Права дружини на утримання чоловіком під час вагітності
Дата публікації: 28.03.2019
Право дружини на утримання чоловіком під час вагітності передбачено статтею 84 Сімейного кодексу України. Це право жінка має незалежно від того, чи вона працює і незалежно від її матеріального становища, за умови, що чоловік може надавати матеріальну допомогу. Інші роз’яснення щодо актуальної теми подає Марина Лисич, юристка Білоцерківського офісу Мережі правового розвитку при БМГО «Правова єдність».
Право на утримання у зв’язку з вагітністю має жінка, яка перебуває у зареєстрованому шлюбі. Це право триває протягом всього періоду вагітності і виникає з того часу, як тільки вагітність в родині була виявлена.
Чоловік зобов’язаний надавати утримання, як вказує закон, за однієї важливої умови – якщо має на те фінансову можливість, тобто відповідний матеріальний стан.
Якщо немає добровільної згоди надати таке утримання, варто звертатись до суду із позовною заявою про стягнення аліментів на утримання вагітної дружини.
Суд розгляне заяву, вивчить обставини справи, дослідить факт вагітності, доходи чоловіка і може прийняти рішення про стягнення аліментів для дружини.
Невизнання чоловіком свого батьківства щодо зачатої дитини не є перешкодою для виникнення у дружини права на аліменти, оскільки батьківство випливає із шлюбу і може бути спростоване лише після народження дитини. Розмір аліментів, визначений судом під час вагітності, може бути згодом збільшений або зменшений за позовом дружини або чоловіка.
Зверніть увагу! Можливість розірвання шлюбу з вагітною жінкою обмежена, і це можна зробити лише за певних умов. Якщо все ж таки розірвання шлюбу відбулося, ця обставина не припинить право вагітної жінки на аліменти.
Аліменти, присуджені дружині під час вагітності, сплачуються після народження дитини без додаткового рішення суду. Тому після народження дитини право дружини на утримання у зв’язку з вагітністю переростає у її право на утримання у зв’язку з доглядом за дитиною. У такому випадку аліменти будуть стягуватися з чоловіка без додаткового рішення суду до досягнення дитиною трирічного віку.
Право на аліменти після досягнення дитиною трьох років до досягнення нею шести років виникає за умови, що дитина має вади фізичного або психічного розвитку. Наявність таких вад, їх тяжкість, а також розмір аліментів можуть бути предметом спору в суді, тому для присудження аліментів дружині-матері у цій ситуації потрібне окреме рішення суду.
У разі спростування батьківства обов’язок чоловіка надавати утримання своїй дружині (колишній дружині) припиняється.
Не є підставою для відмови в задоволенні позову про стягнення аліментів на користі дружини той факт, що подружжя проживають окремо. Поки в передбаченому порядку шлюб не визнано недійсним чи не розірваним, він вважається таким, що існує, і вагітна дружина має право на утримання.
Право дружини на утримання припиняється в разі припинення вагітності, народження дитини мертвою або якщо дитина передана на виховання іншій особі, а також у разі смерті дитини. Також таке право припиняється, якщо за рішенням суду виключено відомості про чоловіка як батька з актового запису про народження дитини. Право на утримання вагітна дружина має і в разі розірвання шлюбу.
P.S. Офіси Мережі правового розвитку створені та працюють за підтримки програмної ініціативи «Права людини та правосуддя» Міжнародного Фонду «Відродження».
Погляди, відображені у цьому матеріалі, належать його авторам і можуть не співпадати з думкою Міжнародного фонду «Відродження».
Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.
Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!
Надрукуйте постер
Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi
Станьте волонтером
Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим
Потрiбна консультацiя?
Онлайн
Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).
В офiсi
Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.
Приєднатися
Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.
Підтримати
Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.