facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Основне про новий закон про мобілізацію та військову службу: обмеження прав ухилянтів, обов’язки військовозобов’язаних, рекрутинг, дерслужба, військовий облік за кордоном та соцзахист воїнів

Дата публікації: 14.04.2024

Нововведення в законі про мобілізацію* проаналізував і коментує юрист ГО «Центр економічно-правового розвитку» Андрій Корбецький. У третій частині огляду** — про процес мобілізації, обмеження прав ухилянтів, нові обов’язки військовозобов’язаних, рекрутинг, бронювання, держслужбу, військовий облік за кордоном та соцзахист воїнів.

Андрій Корбецький,
юрист ГО «Центр економічно-правового розвитку» .

Процес мобілізації

— Місцеві державні органи, адміністрації зобов’язані, а не сприяють мобілізації, як раніше.

—  Посилення участі національної поліції в процесі моблізації.

— Мобілізація транспортних засобів можлива (за рішенням МО) в разі наявності у власності більше одного транспортного засобу.

— Громадяни, які перебувають на військовому обліку, в добровільному порядку реєструють свій електронний кабінет призовника, військовозобов’язаного чи резервіста.

Обмеження прав ухилянтів

— Встановлюються тимчасові обмеження ухилянтів за позовом ТЦК про виконання обов’язку (обов’язків) військовозобов’язаним, резервістом у праві керування транспортними засобами, крім випадків коли  встановлення такого обмеження позбавляє особу основного законного джерела засобів для існування або транспортний засіб використовується у зв’язку з інвалідністю чи перебуванням на утриманні особи з інвалідністю I, II групи, визнаної в установленому порядку, або дитини з інвалідністю.

Нові обов’язки військовозобовʼязаних громадян

— Пройти медогляд під час мобілізації.

— Уточнити свої дані в ЦНАП/ТЦК/електронний кабінет військовозобов’язаного.

— Постійно носити з собою військово-обліковий документ (ВОД) під час дії воєнного стану.

Рекрутинг

— Рекрутинг проводиться у ЦНАПі, центрах зайнятості та центрах рекрутингу (тільки добровільно)

— Прямий призов у військові частини через рекрутинг.

Військова служба

— Мобілізований під час підготовки — рекрут (його не можна задіяти ніде, крім підготовки; визначаються можливості, фізична спроможність, фактична придатність; менше грошове забезпечення).

— Повністю прибирається можливість відправити громадянина непідготовленим на фронт.

— Базова військова служба — рекрут.

— З’явилася можливість проходження військової служби за призовом засуджених осіб, які звільнені від відбування покарання з випробуванням, крім тих, хто засуджений за вчинення злочинів проти основ національної безпеки України.

Бронювання:

— в органах державної влади, інших державних органах, органах місцевого самоврядування на посадах;

— на підприємствах, в установах і організаціях, яким встановлено мобілізаційні завдання (замовлення), у разі якщо це необхідно для виконання встановлених мобілізаційних завдань (замовлень);

— на підприємствах, в установах і організаціях, які є критично важливими для забезпечення потреб Збройних Сил України, інших військових формувань або функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, у тому числі кінцеві бенефіціарні власники таких підприємств, які не є їх працівниками (визначає Уряд);

— перегляд заброньованих осіб.

Державна служба

— Особу приймають на державну службу, тільки якщо вона проходила базову військову службу або військову службу (крім непридатних до військової служби).

— Особу призначають на посаду прокурора, тільки якщо вона проходила базову військову службу або військову службу (крім непридатних до військової служби).

— Відбір у поліцію відбувається тільки після проходження базової загальновійськової підготовки або військової служби.

Військовий облік за кордоном

—  Військовий облік за кордоном (визначає Уряд).

— Вчинення консульських дій у закордонних дипломатичних установах України в умовах воєнного стану за заявами громадян України чоловічої статі віком від 18 до 60 років, які не оновили персональні дані у строки, визначені цим Законом, здійснюється за умови одночасного їх оновлення.

— Оформлення паспорта громадянина України та паспорта громадянина України для виїзду за кордон розміщеним за межами України відокремленим підрозділом (філією, представництвом) державного підприємства, що належить до сфери управління Державної міграційної служби, громадянам України чоловічої статі віком від 18 до 60 років здійснюється за умови наявності у вказаних осіб військово-облікових документів.

Соціальний захист

— Відпустка 90 днів (без поділу на частини) після полону для тих, хто продовжує служити.

— Збереження виплат (зокрема добових) для військовослужбовців, які виведені у розпорядження у зв’язку з потребою у тривалому лікуванні (в тому числі за кордоном), а також у зв’язку з перебуванням у відпустці для лікування у зв’язку з хворобою або відпустці для лікування після поранення (контузії, травми або каліцтва).

— Встановлення виплати винагороди та додаткової відпустки (до 15 календарних днів на рік) за знищене (захоплене) озброєння та військову, бойову (спеціальну, спеціалізовану) техніку.

— Право військовослужбовців, які уклали перший контракт, на отримання сертифікату на купівлю транспортного засобу.

— Закріплення на рівні Закону виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовця в період дії воєнного стану в розмірі 15 млн грн.

Закон про мобілізацію (Проєкт про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку) Верховна Рада України ухвалила 11 квітня 2024 року. Остаточна редакція документу стане відомою після його офіційного опублікування. Чинності документ набуде через місяць після підписання його Президентом.

**Першу та другу частини огляду читайте за посиланнями:

Основне про новий закон про мобілізацію та військову службу: відстрочка та мобілізація за бажанням

Основне про новий закон про мобілізацію та військову службу: підстави для звільнення з військової служби, звільнення за сімейними обставинами та вишкіл

Матеріал створено за підтримки міжнародної благодійної платформи GlobalGiving, Фонду Чарльза Стюарта Мотта. Зміст публікації є виключно відповідальністю громадської спілки «Мережа правового розвитку».

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×