facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Порядок фіксації факту руйнування майна у зв’язку із бойовими діями

Дата публікації: 14.03.2022

Сьогодні безпека – на першому місці. Але, якщо дозволяють умови, варто фіксувати наслідки агресії РФ в Україні, зокрема пошкодження та руйнування майна. Це потрібно для того, аби мати можливість отримати відшкодування. Алгоритм фіксації підготували юристи Координаційного центру з надання правової допомоги.

Головне – майте  оригінали або фото правовстановлюючих документів на майно. І фотографуйте всі руйнування.

Фіксацію фактів руйнування та пошкодження майна на території України від актів агресії РФ необхідно робити з використанням відео- або фотозйомки. У разі фіксування через фотографування необхідно додатково складати протокол на місці подій із залученням свідків (бажано дві особи), які мають підписами підтвердити викладені обставини.

Фіксацію фактів руйнації/пошкодження об’єктів на території України слід здійснювати у максимально близький день після вчинення акту агресії РФ, що спричинив його руйнацію/пошкодження.

Якщо пошкоджено/зруйновано приватний об’єкт, слід підготувати документи про право власності на нього.

Пропонуємо наступний алгоритм дій:

1. Перш за все, за можливості, зберегти документи, що посвідчують право власності. Для прикладу це можуть бути: договір купівлі-продажу, свідоцтво про право власності на нерухомість, договір дарування, свідоцтво про право на спадщину, договір міни, державний акт на земельну ділянку, витяги з реєстрів прав на нерухоме майно та технічний паспорт тощо.

Якщо наявна можливість, зробити з них копії.

2. У разі пожежі, аварійного стану викликати працівників Державної служби з надзвичайних ситуацій для усунення наслідків та складення відповідного акту, отримати його копію.

У разі відсутності такої можливості, а також додатково можливо для фіксації звернутися наступними способами:

  • у разі функціонування місцевої адміністрації – звернутись з заявою щодо складення акту обстеження житла.
  • скласти акт руйнування самостійно з сусідами, у довільній формі із застосування норм законодавства.

Супутніми доводами можуть виступати квитанції на рухоме майно (техніку, речі та інше, що знаходилось в будинку), фото майна до та після руйнування.

Також необхідно зібрати за наявності будь-які чеки (квитанції, фактури) на пошкоджене чи знищене майно, яке знаходилося в нерухомості, зробити з них копії.

3. Як це не страшно визнавати, але третій етап після фіксації самого факту це збирання доказів, щодо агресії.

Способи:

  • робити фото та відео фіксацію руйнувань:
  • скласти письмові пояснення свідків обстрілу, бомбардування тощо;
  • зберігати статті, фото та відео засобів масової інформації, щодо факту обстрілу, бомбардування тощо (за наявності);
  • креслення або схема місця події із зазначенням місць ураження і траєкторії руху боєприпасу, що спричинив ураження; можливо – фото знищеної/знешкодженої одиниці військової техніки агресора, яка завдала ураження.

4. Звернутись з заявою про злочин до правоохоронних органів із наданням доказів руйнування майна. Отримати витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань.

5. Далі слід подати заяву про вчинення злочину до правоохоронних органів із залученням доказів руйнування майна. Отримати дані щодо реєстрації заяви про кримінальне правопорушення – витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань).

6. Для подальшого отримання компенсації за зруйноване майно, звернення до Європейського суду з прав людини, Міжнародного кримінального суду в першу чергу необхідно довести, що на момент оскаржуваних подій ви були власником певної нерухомості (квартири, будинку тощо).

Загальна інформація, що має міститися у наведених доказах

З метою фіксації факту руйнування майна, для подальшого отримання компенсації, звернення до Європейського суду з прав людини, Міжнародного кримінального суду необхідно наступне:

1)Зазначення, ким і коли формується доказ. Зазначити прізвище, ім’я, по-батькові, якщо є можливість – паспортні дані, або ідентифікаційний номер, або місце реєстрації для підтвердження надалі особи, що здійснює фіксацію.

2)Зазначення міста, точної адреси, дати та часу пошкодження/руйнування майна, кому належить цей об’єкт (приватний, комунальний, державний). Бажано із зазначенням геолокаційних даних місця пошкодженого/ураженого об’єкта.

3)Опис (словами на відео або у протоколі) обставин: яким чином, від чого відбулося пошкодження/руйнування майна, від якого виду зброї й типу боєприпасу; вказівка рукою напряму/місця пуску боєприпасу.

4)Зазначення обставин та доказів того, що руйнування відбулося саме від зброї та дій військових загонів або ДРГ РФ. Це надзвичайно важливо у зв’язку із заявами РФ про пошкодження тільки військових об’єктів в Україні, а це означає, що РФ буде доказувати, що українці самі знищували свої об’єкти, а не російські війська або підрозділи, що ними контролювалися.

