facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Отримання спадщини: скільки податків має заплатити спадкоємець

Дата публікації: 08.03.2018

До приймальні Татарбунарського офісу Мережі правового розвитку звернувся місцевий мешканець Євген – цікавився, скільки йому потрібно буде заплатити як спадкоємцю при отриманні спадщини. Консультацію з цього питання підготував юрист офісу при Одеській обласній організації ВГО «Комітет виборців України» Павло Головатий.

Отримання спадщини в Україні може додати витрат, оскільки спадкоємцеві доведеться сплатити прибутковий податок. Або, наприклад, якщо ви отримаєте у спадок майно високої вартості, воно вимагатиме істотних витрат на утримання або може бути куплене спадкодавцем у кредит.

Яке майно оподатковується

Спадковим майном, яке підлягає оподаткуванню, є практично все цінне майно:

– нерухомість (квартири, будинки, земельні ділянки, інші споруди тощо);

– суми страхового відшкодування за договорами страхування, укладеними спадкодавцем, суми на пенсійному рахунку за договорами недержавного пенсійного забезпечення та пенсійного вкладу;

– грошові кошти: готівкові та безготівкові, що зберігаються на рахунках у банках та небанківських фінансових установах, у тому числі депозитні та іпотечні сертифікати, сертифікати фондів операцій з нерухомістю.

– рухоме майно (транспортні засоби, предмети антикваріату і твори мистецтва, дорогоцінні каміння та вироби з дорогоцінних металів і т.д.);

– об’єкти комерційної власності (цінні папери, корпоративні права, цілісний майновий комплекс, інтелектуальна власність або право на отримання доходу по ній).

До спадщини застосовують 3 види ставок прибуткового податку (відповідно до п. 174.2 ст. 174 Податкового Кодексу України (далі – ПК)):

– 0% від будь-якого об’єкта спадщини чи подарунка сплачується при отриманні спадщини родичами першого ступеня спорідненості. Родичами першого ступеня споріднення є батьки, батьки чоловіка або дружини, чоловік або дружина, діти, діти чоловіка або дружини, а також усиновлені діти. Крім того, за нульовою ставкою обкладається прибутковим податком рухоме і нерухоме майно, а також грошові кошти, успадковані інвалідами І групи, а також дітьми-сиротами та дітьми, позбавленими батьківського піклування. Об’єкти комерційної власності, суми страхового відшкодування, а також недержавні пенсійні кошти оподатковуються на загальних підставах. Нововведення ПК: за ставкою 0% обкладаються також грошові заощадження, розміщені до 2 січня 1992 року в установи Ощадного банку СРСР та державного страхування СРСР, що діяли на території України а також у державні цінні папери (облігації Державної цільової безвідсоткової позики 1990 р., облігації Державної внутрішньої виграшної позики 1982 р., державні казначейські зобов’язання СРСР, сертифікати Ощадного банку СРСР) та грошові заощадження громадян України, поміщені в установи Ощадного банку України та колишнього Укрдержстраху протягом 1992-1994 років, погашення яких не відбулося.

– 5% від об’єкта спадщини для спадкоємців, які не є членами сім’ї першого ступеня споріднення. Примітно, що, наприклад, онуки спадкодавця та особи, які не перебувають ні в якій спорідненості, платять прибутковий податок за однаковою ставкою.

– 15% при отриманні спадщини будь-яким спадкоємцем від нерезидента (ступінь спорідненості в даному випадку взагалі не має значення), а також спадкоємцем нерезидентом від спадкодавця-резидента. Тут йдеться саме про резиденство, а не про громадянство. Резидентом України вважається фізична особа, яка має місце постійного проживання в Україні.

У разі, якщо особа проживає в іншій державі, вона вважається резидентом, якщо має більш тісні особисті чи економічні зв’язки в Україні (центр життєвих інтересів). Також фізична особа вважається резидентом, якщо вона знаходиться в Україні не менше 183 днів, включаючи дату приїзду і від’їзду протягом податкового року.

P.S. Офіси Мережі правового розвитку створені та працюють за підтримки  програмної ініціативи «Права людини та правосуддя» Міжнародного Фонду «Відродження».

 Погляди, відображені у цьому матеріалі, належать його авторам і можуть не співпадати з думкою Міжнародного фонду «Відродження”.

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×