facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Перехід на спрощену систему оподаткування у 2%: як подати заяву (+зразки документів+відео)

В Україні почалася податкова реформа в умовах війни*. Розглянемо одну зі змін – можливість перейти на спрощену систему оподаткування ІІІ групи за ставкою єдиного податку 2% на період дії воєнного стану. Хто може обрати цю систему оподаткування та як подати заяву, роз’яснює для Мережі правового розвитку консультантка з фінансів та  оподаткування Анна Карпенко.

Закон України #2120 від 15.03.2022р., яким внесено зміни до Податкового Кодексу, почав діяти 17 березня 2022 року.

Хто може обрати «нову» спрощену систему

Платниками єдиного податку ІІІ групи можуть бути:

 • фізичні особи – підприємці;
 • юридичні особи – суб’єкти господарювання (далі – СГ) будь-якої організаційно-правової форми.

При цьому вимоги до них наступні:

 • обсяг доходу протягом календарного року – не більше 10 млрд грн;
 • кількість працівників – не обмежена.


Не зможуть обрати спрощену систему оподаткування зі сплатою єдиного податку за ставкою 2% доходу:

1. Суб’єкти господарювання (юридичні особи та фізичні особи − підприємці), які здійснюють:

 • діяльність з організації, проведення азартних ігор, лотерей (крім розповсюдження лотерей), парі (букмекерське парі, парі тоталізатора);
 • обмін іноземної валюти;
 • виробництво, експорт, імпорт, продаж підакцизних товарів (крім роздрібного продажу паливно-мастильних матеріалів в ємностях до 20 літрів та діяльності фізичних осіб, пов’язаної з роздрібним продажем пива, сидру, пері (без додання спирту) та столових вин);
 • видобуток, реалізацію корисних копалин.

2. Страхові (перестрахові) брокери, банки, кредитні спілки, ломбарди, лізингові компанії, довірчі товариства, страхові компанії, установи накопичувального пенсійного забезпечення, інвестиційні фонди і компанії, інші фінансові установи, визначені законом; реєстратори цінних паперів.

3. Представництва, філії, відділення та інші відокремлені підрозділи юридичної особи, яка не є платником єдиного податку.

4. Фізичні та юридичні особи – нерезиденти.


Як подати заяву

Форма заяви про застосування спрощеної системи оподаткування затверджена наказом Міністерства фінансів України від 16 липня 2019 року № 308.

Подати заяву можна через електронний кабінет платника податків із застосуванням кваліфікованого електронного підпису або іншими засобами електронного зв’язку.

Термін подання заяви:

 • для новостворених суб’єктів господарювання – 10 днів із дня державної реєстрації;
 • для діючих – до останнього числа місяця, що передує періоду переходу на спрощену систему оподаткування (п.9.8 підрозділу 8 розділу ХХ ПКУ). Тобто, в даному випадку – до кінця місяця.

Заповнення заяви

Розглянемо на прикладах, як заповнити заяву.

 1. Перехід з загальної системи оподаткування або реєстрація платником єдиного податку.

Згідно з роз’ясненням податківців (ЗІР 108.01.01), заповнюється рядок 5.1.1 «Обрана ставка єдиного податку під час переходу на спрощену систему оподаткування» Заяви у полі «ставка у відсотках до доходу» зазначається ставка  2%. Зразок наведено нижче.

 • Платник єдиного податку вирішив змінити ставку на 2%.

Заповнюється рядок 5.2 «Зміна ставки та групи» Заяви у полі «зі ставки» зазначається діюча ставка, а в полі «на ставку» зазначається ставка  2%. Зразок наведено нижче.

Для подачі заяви через Електронний кабінет платника податків застосовуються форми з кодами:

F0102003 – для підприємців

J0102003 – для юридичних осіб

Зауважимо, що перехід на «спеціальну» ІІІ групу зі ставкою 2% є правом, а не обов‘язком. На нашу думку, найзручніше буде платникам ІІІ групи зі ставкою 5% перейти на застосування ставки 2%. Проте для прийняття рішення про перехід потрібно визначити доцільність такого переходу. Для платників ПДВ, до прикладу, це може бути недоцільним, оскільки при такому виді діяльності є нюанси з обліком, декларуванням і компенсуючими податковими накладними. Отже, кожен має вирішити для себе цю доцільність індивідуально.

*Більше про податкову реформу в умовах воєнного стану – у статті Податкова реформа під час війни: що запровадили та скасували в Україні.

P. S. Більше актуальної інформації на правову та гуманітарну тематику – у спецрубриці  #StandWithUkraine.  В ній акумулюємо матеріали, які можуть стати в нагоді тим, хто страждає, чиї права порушуються внаслідок війни РФ проти України. 

Будьте в курсі кожної новини та події – підпишіться на наш Telegram-канал: https://t.me/LegalDevelopmentNetwork

Отримати детальнішу консультацію можна за телефоном 096-032-35-38. Консультантка на зв’язку із 11:00 до 13:00, понеділок – п’ятниця

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×