Статус учасника бойових дій/ветерана війни: процедура отримання
Дата публікації: 04.12.2024
Отримати статус учасника бойових дій/ветерана війни Захисники можуть у кілька способів. Про кожен із них, відомості й документи, які слід для цього подати та як отримати статус учасника бойових дій добровольцю, розʼяснює юрист ГО «Подільська правова ліга», адвокат Павло Слободянюк.
Статус учасника бойових дій (далі — УБД)/ветерана війни можна отримати у три способи:
- в автоматичному режимі;
- за особистим зверненням військовослужбовця;
- за особистим зверненням особи, яка звільнена з військової служби, через територіальний центр комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП).
В автоматичному режимі
10 вересня 2024 року Кабінет Міністрів України прийняв Постанову № 1041 «Деякі питання надання в автоматичному режимі статусу учасника бойових дій у період воєнного стану»*, яка врегульовує порядок отримання статусу УБД саме в такому режимі.
Уповноважена особа військової частини у п’ятиденний строк з дня початку виконання бойового наказу (розпорядження) або службового (спеціального) завдання в районах ведення воєнних (бойових) дій або на тимчасово окупованих територіях вносить до Єдиного державного реєстру ветеранів війни (далі — Реєстр) необхідні дані для отримання статусу УБД.
Для отримання статусу УБД/ветерана війни в Реєстр заносяться такі відомості:
- прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності);
- зміну прізвища, власного імені, по батькові (за наявності);
- стать;
- посада, яку обіймає (обіймав) згідно зі штатом у період виконання бойових (службових, спеціальних) завдань;
- військове (спеціальне) звання;
- дата народження;
- реєстраційний номер облікової картки платника податків (за наявності);
- унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі (за наявності);
- серія та/або номер паспорта громадянина України або паспорта громадянина України для виїзду за кордон;
- адреса задекларованого/зареєстрованого місця проживання (не обов’язково);
- контактні дані (номер телефону та адреса електронної пошти) (за наявності);
- орган сектору безпеки і оборони, до якого належить військова частина (орган, підрозділ), або підприємство, установа, організація;
- військова частина (орган, підрозділ), підприємство, установа, організація, у якому проходить службу особа;
- період виконання бойових (службових, спеціальних) завдань безпосередньо в районах ведення воєнних (бойових) дій або на тимчасово окупованих територіях;
- місце виконання бойових (службових, спеціальних) завдань безпосередньо в районах ведення воєнних (бойових) дій або на тимчасово окупованих територіях;
- дата та номер наказу командувача угруповання, командира (начальника) військової частини (органу, підрозділу), керівника підприємства, установи, організації, в якому проходить службу особа, про прибуття до складу сил та засобів відповідних сил оборони або в район ведення воєнних (бойових) дій для виконання особою службових (спеціальних) завдань;
- назва, дата реєстрації та реєстраційний номер (індекс) не менш як одного з документів, які підтверджують виконання особою бойових (службових, спеціальних) завдань безпосередньо в районах ведення воєнних (бойових) дій або на тимчасово окупованих територіях, — бойові донесення, журнали бойових дій (оперативних завдань, ведення оперативної обстановки), вахтові журнали, польотні листи або довідки про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва), що підтверджує їх отримання спричиненими діями противника, відомості про виконання розвідувальних заходів, накази про залучення сил і засобів ДСНС до виконання завдань (робіт) в районах ведення воєнних (бойових) дій, книги служби, відомості про виконання службових (спеціальних) завдань, протоколи проведення службових (спеціальних) завдань.
