facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Особисте розпорядження війсковослужбовця на випадок його загибелі: що потрібно знати

Дата публікації: 12.07.2024

Механізм та строки передачі військовослужбовцем оригіналу особистого розпорядження, складеного на випадок своєї загибелі (смерті), про виплату одноразової грошової допомоги особі (особам) за його вибором, визначається постановою № 550, яку Кабмін України ухвалив 14 травня поточного року. Які права дає цей документ, як його скласти та послуговуватися ним, розʼяснює юрист ГО «Молодіжний ініціативний центр» Андрій Мицак. 

Андрій Мицак, юрист ГО «Молодіжний ініціативний центр».

Особисте розпорядження складається письмово в довільній формі із зазначенням:

  • військового звання,
  • прізвища, імені та по батькові (за наявності),
  • дати народження,
  • місця проживання чи перебування (реєстрації місця проживання),
  • реєстраційного номера облікової картки платника податків військовослужбовця, військовозобов’язаного або резервіста, який призваний на навчальні (перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, 
  • місця і часу складення особистого розпорядження.

В особистому розпорядженні обов’язково зазначаються частки належної до виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), а також особи, яким здійснюватимуться такі виплати.

Також можуть зазначатися відомості щодо територіального центру комплектування та соціальної підтримки, яким призваний/прийнятий на військову службу військовослужбовець, або номер військової частини, в якій він проходить військову службу, номери засобів зв’язку, адреси електронної пошти.

Особисте розпорядження повинно бути особисто підписане військовослужбовцем, що його складав. Справжність підпису на особистому розпорядженні засвідчує командир військової частини або нотаріус.

У разі складення особистого розпорядження військовослужбовцем СБУ справжність підпису на особистому розпорядженні засвідчує начальник (керівник) підрозділу Центрального управління, регіонального органу, закладу, установи СБУ, штабу Антитерористичного центру при СБУ або нотаріус, а у разі складення військовослужбовцем іншого органу або військового формування, крім Збройних Сил, зазначеного у підпункті 1 пункту 1 статті 3 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», — командир/керівник підрозділу органу (служби, військового формування) або нотаріус.

Оригінал особистого розпорядження передається  командиру військової частини, командиру/керівнику підрозділу органу (служби, військового формування) в день засвідчення на ньому справжності підпису або в десятиденний строк з дня засвідчення підпису (у разі засвідчення справжності підпису на особистому розпорядженні нотаріусом), про що робиться відповідний запис на копії особистого розпорядження. Копія особистого розпорядження зберігається у його автора.

Після засвідчення справжності підпису оригінал особистого розпорядження:

  • передається командиром військової частини, командиром/керівником підрозділу органу (служби, військового формування) до служби діловодства (канцелярії) військової частини,
  • реєструється в установленому порядку,
  • надсилається для зберігання до територіального центру комплектування та соціальної підтримки;
  • долучається до особової справи військовослужбовця СБУ, іншого органу або військового формування, крім Збройних Сил.

Особам, яким під час виконання службових обов’язків став відомий зміст особистого розпорядження, заборонено розголошувати зміст особистого розпорядження до встановлення факту загибелі (смерті) військовослужбовця.

Оригінал особистого розпорядження військовослужбовця надсилається до територіального центру комплектування та соціальної підтримки у конверті (пакуванні) засобами фельд’єгерського зв’язку, поштового зв’язку або в іншій спосіб, що унеможливлює вільний доступ до інформації, яка міститься в особистому розпорядженні. 

У разі скасування особистого розпорядження або складення нового особистого розпорядження військовослужбовець подає командиру військової частини, командиру/керівнику підрозділу органу (служби, військового формування) за місцем проходження служби відповідний рапорт або нове особисте розпорядження.

Протягом п’яти робочих днів після надходження відповідного рапорту або нового особистого розпорядження:

  • командир військової частини повідомляє керівнику територіального центру комплектування та соціальної підтримки про скасування особистого розпорядження або забезпечує надсилання нового особистого розпорядження до територіального центру комплектування та соціальної підтримки відповідно;
  • командир/керівник підрозділу органу (служби, військового формування) забезпечує вилучення особистого розпорядження з особової справи та долучення нового особистого розпорядження (у разі його складення) і повернення військовослужбовцю СБУ, іншого органу або військового формування, крім Збройних Сил, оригіналу особистого розпорядження, про що робиться відповідний запис в особовій справі.

Скасоване особисте розпорядження повертається військовослужбовцю, військовозобов’язаному або резервісту, який призваний на навчальні (перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, рекомендованим листом або передається особисто відповідальною посадовою особою.

Матеріал створено за підтримки міжнародної благодійної платформи GlobalGiving, Фонду Чарльза Стюарта Мотта. Зміст публікації є виключно відповідальністю громадської спілки «Мережа правового розвитку».

Ви можете отримати індивідуальну консультацію через онлайн-чат Мережі правового розвитку. Чат працює щодня з 10:00 до 16:00. Допомогу надають юристи та юристки правозахисних організацій, які входять до складу Мережі правового розвитку.

Читайте також:

Одноразова грошова допомога рідним загиблих військовослужбовців: хто має право та як отримати

Уряд вніс зміни до порядку призначення та отримання одноразової грошової допомоги родинам загиблих військовослужбовців


P. S. Більше актуальної інформації на правову та гуманітарну тематику – у спецрубриці #StandWithUkraine. В ній акумулюємо матеріали, які можуть стати в нагоді тим, хто страждає, чиї права порушуються внаслідок війни рф проти України.


ВИ МОЖЕТЕ



НАШУ РОБОТУ СВОЇМ ВНЕСКОМ

Будьте в курсі кожної новини та події – підпишіться на наш Telegram-канал: https://t.me/LegalDevelopmentNetwork

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×