Евакуація бізнесу: особливості переведення працівників на роботу в іншу місцевість (+зразок документа)
Дата публікації: 29.04.2022
Триває евакуація бізнесу з територій проведення бойових дій до безпечніших регіонів України. У зв’язку з цим виникає питання, як перевести працівників на роботу разом із підприємством в іншу місцевість. Такий процес є зміною істотних умов праці, тому потрібно врахувати деякі важливі нюанси, щоб уникнути порушення прав працівника. Які саме, роз’яснює консультантка Мережі правового розвитку з фінансів та оподаткування Анна Карпенко.
Повідомлення працівників
Хоча Закон №2136 «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» і відмінив норму в частині 2 статті 32 Кодексу законів про працю України (КЗпП) стосовно повідомлення працівників про зміну істотних умов праці за два місяці, керівництво має повідомити працівників про рішення щодо переїзду підприємства. Мінекономіки зазначає, що повідомити працівників необхідно не пізніше допуску до роботи зі зміненими умовами праці.
Для цього підприємство може направити працівникам листа* (або ознайомити їх на робочому місці) з повідомленням про те, що у зв’язку із запровадженням воєнного стану підприємство переїжджає за іншою адресою і запропонувати переведення на роботу в іншу місцевість разом з підприємством.
Випадки, які можуть виникнути при переведенні
Працівник дає згоду на переведення
У разі погодження на переведення працівник має право на відшкодування витрат та одержання інших компенсацій відповідно до ст. 120 КЗпП та Постанови Кабміну №255:
- вартість проїзду працівника і членів його сім’ї;
- витрати по перевезенню майна;
- добові за час перебування в дорозі;
- одноразова допомога на самого працівника і на кожного члена сім’ї, який переїжджає;
- заробітна плата за дні збору в дорогу і влаштування на новому місці проживання, але не більше шести днів, а також за час перебування в дорозі.
Видається наказ по підприємству про переведення працівника на роботу в іншу місцевість з відшкодуванням зазначених витрат і компенсацій.
Зауважимо, що переведення здійснюється за тією ж спеціальністю, кваліфікацією чи посадою.
Працівник НЕ дає згоди на переведення
Якщо працівник відмовляється від пропозиції підприємства про переведення, тоді трудовий договір з таким працівником припиняється відповідно до п. 6 ст. 36 КЗпП, а саме через відмову:
- від переведення на роботу в іншу місцевість разом з підприємством, установою, організацією;
- від продовження роботи у зв’язку із зміною істотних умов праці.
Працівник не проти переведення, але не може поїхати
Мінекономіки роз’яснює, що працівники, які прямо не відмовилися від такої зміни істотних умов праці, але не можуть у зв’язку з воєнними діями переїхати у нове місцезнаходження підприємства, не можуть бути звільнені відповідно до п. 6 ст. 36 КЗпП.
Таких працівників пропонується відправити у простій, відпустку без збереження заробітної плати або призупинити дію трудового договору.
Отже, підприємство, яке вирішило евакуюватися в інше місцезнаходження, має вирішити кадрові питання щодо переведення працівників. Працівники, які погодяться, зможуть переїхати зі своєю родиною і майном, а також отримати належну компенсацію витрат. Тих, хто відмовиться, доведеться звільнити, а для інших – прийняти тимчасові заходи у вигляді простою, відпустки або призупинення договору.
*Зразок листа-повідомлення
НА БЛАНКУ ПІДПРИЄМСТВА
Вих.№ ____
Від “___” __________ 2022р.
Працівнику
ПІБ
Даним листом повідомляємо, що у зв’язку із запровадженням воєнного стану керівництвом прийнято рішення (Наказ/Протокол №__ від ___.______2022р.) про зміну місцезнаходження офісу/цеху/тощо з м. _______________ до м. _______________ (адреса) з ___.________ 2022 р.
У зв’язку з цим пропонуємо Вам переведення на роботу в іншу місцевість разом із підприємством.
У разі Вашої згоди на переведення Ви маєте право на відшкодування витрат та одержання інших компенсацій у зв’язку з переведенням на роботу в іншу місцевість відповідно до ст. 120 КЗпП.
У випадку Вашої відмови від переведення разом із підприємством трудовий договір із Вами буде припинено ___._______ 2022 р. на підставі п. 6 ст. 36 КЗпП.
Просимо Вас повідомити про своє рішення або про обставини за якими Ви не можете здійснити переїзд до ____._______ 2022 р.
Керівник ПІБ
З листом ознайомлена(ий):
ПІБ
Дата
Джерела:
Кодекс законів про працю: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/322-08#Text
Закон України №2136-ІХ від 15.03.2022р.: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2136-20#top
Коментар Мінекономіки до ЗУ №2136 від 15.03.2022р.: https://www.me.gov.ua/Documents/Detail?lang=uk-UA&id=7ca63edc-a033-4a4e-a29b-9157cb5a69a2&title=KomentarMinekonomikiDoZakonuUkrainiVid15-Bereznia2022-R-2136-ikhproOrganizatsiiuTrudovikhVidnosinVUmovakhVonnogoStanu
Постанова КМУ №255 від 02.03.1998 р.: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/255-98-%D0%BF#Text
Отримати детальнішу консультацію можна за телефоном 096-032-35-38. Консультантка на зв’язку із 11:00 до 13:00, понеділок – п’ятниця
P. S. Більше актуальної інформації на правову та гуманітарну тематику – у спецрубриці #StandWithUkraine. В ній акумулюємо матеріали, які можуть стати в нагоді тим, хто страждає, чиї права порушуються внаслідок війни рф проти України.
ВИ МОЖЕТЕ НАШУ РОБОТУ СВОЇМ ВНЕСКОМ |
Будьте в курсі кожної новини та події – підпишіться на наш Telegram-канал: https://t.me/LegalDevelopmentNetwork
Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.
Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!
Надрукуйте постер
Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi
Станьте волонтером
Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим
Потрiбна консультацiя?
Онлайн
Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).
В офiсi
Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.
Приєднатися
Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.
Підтримати
Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.