Для отримання статусу УБД особами, які зараховані до складу добровольчого формування територіальної громади, які брали участь у виконанні бойових (службових, спеціальних) завдань безпосередньо в районах ведення воєнних (бойових) дій або на тимчасово окупованих територіях вносяться такі відомості:
- прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності);
- зміна прізвища, власного імені, по батькові (за наявності);
- стать;
- дата народження;
- реєстраційний номер облікової картки платника податків (за наявності);
- унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі (за наявності);
- серія та/або номер паспорта громадянина України або паспорта громадянина України для виїзду за кордон;
- адреса задекларованого/зареєстрованого місця проживання (не обов’язково);
- контактні дані (номер телефону та адреса електронної пошти) (за наявності);
- військова частина Сил територіальної оборони Збройних Сил, в оперативному підпорядкуванні якої перебуває (перебувало) добровольче формування територіальної громади;
- назва добровольчого формування територіальної громади (найменування територіальної громади та порядковий номер);
- період виконання бойових (службових, спеціальних) завдань безпосередньо в районах ведення воєнних (бойових) дій або на тимчасово окупованих територіях;
- місце виконання бойових (службових, спеціальних) завдань безпосередньо в районах ведення воєнних (бойових) дій або на тимчасово окупованих територіях;
- дата та номер наказу командувача (командира) угруповання (військової частини) про прибуття до складу сил та засобів відповідних сил оборони;
- дата та номер бойового наказу (розпорядження) командира військової частини Сил територіальної оборони Збройних Сил, в оперативному підпорядкуванні якого перебуває (перебувало) добровольче формування територіальної громади;
- назва, дата реєстрації та реєстраційний номер (індекс) не менш як одного з документів, які підтверджують виконання особою бойових (службових, спеціальних) завдань безпосередньо в районах ведення воєнних (бойових) дій або на тимчасово окупованих територіях, – бойові донесення, журнали бойових дій (оперативних завдань, ведення оперативної обстановки) або медичного документа, що підтверджує отримання травми (поранення, контузії, каліцтва), спричиненої діями противника.
Статус учасника бойових дій/ветерана війни вважається наданим в автоматичному режимі, якщо такі відомості є в Реєстрі.
Повідомлення про набуття статусу учасника бойових дій через засоби Реєстру надсилають:
- особі, яка набула статусу учасника бойових дій на електронну пошту;
- користувачу електронного кабінету для подальшого інформування про це особи, яка набула статусу учасника бойових дій (у разі відсутності в Реєстрі відомостей щодо електронної пошти такої особи).
Особи, які набули статусу УБД, мають право отримати витяг із Реєстру ветеранів війни, подавши відповідну заяву.
За бажанням учасник бойових дій може отримати паперове посвідчення з написом «Посвідчення учасника бойових дій» і нагрудний знак «Ветеран війни — учасник бойових дій» відповідно до Положення про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 травня 1994 р. № 302.
За особистим зверненням
Подати документи на розгляд відповідної комісії можуть:
- Командир (начальник) військової частини (органу, підрозділу) або інший керівник підприємства, установи чи організації (за місцем проходження військової служби військовослужбовця).
Тут порядок дій буде наступним:
а) Командир (начальник) за підпорядкованістю, подає на розгляд відповідної комісії документи, які визначені у Переліку, на підлеглий особовий склад.
б) Комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій після отримання клопотання командира (начальника) військової частини (органу, підрозділу) з документами, зобов’язані:
- зареєструвати їх у спеціальній книзі обліку;
- у місячний строк з дня отримання розглянути та довести прийняте комісією рішення до відповідного командира (начальника);
- передають посвідчення УБД до військової частини.
в) Командир (начальник) організовує видачу отриманих посвідчень УБД особисто військовослужбовцям, про що інформує комісію.
- Військовослужбовець (особа, звільнена з військової служби) особисто в паперовій або електронній формі
Порядок дій у цій ситуації:
а) Військовослужбовець подає заяву (звернення) (див. додаток 23) в паперовій або електронній формі до Комісії із зазначенням відомостей, необхідних для надання статусу учасника бойових дій, або додає копії відповідних документів (за наявності), засвідчених підписом суб’єкта звернення.
б) З накладанням підпису в порталі Дія
Військовослужбовець (особа, звільнена з військової служби) може підписати заяву (звернення) (див. додаток 23) до Комісії, використовуючи Портал Дія, наклавши віддалений кваліфікованй електронний підпису «Дія.Підпис» («Дія ID») особи та подати їх на електронну пошту: zvernmou@post.mil.gov.ua .
в) Через інтернет, з накладенням електронного цифрового підпису, згенерованого встановленим порядком, на адресу електронної пошти для звернень: zvernmou@post.mil.gov.ua .
г) Через поштові відділення національних операторів поштового зв’язку заяву (звернення) в паперовій формі на адресу відповідної Комісії. Заява (звернення) (див. додаток 23) подається на адресу Комісії того органу військового управління (далі — ОВУ), якому підпорядкована військова частина, де військовослужбовець проходить або проходив військову службу.
