Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Платні медичні послуги: в якому випадку потрібен РРО

Фізичних осіб – підприємцві – платників єдиного податку, які надають платні послуги у сфері охорони здоров’я, законодавство зобов’язало з 01 січня 2021 року застосовувати реєстратори розрахункових операцій (РРО) та програмні РРО. Чи означає це, що всі надавачі медичних послуг із числа ФОпів, приміром, лікарі приватної практики, мають відтепер використовувати касові апарати та інші елементи РРО? У питанні розбирався Руслан Малий – юрист Хмельницького офісу Мережі правового розвитку  при громадській організації  «Подільська правова ліга».

РРО* – пристрій або програмно-технічний комплекс, в якому реалізовані фіскальні функції, і який призначений для реєстрації розрахункових операцій при продажу товарів (наданні послуг), операцій з купівлі-продажу іноземної валюти та/або реєстрації кількості проданих товарів (наданих послуг), операцій з приймання готівки для подальшого переказу.
До реєстраторів розрахункових операцій відносяться: електронний контрольно-касовий апарат, електронний контрольно-касовий реєстратор, вбудований електронний контрольно-касовий реєстратор, комп’ютерно-касова система, електронний таксометр, автомат з продажу товарів (послуг) тощо.

01 січня 2021 року набрав чинності розділ І Закону України від 1 грудня 2020 року №1017-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо лібералізації застосування реєстраторів розрахункових операцій платниками єдиного податку та скасування механізму компенсації покупцям (споживачам) за скаргами щодо порушення встановленого порядку проведення розрахункових операцій частини суми застосованих штрафних санкцій», яким внесені зміни до п. 61 підрозділу 10 розділу XX «Інші перехідні положення» Податкового кодексу України).

Так, відповідно до абзацу 2 п. 61 підрозділу 10 розділу XX «Інші перехідні положення» Податкового кодексу України, з 1 січня 2021 року до 1 січня 2022 року реєстратори розрахункових операцій та/або програмні реєстратори розрахункових операцій не застосовуються платниками єдиного податку другої – четвертої груп (фізичними особами – підприємцями), обсяг доходу яких протягом календарного року не перевищує обсягу доходу, що не перевищує 220 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, незалежно від обраного виду діяльності, крім тих, які здійснюють:

  1. Реалізацію технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту.
  2. Реалізацію лікарських засобів, виробів медичного призначення та надання платних послуг у сфері охорони здоров’я.
  3. Реалізацію ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння.

Платні послуги у сфері охорони здоров’я, які можуть надавати фізичні особи – підприємці, визначено Класифікатором видів економічної діяльності ДК 009:2010, який затверджено наказом Держспоживстандарту від 11.10.2010 р. № 457.
Цією класифікацією визначено розділ за кодом 86 «Охорона здоров’я», який поділяється на групи:
86.1 «Діяльність лікарняних закладів»;
86.2 «Медична та стоматологічна практика»;
86.9 «Інша діяльність у сфері охорони здоров’я».

Перелік платних послуг, які надаються в державних і комунальних закладах охорони здоров’я, визначений Постановою Кабінету Міністрів України від 17 вересня 1996 р. № 1138 «Про затвердження переліку платних послуг, які надаються в державних і комунальних закладах охорони здоров’я та вищих медичних навчальних закладах».

Зазначений Класифікатор та Постанова КМУ включають лікарні широкого профілю та спеціалізовані лікарні короткочасного або тривалого перебування пацієнтів, санаторії, профілакторії, будинки для людей похилого віку з медичним обслуговуванням, психіатричні лікарні, установи для осіб з розумовими вадами, реабілітаційні центри, лепрозорії та інші установи охорони здоров’я, що мають необхідну матеріальну базу та проводять діагностичне та медичне лікування пацієнтів, які страждають на різні захворювання.

Водночас ст. 9 Закону України «Про застосування РРО у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995 р. № 265/95-ВР передбачає, що реєстратори розрахункових операцій та/або програмні реєстратори розрахункових операцій, та розрахункові книжки не застосовуються у разі здійснення розрахунків за надані платні послуги у сфері охорони здоров’я у безготівковій формі (з рахунку на рахунок), через банківські установи, та виключно через сервіси переказу коштів або за допомоги банківських систем дистанційного обслуговування.

Тобто, якщо ви отримуєте консультацію у лікаря, який зареєстрований приватним підприємцем, і він отримав кошти на власний рахунок, то використовувати РРО  такому лікарю не потрібно.

Суб’єкти господарювання вільні обирати: користуватися апаратним чи програмним РРО — це може бути програма, додаток на смартфон, планшет, комп’ютер, яка дозволяє з будь-якого пристрою сформувати розрахунковий документ. Для уникнення втрат, у першу чергу суб’єктів малого та мікробізнесу, відповідне програмне забезпечення ДПС надається суб’єктам господарювання безкоштовно.       

* З актуальною інформацією з питань впровадження програмних РРО платники податків можуть ознайомитися  у створеному ДПС України банері «Програмні РРО» на офіційному вебпорталі за посиланням: https://tax.gov.ua/baneryi/programni–rro/.

P.S. Будьте в курсі кожної новини та події — підпишіться на наш Telegram-канал: https://t.me/LegalDevelopmentNetwork

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
з понедiлка по п'ятницю
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×