facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Позбавлення батьківських прав: причини та наслідки

Дата публікації: 05.02.2019

Пиятика, домашнє насильство по відношенню до дружини та дитини, неадекватна поведінка через зловживання спиртним. Як результат –  прагнення дружини розірвати шлюб та позбавити чоловіка батьківських прав. Що робити в подібній ситуації та яких правових наслідків чекати обом сторонам, роз’яснює юристка  Сєвєродонецького офісу Мережі правового розвитку Тетяна Кіча.

Чоловік зловживає алкогольними напоями та регулярно проходить курс лікування. У зв’язку з цим він емоційно неврівноважений. Часто поводиться жорстоко як із дружиною,  так і з їхнім маленьким сином. Жінці доводилося не раз звертатися до поліції, про що у неї є відповідні заяви. Таку історію почули від мешканки Сєвєродонецька юристи Офісу при громадській організації «Громадська платформа». Жінка попросила пояснити, як вона  може розлучитися з чоловіком та позбавити його батьківських прав.

Юристка пояснює:
1. Ст.164 Сімейного Кодексу України в частині 1 встановлює вичерпний перелік причин задля позбавлення батьківських прав в якому вказано, що такими причинами є: ухилення від виховання дитини (свідома й навмисна відсутність турботи, ігнорування потреб дитини та ін.);
хронічний алкоголізм чи наркотична залежність (необхідні медичні висновки);
жорстоке поводження з дитиною (приниження, фізичне чи психічне насилля).
2. Порядок позбавлення батьківських прав передбачає лише судову процедуру за обов’язкової участі органів опіки та піклування, що закріплено ч.4 ст.19 Сімейного Кодексу України. Відкриття судового провадження відбувається на підставі позовної заяви.
3. Постановою від 30.03.2007 року за №3 «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про всиновлення та про позбавлення або поновлення батьківських прав» Пленум ВСУ пояснив, що позбавлення батьківських прав є крайньою мірою впливу на осіб, які не виконують батьківських обов’язків й тому питання про її застосування слід вирішувати тільки після повного, всебічного та об’єктивного з’ясування обставин справи в тому числі відношення батьків до дітей.

4. Припинення шлюбу відбувається згідно з розділом 11 Сімейного Кодексу України.

5. Документи, необхідні для позбавлення батьківських прав:
– паспорт та свідоцтво про народження дитини;
– свідоцтво про розірвання шлюбу, якщо є;
– характеристика та довідка зі школи із зазначенням участі батьків в вихованні дитини; – акт обстеження умов життя (із ЖЕО чи органів опіки);
– довідку з місця роботи батька та матері та характеристики;
– довідку психолога про стан дитини;
– інші документи, які можуть підтвердити невиконання батьківських обов’язків (зокрема довідки про лікування із наркоцентру та довідки про звернення до органів поліції).

  1. Правові наслідки позбавлення батьківських прав вказані в ст.166 Сімейного Кодексу України, згідно якої позбавлені права відносно дитини батьки:
  • втрачають право на виховання дитини;
  • втрачають права на пільги та державну допомогу;
  • не можуть бути представниками дитини;
  • не можуть бути усиновлювачами чи опікунами;
  • втрачають немайнові права відносно дитини;
  • не можуть мати майнових прав, пов’язаних із батьківством, які могли бути їм
  • надані у випадку непрацездатності.
  1. Позбавлення батьків батьківських прав не впливає на об’єм прав самої дитини. Дитина зберігає всі майнові права (право на аліменти, право власності на нерухоме майно, право використання житлового приміщення). Згідно зі ст.1261 Цивільного Кодексу України дитина залишається спадкоємцем першої черги.Окрім надання консультації, юристка також допомогла клієнтці скласти позовну заяву до суду щодо розірвання шлюбу. Наразі розпочато процес збору необхідних документів щодо позбавлення чоловіка батьківських прав.

    P.S. Офіси Мережі правового розвитку створені та працюють за підтримки  програмної ініціативи «Права людини та правосуддя» Міжнародного Фонду «Відродження».Погляди, відображені у цьому матеріалі, належать його авторам і можуть не співпадати з думкою Міжнародного фонду «Відродження».

 

 

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×