Опис наслідків:

  • опис того, що зруйновано, із зазначенням кількості місць пошкоджень;
  • стислий опис характеру кожного пошкодження: яке саме пошкодження, в якому приміщенні або частині будинку;
  • фотографії кожного з пошкоджень зблизька та у площині відповідного приміщення/ об’єкта;
  • фотографії будь-яких залишків боєприпасу, бажано з детальними фото елементів маркування, серійних номерів.

Звертаємо увагу! Зазначення прізвища, ім’я, по-батькові свідків із фіксацією даних, які допоможуть надалі підтвердити їх особу (паспортні дані, ідентифікаційний номер, реєстраційні дані).

За спільної ініціативи Офісу Президента України, Міністерства юстиції України, Міністерства закордонних справ України та Представництва Президента України в Автономній Республіці Крим створено веб-платформу для ефективного збору і обробки інформації про порушення прав людини Російською Федерацією.

На міжурядовій платформі https://humanrights.gov.ua/  представники правозахисних організацій, експерти у сфері прав людини, представники наукової спільноти та всі, хто володіють інформацією про факти порушень прав людини або ж став жертвою чи свідком таких подій зможуть подати відповідну інформацію за чіткою формою.

Зібрані факти будуть використані як докази для захисту та представництва України в Європейському суді з прав людини та Міжнародному суді ООН.

Для того, щоб зафіксувати порушення прав людини та/або скоєний злочин необхідно заповнити форму, описати факт порушення прав людини загарбником, долучити наявні докази: фото, відео, документи, інформацію про свідків, жертв події.

Поки Збройні Сили України щохвилини боронять нашу країну від загарбника – ми вже сьогодні готуємо позиції України для притягнення Російської Федерації до юридичної відповідальності на відповідних міжнародних судових майданчиках.

За додатковою інформацію звертатися до Єдиного контакт центру 0 800 213 103. 

Компенсація втраченого житла

Окремо хотілось зупинитись на компенсації втраченого житла. Закон передбачає обов’язок держави повернути майно після завершення воєнного стану або відшкодувати його вартість в разі його знищення.

Відшкодування здійснюється у 2 етапи:

  • постраждалий готує пакет документів, для визнання його постраждалим та проведення обстеження житла, для визначення рівня збитків,
  • підготовка пакету документів, для отримання грошової компенсації

Процедура:

І етап

Для отримання грошової компенсації, а також для проведення обстеження житла, зруйнованого внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру, спричиненої збройною агресією Російської Федерації, та для визнання особи постраждалою внаслідок надзвичайної ситуації постраждалі подають на розгляд органів місцевого самоврядування, а у разі їх відсутності – відповідних військово-цивільних адміністрацій населених пунктів за місцем розташування житла такі документи на кожен окремий об’єкт житла:

1) заяву про проведення обстеження житла, зруйнованого внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру, спричиненої збройною агресією Російської Федерації, за затвердженою формою;

2) копію документа, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України, або документа, що посвідчує особу та підтверджує її спеціальний статус;

3) копію одного з передбачених Податковим кодексом України документа з даними про реєстраційний номер облікової картки платника податків;

4) нотаріально завірені копії документів, що підтверджують наявність права власності у постраждалого на житло на момент подання заяви про проведення обстеження житла.

II етап

Після отримання довідки про визнання особи постраждалою внаслідок надзвичайної ситуації, постраждалі, їх законні представники або представники, які діють на підставі нотаріально посвідченої довіреності (далі – представник), додатково подають органам місцевого самоврядування, а в разі їх відсутності – військово-цивільним адміністраціям населених пунктів:

1) заяву у довільній формі про виплату грошової компенсації. У заяві зазначаються реквізити банківської картки (карткового рахунка у банку), на яку (який) перераховується компенсація, та зазначається, що заявник не звертався за виплатою до інших органів місцевого самоврядування, а в разі їх відсутності – військово-цивільних адміністрацій населених пунктів;

2) копію довідки про визнання особи постраждалою внаслідок надзвичайної ситуації;

3) копію акту обстеження житла;

4) інформаційну довідку (витяг) з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про припинення права власності на житло у зв’язку з його знищенням, яка видається в установленому порядку на підставі акту обстеження житла.

Протягом трьох робочих днів з дати прийняття комісією рішення про надання грошової компенсації та включення постраждалого в узагальнений список постраждалих регіональні органи соціального захисту населення надсилають постраждалим, а також органам місцевого самоврядування, а у разі їх відсутності – військово-цивільним адміністраціям населених пунктів копію рішення комісії із-за значенням розміру грошової компенсації.

Головне фото: zaborona.com

P. S. Будьте в курсі кожної новини та події – підпишіться на наш Telegram-канал: https://t.me/LegalDevelopmentNetwork

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×