення, не застосовується адміністративна та кримінальна відповідальність за неподання чи несвоєчасне подання звітності або документів до фізичних осіб, фізичних осіб-підприємців, юридичних осіб.

• Особи, які не мають фізичної можливості подати звітність чи документи у зв’язку з безпосередніми наслідками їх участі у бойових діях, звільняються від адміністративної та кримінальної відповідальності та подають звітність чи документи не пізніше 30 календарних днів з дня закінчення наслідків, які унеможливлювали їх подання.

Що ж робити з податками?

Багато людей під час не можуть працювати, багато змушені виїхати за кордон. А що ж у робити з податками? Відповідь на це питання можна знайти в Законі №7125 – «Про особливості оподаткування та подання звітності у період дії воєнного стану».

  • Якщо не можете заплатити податки, подати звітність вчасно, відповідальність за порушення податкового законодавства не настане, якщо протягом 3 місяців з дня закінчення воєнного стану обов’язок буде виконано.
  • Податкові перевірки не розпочинаються, а розпочаті перевірки зупиняються.
  • Платники податків, які беруть участь у воєнних діях і не дотримали термінів виконання податкових обов’язків, звільняються від відповідальності за невиконання податкових обов’язків.
  • Операції з добровільної передачі або відчуження коштів, товарів, у тому числі підакцизних, надання послуг на користь Збройних сил України та підрозділів територіальної оборони, без попереднього або наступного відшкодування їх вартості, не вважаються операціями з реалізації для цілей оподаткування.
  • Сума відшкодування вартості пального, витраченого на послуги із забезпечення потреб Збройних сил України та підрозділів територіальної оборони, не оподатковується.
  • Вважаються діючими ліцензії, по яких до припинення або скасування воєнного стану на території України не сплачено черговий платіж.

P. S. Будьте в курсі кожної новини та події – підпишіться на наш Telegram-канал: https://t.me/LegalDevelopmentNetwork

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×