Працівник відсутній на робочому місці: що варто знати роботодавцю
Дата публікації: 13.10.2020
Які законні міри я можу вжити стосовно працівника, відсутнього на робочому місці? З таким питанням до Білозерського офісу Мережі правового розвитку звернувся місцевий підприємець. Юрист Офісу при громадській організації «Білозерський центр регіонального розвитку» В’ячеслав Лях пояснює.
Законодавство дозволяє роботодавцю звільнити працівника за прогул (в тому числі відсутності на роботі більше трьох годин протягом робочого дня) без поважних причин (ст. 40 Кодекс законів про працю (КЗпП) України).
Поважними причинами відсутності на роботі як приклад вважаються: відвідування лікаря, перебування на лікарняному. Отже, роботодавцю для початку необхідно дізнатися та оцінити причини відсутності працівника на роботі.
Якщо зв’язок із відсутнім працівником є (наприклад, він вийшов на роботу після відсутності) або він відповідає на дзвінки/повідомлення – роботодавцю необхідно попросити від працівника письмові пояснення щодо причин його відсутності (вимога ст.149 КЗпП).
Якщо працівник відмовляється надати письмові пояснення, роботодавцю варто попросити їх письмово, видавши відповідний наказ та надавши працівнику строк для підготовки таких пояснень.
Отримавши такі пояснення та оцінивши причини відсутності на роботі як неповажні, роботодавець може звільнити даного працівника за прогул (видавши відповідний наказ).
Якщо зв’язок із працівником відсутній, роботодавцю варто видати наказ про створення комісії щодо з’ясування причин відсутності працівника.
Якщо у такого працівника є безпосередній керівник (наприклад, керівник відділу або сектора, працівником якого є відсутній працівник), не зайвим буде отримати письмові пояснення такого керівника.
До комісії варто включити безпосереднього керівника та ще двох працівників (склад комісії – мінімум 3 особи).
Комісії варто Актом зафіксувати перелік спроб додзвонитися відсутньому працівнику, направлені йому повідомлення тощо.
Якщо зв’язатися з відсутнім працівником все ще не вдалося, комісії варто поїхати за вказаною адресою проживання працівника (має бути в особовій справі). У випадку, якщо за даною адресою виявиться хтось із членів сім’ї відсутнього, варто дізнатися у них місце перебування працівника.
Якщо виявиться, що відсутнього працівника збила машина/у нього стався інфаркт або ще щось подібне, і він перебуває у лікарні – звільняти такого працівника не можна. Це безумовні причини для його поновлення на роботі (визнання звільнення незаконним та стягнення середнього заробітку).
Якщо буде встановлено, що з даною особою (працівником) все гаразд – можливо, він пішов на іншу роботу (нелегальну), поїхав відпочивати, тощо, варто записати ці факти в Акт.
Після розгляду даного Акту роботодавець вправі звільнити працівника за прогул. Також варто пам’ятати, що накласти на працівника адміністративне стягнення у вигляді звільнення за прогул можна лише протягом місяця.
Будьте в курсі кожної новини та події — підпишіться на наш Telegram-канал: https://t.me/LegalDevelopmentNetwork
Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.
Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!
Надрукуйте постер
Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi
Станьте волонтером
Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим
Потрiбна консультацiя?
Онлайн
Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).
В офiсi
Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.
Приєднатися
Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.
Підтримати
Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.