Якщо ви не знаєте якому ОВУ підпорядкована ваша військова частина, заява (звернення) слід направляти не на Комісію, а на адресу виду (роду) військ, якому вона підпорядкована, або на адресу Міністерства оборони України.
Адреси комісій з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій
№ | Назва відповідної комісії | Поштова адреса |
1 | Міністерство оборони України | Проспект Повітряних Сил, 6, м. Київ, 03168 |
2 | Генеральний штаб Збройних Сил України | Проспект Повітряних Сил, 6, м. Київ, 03168 |
3 | Адміністрація Державної спеціальної служби транспорту | м. Київ, 02094 |
4 | Військова частина А0515 | Проспект Повітряних Сил, 6, м. Київ, 03168 |
5 | Військова частина А0215 | м. Вінниця, 21001 |
6 | Військова частина А0456 | м. Одеса, 65013 |
7 | Військова частина А3771 | м. Житомир, 10014 |
8 | Військова частина А0987 | Проспект Повітряних Сил, 6, м. Київ, 03168 |
9 | Військова частина А0105 | м. Київ, 04119 |
10 | Військова частина А4583 | м. Чернігів, 14030 |
11 | Військова частина А2393 | м. Одеса, 65012 |
12 | Військова частина А0796 | м. Рівне, 33000 |
13 | Військова частина А1314 | м. Дніпро, 49006 |
14 | Військова частина А3369 | смт. Ірдинь, Черкаська обл., 19630 |
15 | Військова частина А4655 | м. Умань, Черкаська обл., 20300 |
16 | Військова частина А4767 | м. Полтава, 36007 |
Для подання документів особисто чинні військовослужбовці подають такі документи:
- Заява (згідно з додатком 8 Порядку 413)
- Фотокартка (кольорова, матова) 3х4 см (2 екземпляри).
- Довідка за формою згідно з додатком 6 до Порядку № 413 (довідка про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації проти України).
Як отримати статус учасника бойових дій добровольцю
Особи, які з 24 лютого по 25 березня 2022 року самостійно або у складі добровольчих формувань у взаємодії із ЗСУ, МВС, Держприкордонслужбою, Нацполіцією, Нацгвардією, СБУ брали участь у захисті України мають право на отримання статусу УБД (згідно з положенням Закону України «Про забезпечення участі цивільних осіб у захисті України»).
Для цього слід подати наступні документи:
- Заяву щодо розгляду його документів на комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій.
- Довідку про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації проти України (довідка за формою згідно з Додатком №6 до Постанови КМУ №413). Довідку видає командир (начальник) тієї в/ч, органу чи підрозділу, у взаємодії з якими людина брала безпосередню участь у заходах у період воєнного стану.
Якщо таку довідку отримати неможливо, можна подати нотаріально завірені свідчення не менше трьох свідків, одним з яких є відповідний командир, в підпорядкуванні якого перебувала особа. До уваги беруться свідчення осіб, яким встановлено статус ветерана (учасника бойових дій, особи з інвалідністю внаслідок війни) та які мають документальне підтвердження своєї безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України.
Якщо людина отримала поранення, контузію чи каліцтво та не має можливості отримати довідку за формою 6, вона може подати на розгляд комісії нотаріально завірені свідчення двох свідків та медичні документи, що підтверджують факт отримання особою поранення, контузії чи каліцтва під час дії воєнного стану.
- Дві кольорові фотокартки розміром 3×4 см на матовому папері, зображення обличчя має займати 65-70 % фотокартки.
Документи слід подати через ЦНАП або надіслати поштою до Міністерства у справах ветеранів України.
Звільненні зі служби особи подають до ТЦК і СП то самий перелік документів, окрім довідки за формою 6.
ТЦК і СП самостійно звертається до в/ч за отриманням довідки за формою 6. Після оформлення усього пакету документів ТЦК і СП направляє їх до відповідної комісії для прийняття рішення.
Через уповноваженого представника військовослужбовця в паперовій або в електронній формі
- Представник військовослужбовця може подати заяву (див. додаток 29) в паперовій або електронній формі до Комісії із зазначенням відомостей, необхідних для надання статусу учасника бойових дій, або додає копії відповідних документів (за наявності), засвідчених своїм підписом.
- Представник військовослужбовця може підписати заяву (звернення) (див. додаток 29) до Комісії, використовуючи Портал Дія, наклавши віддалений кваліфікований електронний підпис «Дія.Підпис» («Дія ID») особи та подати їх на електронну пошту: zvernmou@post.mil.gov.ua
- Через інтернет, з накладенням електронного цифрового підпису, згенерованого встановленим порядком, на адресу електронної пошти для звернень: zvernmou@post.mil.gov.ua
- Через поштові відділення національних операторів поштового зв’язку заяву (звернення) в паперовій формі на адресу відповідної Комісії. Заява (звернення) (див. додаток 29) подається на адресу Комісії того органу військового управління (далі — ОВУ), якому підпорядкована військова частина, де військовослужбовець проходить або проходив військову службу. Якщо ви не знаєте якому ОВУ підпорядкована ваша військова частина, заяву (звернення) слід направляти не на Комісію, а на адресу виду (роду) військ, якому вона підпорядкована або Міністерства оборони України.
До документів для отримання статусу УБД, якщо документи подає уповноважений представник, також додається згода від військовослужбовця на збір та обробку персональних даних (1 примірник) і довіреність, видана в порядку, встановленому законодавством (1 примірник).
Через ТЦК та СП за його місцем реєстрації (перебування на військовому обліку)
Порядок дій:
- Звільнений з військової служби військовослужбовець подає до ТЦК та СП за місцем реєстрації (перебування на військовому обліку) заяву та комплект документів, які визначені у Переліку.
- Відповідні підрозділи соціального забезпечення ТЦК та СП після отримання від військовозобов’язаного заяви з документами:
– реєструють їх у спеціальній книзі обліку;
– перевіряють, чи документи містять достатні докази та підтверджуючі факти виконання особисто заявником або у складі військової частини бойових (службових) завдань, проведення розвідувальних заходів та їх відповідність вимогам нормативно-правових актів (керівним документам);
– за потреби роблять запити до військових частин або до архівних установ;
– після оформлення направляють їх на розгляд відповідної комісії.
– Комісії після отримання рапорту (заяви) з документами зобов’язані:
- зареєструвати їх в спеціальній книзі обліку;
- у місячний строк з дня отримання розглянути їх та довести прийняте комісією рішення до особи через ТЦК та СП.
– Підрозділи соціального забезпечення ТЦК та СП після отримання рішення комісії про надання особі статусу учасника бойових дій:
- організовують доведення рішення комісії до відповідної особи;
- організовують роботу з видачі посвідчення УБД особисто заявнику;
- інформують про видачу посвідчення УБД до відповідної комісії.
Нормативно-правова база:
Постанова КМУ №1041 від 10.09.2024 року, якою затверджено Порядок надання в автоматичному режимі статусу учасника бойових дій у період воєнного стану в районах ведення воєнних (бойових) дій або на тимчасово окупованих територіях
Постанова Кабінету Міністрів України №413 «Про затвердження Порядку надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операц(для військовослужбовців (резервістів, військовозобов’язаних) СБУ, осіб, які входять до складу розвідувальних органів).
Ви можете отримати індивідуальну консультацію через онлайн-чат Мережі правового розвитку. Чат працює щодня з 10:00 до 16:00. Допомогу надають юристи та юристки правозахисних організацій, які входять до складу Мережі правового розвитку.
Матеріал створено за підтримки міжнародної благодійної платформи GlobalGiving, Фонду Чарльза Стюарта Мотта. Зміст публікації є виключно відповідальністю громадської спілки «Мережа правового розвитку».
P. S. Більше актуальної інформації на правову та гуманітарну тематику – у спецрубриці #StandWithUkraine. В ній акумулюємо матеріали, які можуть стати в нагоді тим, хто страждає, чиї права порушуються внаслідок війни рф проти України.
ВИ МОЖЕТЕ НАШУ РОБОТУ СВОЇМ ВНЕСКОМ |
Будьте в курсі кожної новини та події – підпишіться на наш Telegram-канал: https://t.me/LegalDevelopmentNetwork
Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.
Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!
Надрукуйте постер
Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi
Станьте волонтером
Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим
Потрiбна консультацiя?
Онлайн
Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).
В офiсi
Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.
Приєднатися
Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.
Підтримати
Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.